Головна Цікаво Все, що потрібно знати про кліщів

Все, що потрібно знати про кліщів

Якщо ви часто буваєте на природі, кліщі стають постійним приводом для хвилювань, особливо коли в сім’ї маленькі діти. На найважливіші запитання відповідає лікар-інфекціоніст ЦКБ РАН, професор Олена Корвякова.

Тетяна Разумкова

Як визначити, інфекційний кліщ чи ні?

Лікарям відомо понад 48 тисяч видів кліщів, і частина з них — переносники різних захворювань. Але навіть кліщ, який не є збудником хвороби, може доставити безліч переживань і фізичний дискомфорт через місцевої реакції на укус комахи. Не забувайте, що кліщі можуть кусати і домашніх тварин.

У північній півкулі найбільше поширені іксодові кліщі («собачий кліщ»), які можуть переносити збудників кліщового енцефаліту, бореліозу, анаплазмоза і ерліхіозу. Зовнішні особливості цих комах, звичайно, відомі ентомологам, але в побуті неможливо визначити, який саме кліщ присмоктався до шкіри. Щоб це дізнатися, потрібно акуратно його отримати та здати в лабораторію на дослідження.

Коли кліщі найактивніше?

Сезон активності — з березня по жовтень, тому заходь безпеки на природі варто дотримуватися навіть восени. Цікаво, що в очікуванні організму-донора кліщі можуть підтримувати існування місяцями і навіть роками. Вони здатні пережити м’яка яку зиму і «оживають» навесні, коли температура піднімається вище +7°С.

Чому ми не відчуваємо укус кліща?

Тому що під час присмоктування у ранку виділяється знеболюючу речовину. У перші 2 години перебування на шкірі кліщ, як правило, ще не встигає впорснути вміст свого тіла в організм людини, а отже, зараження не відбувається. Але чим довше він перебуває на шкірі, тим вище ризик інфікування. Після насичення кліщі можуть відпадати самі, але частіше їх доводиться знімати з шкіри.

В яких районах Росії найбільше інфекційних кліщів?

Кліщі поширені на всій території Росії, де є ліси, луки, степи. Найбільш небезпечні райони Уралу, Сибіру, Далекого Сходу — тут зустрічається не тільки кліщовий бореліоз, але й кліщовий енцефаліт. На Європейській частині Росії неспокійними вважаються північні і північно-східні регіони — від Карелії до Комі і Башкирії. Обережними потрібно бути в районах поширення геморагічна трясця Крим – Конго. Вона зустрічається на півдні Росії, в степах і напівпустелях Калмикії, Північного Кавказу, Краснодарського і Ставропольського країв, Волгоградській, Ростовській і Астраханській областях. Це важке вірусне захворювання передається кліщами, що живуть на домашніх і диких тварин, птахів, і переноситися на великі відстані. Людина заражається при присасуванні кліщів при їх роздавлюванні.

Чим небезпечний бореліоз (хвороба Лайма)?

Бореліоз небезпечний в тих випадках, коли захворювання вчасно не виявили і не лікували. Якщо збудник хвороби Лайма — бактерія боррелія — зберігається в організмі, то можуть виникнути ускладнення у вигляді ураження суглобів, серця і головного мозку у ранні та віддалені терміни. Якщо ж ви вчасно звернулися до лікаря, то бореліоз досить легко лікується за допомогою курсу антибіотиків. Що робити, якщо вкусив кліщ

Правила безпеки

Коли знаходитесь на природі (в лісі, на лузі і навіть на дачній ділянці), до кінця осені дотримуйтесь правил профілактики:

  1. Носити закритий одяг, краще — світлу: помітити на ній кліща набагато простіше.
  2. Користуйтеся репелентами, спеціально призначеними для захисту від кліщів.
  3. Вирушаючи в ліс, заправте краю штанів в чоботи або шкарпетки. Рукави повинні мати щільно прилеглі манжети.
  4. Після повернення додому уважно огляньте себе і дітей на предмет виявлення повзаючих або присмокталася комах.
  5. Забезпечте домашніх вихованців захисними засобами від кліщів. Так ви знизите ризик того, що собака або кішка принесуть комах в будинок. Регулярно оглядайте тварин і видаляйте присмокталася кліщів.

Як зрозуміти, що ти заразився? Що робити, якщо виявили кліща?

Хвороба лайма починається з почервоніння шкіри навколо місця присмоктування кліща — «кільцеподібної еритеми, яка супроводжується підвищенням температури. Діаметр еритеми може бути від 3-5 до 20 см і більше. Іноді виникає кілька «кілець». Але майте на увазі: інкубаційний період при борреліозі — від 3 до 30 днів. Якщо почервоніння в місці укусу виникає в першу добу, це просто реакція на укус. І вилікувати її можна антигістамінними препаратами.

