Головна Цікаво Ваш перший інтернет-магазин – етапи

Ваш перший інтернет-магазин – етапи

Ідеальний інтернет-магазин: з чого почати?

Інтернет-магазин створюється з метою збільшення продажів продукції конкретної компанії або групи компаній, діяльність яких здійснюється під єдиним брендом або різними торговими марками.

Слідом за зростанням обсягу продажів CEO і його команда ставлять перед собою задачу, пов’язану з розширенням цільової аудиторії, демонстрації лояльності до існуючим клієнтам, так як керівництво підприємства створює комфортні умови для інформування про новинки та їх доставки в усі міста країни, де налагоджені важливі бізнес- процеси компанії.

портрет ЦА

З чого ж починається складний процес відкриття власного магазину? Щоб створити інтернет магазин в Україні, веб-студія займається складанням портрета середньостатистичного покупця, – розробити інтернет магазин можна за допомогою професійних фахівців, якщо потрібно продумана і зважена стратегія продажів з урахуванням особливостей бізнесу клієнта. Зрозуміти мотивацію і потреби клієнтів не завжди так просто, як може здатися на перший погляд. Піраміда Маслоу як ніхто краще відображає людські потреби і в сучасному світі, хоча може здатися, що базові потреби змінилися.

Дизайн поведінки

Після проведення ряду маркетингових досліджень, якщо такі потрібні для вивчення особливостей послуг, продуктів і їх ролі в житті звичайних покупців, веб-студія переходить до питання опрацювання елементів дизайну. Деталі, присутні на сторінці інтернет-магазину, не повинні відволікати від мети перебування на сайті – так як покупець цікавиться технічними характеристиками, наявністю на складі, широтою асортименту, або швидкістю доставки, знижками, акційними пропозиціями, – а навпаки, управляти поведінкою відвідувача, покладаючись на його запити.

Розробка інтернет магазинів в Києві передбачає впровадження динамічного елемента сайту, де відображається інформація про новинки і топ-продажах, і щоб створити інтернет магазин слід продумувати, здавалося б, незначні речі. Інформація на так званій інтернет-вітрині змінюється часто, що залежить від купівельних звичок постійних користувачів. Приділяється особлива увага і впровадження фільтрів для сортування товарів за ціною, брендам, країні виробника, що теж залежить від особливостей цільової аудиторії та її інтересів.

Що стосується реєстраційної форми, все частіше компанії впроваджують безліч варіантів внесення оплати, розширюючи кількість доступних платіжних інструментів. Після збільшення кількості варіантів оплати підвищується ймовірність і здійснення покупки.

Для розвитку інтернет-магазину, що сприяє створенню цілісного бренду, рекомендують відразу ж відмовитися від запуску бюджетних варіантів, де немає можливості забезпечити СЕО-оптимізацію і просування в інтернет-просторі. Пошукова оптимізація спрощує пошук сайту в популярних пошукових системах.