Природа розпорядилася так, щоб у людини зростало не більше 20 молочних та 32 постійних зубів. Однак є винятки, коли у 2-3% населення планети зустрічаються аномалії. У стоматології це називається гіпердонтією, а «зайві зуби» – надкомплектними зубами.
До 2014 року максимальна цифра неприродних зубів становила 37 штук, цього ж року було проведено дві операції, при яких було видалено відповідно 80 та 232 зуби.
На думку фахівців стоматології у Києві Q:CLINIC, як правило, дана патологія зустрічається в області центральних верхніх різців. Рідше зустрічаються надкомплектні зуби нижніх різців та інших областях порожнини рота. Вони можуть бути різної форми та розмірів, але найчастіше – у формі конуса.
До сьогодні справжні причини цієї патології невідомі, але є кілька версій:
- Атавізм – зубна система намагається повернутися до первісного числа одиниць, закладених природою.
- Розщеплення зубного зачатку – якщо у ембріональний період у дитини порушено активність зубної пластини. До цієї патології можуть призвести віруси, погана екологія, шкідливі звички, заборонені медикаменти під час вагітності та інші фактори.
- Генетика та спадковий фактор.
Дослідження в цьому напрямку не припиняються і в даний час, однак, більшість вчених схиляються до другої версії.
Який вигляд має поліодонтія?
Дуже часто зайві зуби складно відрізнити від звичайних, вони мають форму краплі чи шипа. Такі зуби можуть з’являтися і окремо, і спаюючись із постійними. В результаті можуть утворюватися цілі масиви зубів. Відомі випадки, коли аномалія «зайвих зубів» виявлялася лише після рентгену.
Види поліодонтії
Ця патологія проявляється по-різному. Після численних досліджень вчені змогли визначити та класифікувати її види:
- Хибна – молочний зуб, що не випадає, незалежно від віку пацієнта.
- Справжня поліодонтія може бути викликана генетичною схильністю, коли в щелепі людини починають формуватися зайві корінні зуби.
Залежно від розміщення зайвих зубів виділяють:
- Типову гіпердонтію – коли зайві зуби з’являються у зубному ряду і не виходять за його межі.
- Атипова – виникає поза зубного ряду.
Крім зіпсованої посмішки, захворювання може викликати серйозні ускладнення, якщо вчасно не звернутися до лікаря. Всі перераховані вище ознаки можна виявити візуально, а також за допомогою рентгенологічного обстеження.