Головна Цікаво Що передбачає атестація робочих місць?

Що передбачає атестація робочих місць?

Атестація робочих місць за умовами праці – це обов’язкова процедура, яка спрямована на виявлення шкідливих та небезпечних виробничих факторів та проведення заходів щодо їх усунення з метою формування умов, що відповідають державним нормативним вимогам з охорони праці.

До порушень за умов праці ставляться неполадки у роботі устаткування, перевищення концентрації шкідливих речовин, у повітрі та інших.

За підсумками проведення моніторингу роботодавець зобов’язаний привести умови праці у відповідність до законодавчих вимог. І хоча атестація робочих місць за умовами праці є важливою для будь-яких підприємств, особливе значення вона має для суб’єктів господарювання:

  • зі складним технологічним обладнанням;
  • з обладнанням, яке знаходиться під високою напругою;
  • із високим ризиком радіаційного зараження працівника;
  • з експлуатацією та транспортуванням небезпечної сировини та ін.

Які етапи включає процедура?

Атестація робочих місць включає 5 обов’язкових етапів:

  1. Підготовка до атестації. Формується комісія, до якої входять спеціаліст з охорони праці, члени профспілки, представники роботодавця. Складається графік та перелік робіт.
  2. Визначення шкідливих та небезпечних робочих ділянок. Оцінюються всі робочі місця для підприємства. Вивчається статистика нещасних випадків.
  3. Вимірювання шкідливих та небезпечних виробничих факторів. Випробувальна лабораторія оцінює всі небезпечні та шкідливі виробничі фактори, а також проводить їх виміри.
  4. Поділ умов праці за класами небезпеки.
  5. Оформлення результатів атестації. Складається звіт із зазначенням відомостей про атестаційну організацію, список робочих місць та виявлених на них небезпечних або шкідливих факторів, протоколи вимірювань, висновок експертів.

Перелік документів, які будуть потрібні при проведенні атестації робочих місць

Детальний перелік документів, які будуть потрібні при проведенні атестації робочих місць, залежить від специфіки діяльності організації. Проте є й загальний всім перелік бумаг:

  • наказ роботодавця про створення атестаційної комісії із затвердженим складом атестаційної комісії;
  • графік проведення робіт з атестації, затверджений наказом роботодавця;
  • договір між роботодавцем та атестуючою організацією;
  • документи, пов’язані з організацією роботи із забезпечення вимог охорони праці у роботодавця, на робочих місцях якого проводиться атестація (ці папери залежать від специфіки та масштабів діяльності компанії).