Головна Цікаво Як дізнатися вартість свого майна при зверненні до суду

Як дізнатися вартість свого майна при зверненні до суду

У статті розглянемо таке питання, як оцінка майна при зверненні до суду (зокрема під час розлучення) у 2024 році. Головний аспект полягає в тому, що обидві сторони учасників процесу розлучення володіють однаковими частками при розділі майна. Все, що було придбано сімейною парою в офіційному шлюбі, вважатиметься їхньою спільною власністю.

Оцінка для суду: вивчаємо законодавство

Винятком спільної власності становить майно, отримане одним із подружжя на безоплатній основі. Такі об’єкти власності не враховуються при розподілі. Наприклад:

  • дарування,
  • приватизація,
  • отримання спадщини.

З теоретичної точки зору спірних моментів між подружжям не мало б виникати. Проте є низка особливостей, які важливо знати.

На практиці зустрічаються багато різних ситуацій, коли потрібно звертатися до оцінювачів, наприклад, якщо між подружжям виникають протиріччя під час розлучення.

Під час укладання шлюбного договору власність не ділиться навпіл. Подружжя під час розлучення залишається з тим, що прописано на папері, підписаному сторонами.

Якщо чоловік чи дружина купили квартиру до дати укладення офіційного шлюбу, то вона не підпадає під поділ. Однак у разі придбання нерухомості на виплати, наприклад, за програмою іпотечного кредитування, якщо виплати відсотків і повернення кредиту здійснювалися вже під час шлюбу, тоді інша сторона має право на те, щоб претендувати на частину майна.

Види розділів спільної власності

Якщо подружжя під час розлучення не може домовитися полюбовно, необхідно запустити процедуру поділу власності, нажитої ними під час офіційного шлюбу. Для цього попередньо оцінюється майно при розлученні та подається результати до суду.

Розділ майна при розлученні буває двох видів:

  1. За мирною угодою сторін. Прийнявши рішення розлучатися, чоловік та дружина самостійно укладають угоду.
  2. Відповідно до рішення суду, якщо не змогли домовитися полюбовно.

У першому випадку в угоді перераховується рухоме та нерухоме майно, вказується хто надалі стає власником конкретного об’єкта. Причому частки можуть бути нерівними. Якщо подружжя погоджується з прописаними умовами, документ засвідчується у нотаріуса. Допускається заявити про одностайну думку на суді.

Оцінка квартири при розподілі майна: чи потрібна вона

При розлученні через суд потрібно провести оцінку вартості нерухомості. Від суми оцінки залежить необхідність внесення судового збору та його розмір.

Слід також враховувати, що підпадає під розділ майно, яке відноситься до категорії неподільного, наприклад автомобіль. А ось гроші можна розділити навпіл, навіть квартиру – по кімнатах.

При цьому хтось із учасників шлюборозлучного дійства отримає грошову компенсацію, але спочатку треба встановити яку саме. З цієї причини проводиться оцінка її розміру із залученням незалежного оцінювача.

Тут ми говоримо тільки про поділ тієї частини майна, яку подружжя нажило у спільному шлюбі.

Все, що було придбано кимось із подружжя до заміжжя, залишається його особистою власністю. Однак якщо один із подружжя не погоджується з такою позицією і хоче претендувати на частку, то йому потрібно замовляти оцінку, а потім подавати позовну заяву до суду.

Оцінка майна під час розділу: як встановлюється вартість

Для визначення ціни позовної заяви спочатку потрібно розібратися в механізмі розрахунку вартості. Можна зробити приблизний підрахунок, але при цьому слід врахувати, щоб підсумкова сума:

  • була адекватною,
  • не викликала заперечень у другої сторони,
  • не мала ознак навмисного заниження чи завищення.

Зверніть увагу! Якщо викривлення результатів розрахунків робиться навмисно, наприклад, з метою зниження розміру державного мита, то це суду «не сподобається». При підозрі на навмисне зменшення платежу на користь держави можливе зупинення розгляду судової справи.

Експертиза, що проводиться для оцінки майна подружжя, що розлучається, – процедура непроста. Якщо ви задумалися про це, зважте все за і проти.

Оцінка нерухомості при розділі в суді

Поділ спільного майна, що належить подружжю, може бути здійснений:

  • У період перебування подружжя у шлюбі.
  • Після офіційного розлучення.
  • З ініціативи кредитора.

В останньому випадку йдеться про заяву вимоги про поділ майна, що належить подружжю з метою стягнення заборгованості з частки одного з них.

З ініціативою щодо розподілу власності можуть виступити як чоловік, так і дружина.

Приклад із практики

Діана та Борис розлучилися і вирішили поділити майно. Домовитися колишньому подружжю про порядок поділу майна не вдалося. Жінка подала позов до суду, але перед цим замовила оцінку нерухомості, яка належить їхній родині: квартира, дачний будиночок, земельна ділянка та кімната. Щоправда останній об’єкт не ввійшов у аналіз, оскільки не підлягає поділу при розлученні у зв’язку з тим, що він належить синові Бориса і Діани.

Речі, куплені для задоволення потреб дітей віком до 18 років, поділу не підлягають. До цієї категорії входять:

  • взуття,
  • одяг,
  • шкільне приладдя,
  • спортивні речі,
  • дитяча бібліотека,
  • музичні інструменти тощо.

Ці речі без будь-якої компенсації передаються дружині або чоловікові, в залежності від того, з ким із них надалі проживатимуть неповнолітні.

Вклади, відкриті подружжям на ім’я дітей, яким ще не виповнилося 18 років, вважаються такими, що належать дочці або синові. Отже, ці грошові кошти не підпадають під розділ.

Важливо! До вимог подружжя про поділ спільного майна чоловіка та дружини, які розірвали шлюб, застосовується трирічний термін позовної давності.

При написанні цієї статті використані матеріали з сайту Оцінка.Україна ( https://оцінка.укр ). Там ви зможете знайти більше фахової інформації на тему проведення оцінки майна, зокрема і для пред’явлення у суді.