Але зустрічаються випадки, коли відсутня еритема або майже непомітна. Тому, якщо у вас піднялася температура через кілька днів або навіть через місяць, обов’язково скажіть лікареві про те, що виявили на шкірі кліща.

Пік захворюваності зазвичай припадає на липень і вересень. Вважається, що в різні роки можуть бути інфіковані від 5 до 25% кліщів. Збудник міститься в тілі кліща, в хоботку їх зазвичай немає. Тому в перші дві години після присмоктування зараження не виникає, для нього потрібно від декількох годин до доби перебування кліща у шкірі.

Що можна зробити для профілактики бореліозу?

Лікарі вважають, що проводить профілактику потрібно тільки в тих випадках, коли кліща здали на дослідження і виявили боррелії. Якщо ж кліща не досліджували, то доктор обмежиться наглядом. Коли дослідження кліща неможливо, а ймовірність зараження досить висока, лікар може призначити антибіотики. Якщо ви почали профілактику не пізніше 3-го дня після присмоктування, вона завжди ефективна, тобто ви не захворієте. Вважається, що протягом двох років після присмоктування кліща пацієнт повинен перебувати під наглядом лікаря.

Де можна заразитися кліщовим енцефалітом?

Кліщовий енцефаліт — важке захворювання з ураженням центральної та периферичної нервової системи. Його інкубаційний період від 7 до 14 днів, а не помітити симптоми просто неможливо. Захворювання починається з підвищення температури до 38-40°С, через кілька днів самопочуття поліпшується, а ще через тиждень виникає друга хвиля гарячки, менінгітом, енцефалітом.

Щоб підтвердити діагноз, необхідні лабораторні дослідження, а лікуватися потрібно тільки в умовах стаціонару.

Чи потрібно робити щеплення від кліщового енцефаліту?

Якщо ви живете або буваєте в тих районах, де кліщовий енцефаліт поширений, зробити щеплення, звичайно ж, необхідно.

Вакцинацію починають як мінімум за 3,5 місяці до передбачуваної поїздки або за 1 місяць при екстреної схемою. Щеплення складається з двох інєкцій, мінімальний інтервал між якими становить до одного місяця, залежно від виду вакцин та схеми. Зверніть увагу: після останньої ін’єкції повинно пройти не менше 14 днів до виїзду в небезпечний район — за цей час виробляється імунітет. Через рік необхідно зробити ревакцинацію, яка складається тільки з однієї ін’єкції. А далі ревакцинацію повторюють кожні 3 роки.

Якщо до від’їзду людина з якихось причин не встигає зробити щеплення, в екстрених випадках можна ввести людський імуноглобулін проти кліщового енцефаліту, дія препарату проявляється через 24-48 годин і триває близько 4 тижнів.

Ви виявили кліща. Що робити?

  1. Дуже акуратно зніміть його з шкіри, намагаючись не роздавити. Зручніше використовувати спеціальні пристосування за типом петлі або вилки, купити їх можна в зоопарку – або інтернет-магазинах. Якщо кліщ ще не заглибився в товщу шкіри, зняти його можна і руками — обережним крученням за або проти годинникової стрілки. У народі вважають , що треба перекрити кліща можливість дихання через дихальця на тілі, обмазавши його з усіх боків маслом, слиною або спиртом — наука цього не підтверджує і не спростовує. Але дуже важливо не зруйнувати тіло кліща, оскільки фрагменти теж можуть містити інфекцію, в цьому випадку їх потрібно видаляти хірургічним шляхом.
  2. Здайте кліща на дослідження, щоб дізнатися, чи є він носієм інфекції. Краще всього зробити це в тій самий день (якщо такої можливості немає, до 3 днів можна зберігати кліща в закритій ємності з вологою ваткою). У деяких лабораторіях працюють тільки з цілим і живим кліщем, в більш оснащених — досліджують і фрагменти. Результати дослідження бувають готові протягом 1-2 днів.
  3. Зверніться до лікаря. Зробити це варто, якщо у вас вже є на руках результати дослідження кліща. Якщо в комасі знайшли інфекційне початок, лікар призначить профілактичний курс антибіотиків (а при ймовірності кліщового енцефаліту — протиенцефалітний імуноглобулін). Якщо ви не складали кліща на дослідження, зверніться до лікаря для призначення профілактики і спостереження.
  4. При підозрі на бореліоз можна здати кров на аналіз. Зверніть увагу: навіть якщо зараження відбулося, антитіла в крові з’єднання є не відразу, а через 2-3 тижню. Щоб подивитися динаміку захисного відповіді організму, лікар може призначити повторний аналіз через 3 тижню після першого обстеження.
  5. Як можна швидше зверніться за медичною допомогою, якщо на шкірі з’єднання явилася кільцеподібна еритема (почервоніння навколо місця присмоктування кліща) або протягом 3-30 днів піднялася висока температура (до 38-40°С).