Головна Цікаво Міфи та забобони, пов’язані з похороном: що каже народ України

Міфи та забобони, пов’язані з похороном: що каже народ України

Свічки, поминальний обід, ритуальний одяг та інші аспекти пов’язані з похороном поступово змінювалися у різні часи. Але, незмінними залишаються серед українців моменти, сповнені символізму та прикмет. Деякі з них пішли ще з часів дохристиянської епохи, інші сформувалися під час православ’я. У статті розглянемо головні традиції давніх часів, яких українці бояться до сьогодення.

Забобони пов’язані з похороном

Не можна озиратися якщо йдеш з кладовища

Дійсно серед українців до сьогодення існує таке повір’я. Кажуть, якщо порушити це правило, можна накликати на свій дім біду. Адже можна показати душі померлого шлях до свого дому.

Дзеркала після смерті рідного треба затулити

Вважається, що саме в цих домових атрибутах душа померлого може застрягти. А якщо це станеться, то небіжчик забере із собою на той світ когось із живих, навіть якщо це будуть його рідні.

 У день похорону не можна передавати речі через поріг

Саме поріг вважається серед українців межею між двома світами. Передавати щось через нього у день похорону рідного небезпечно. Адже можна накликати на себе чи свою родину хвороби чи нещастя.

Якщо не оплакати померлого йому буде дуже важко на тому світі

Сльози у багатьох культурах світу вважаються символом благословення, у тому числі й серед українців. Отже, якщо з померлим не попрощатися щиро, від усього серця, душа його може не знайти дороги до спокою.

Користуватися речами покійного не можна протягом 40 днів

Навіть якщо замість похорону використовувалася кремація та крематорій в Чернівцях, Києві, Полтаві чи інших містах України, навіть торкатися речей покійного заборонено. Треба дочекатися 41 дня з його смерті. Саме за цей час душа небіжчика має перейти до потойбічного світу.

Не можна, щоб через труну перестрибнула кішка

Цей забобон вважається досить поганим. Люди вірять, що коли кіт чи кішка все ж перестрибнуть через труну небіжчика, то його душа не зможе спочивати з миром.

У труні небіжчик лежить ногами вперед

Це дуже розповсюджене вірування серед українців. Вважається, що саме таким чином душа покійного не знайде дороги назад. У протилежному випадку, вона може повертатися о себе додому будь-коли.

Серед символічних українців дій під час похоронної процесії виділяють наступні:

  • прокладання рушника під труною;
  • залишення відкритим вікна після смерті рідного;
  • бросання по три жмені землі рідними та близькими небіжчика до його могили.

Все це становить частину глибокої історії українського народу та його культури. Знати подібні традиції чи забобони корисно, адже можна краще розуміти світогляд предків.