Головна Духовне Не будь байдужою – до себе, людей і Бога!

Не будь байдужою – до себе, людей і Бога!

Дорога молоде! Надійшов благословенний час Великого посту. Пропонуємо вам декілька простих порад для його втілення та заохочуємо до практикування і після його завершення. Постити – це не лише відмовитись від споживання м’ясних страв, шкідливих звичок, нецензурної лексики… обмежити себе в чомусь улюбленому, а ще – обов’язково посповідатись під час Великого посту. Гартування духу, зростання у чеснотах – це покликання кожного християнина, однак саме час посту є дарунком для нас, щоб особливо дбати про своє вдосконалення.

Віднайти себе

Для того, щоб могти реалізувати заповідь любові, щоб ділитись з іншими, підтримувати їх, дуже важ­ливо пізнати себе.

Що є моїм недоліком? Які мої слабкості? Де я чиню гріх? Без щирої відповіді на ці запитання Ти не зможеш зрозуміти, ким Ти є. Більше того, без відповіді на ці запитання Ти не зможеш якісно будувати свої стосунки з оточуючими і з Богом. Тому закликаємо Тебе впродовж Великого посту замість перегляду зайвої телепередачі чи проведення надмірного часу в соціальних ме­режах знайти місце у подарованому Богом дні для короткого вечірнього іспиту сумління – чесної розмови із собою про день, який минув. Усві­домлення своїх недосконалостей, щире бажання їх позбутися та жити за законом люблячого Небесного Отця допоможе нам – при Його підтримці – стати новими людьми – дітьми Божими.

Звісно, не для того, щоб пиша­тись і вивищуватись перед іншими. Розуміти свої дари і таланти по­трібно для того, щоб могти їх роз­вивати, ділитись ними і дякувати за них Богові, який їх Тобі дав.

Віднайти ближнього

Час Великого посту варто при­святити також для пошуку і від­криття людини. Коли Ти знову зу­стрінеш маму, брата, товариша, викладачку, спробуй подивитись глибше – не оцінюй одяг чи мож­ливості, але запитай себе: Ким є ця людина? Чого вона потребує? Що я можу їй дати? Запитай себе, чи так важливо сперечатись із людьми про дрібниці, чи варто перечити най­ближчим лише для того, щоб до­вести свою правоту, своє право на власну думку? Не варто осуджу­вати та обмовляти людей – хай якими є їхні проступки.  Давайте присвятимо благословен­ний час Великого посту ближнім: кожного дня скажімо комусь щось добре, за когось помолімось, комусь допоможім!

Віднайти Бога

Він – Початок і Кінець, Він – Тво­рець Всесвіту, Він – Любов… Знаємо усі ці яскраві, гарні і правдиві окрес­лення Бога. А яким Бог є у Твоєму серці? Скільки свого часу Ти Йому приділяєш? Як часто питаєш Його, як вчинити в тій чи іншій ситуації, як повестись із цією людиною? Чи відчуваєш – отак щирою, без гучних декларацій – вдячність Богові за життя, батьків, свої таланти?.. Чи болить Тебе, коли зневажаєш Його? Це непрості питання. Відповіді на них у кожного свої. Але кожен, хто хоче прожити вартісне життя, мусить відважитись на пошук чесних відповідей, бо лише з Богом життя стає повноцінним

Молитва. Щира і чесна: без прикрас і реверансів. Це коли Ти ділишся з Богом тим, чим насправді зараз живеш: радістю, сумом, сум­нівом, коханням; нею починаєш свій день і нею завершуєш. Особливо цін­ною є молитва Церковної спільноти: Свята Літургія, Вечірня, Утреня.

Боже Слово. Святий Єронім говорив, що незнання Божого Слова є незнанням Христа. Коли ми моли­мось, то здебільшого це є наш моно­лог перед Богом. Коли ми відкри­ваємо Святе Письмо – дозволяємо Богові промовити до нас.

Таїнства. Таїнства Покаяння і Єв­ха­ристії є відкритими дверима Бо­жої ласки, через які кожен з нас, відпо­відно приготувавшись, може наблизи­тись до Бога. І для цього не потрібно че­кати «спеціального» часу – остан­нього тижня Великого посту або ще яко­гось. Ці двері відчинені постійно.

Отже, ми не пропонуємо Тобі в часі Великого посту робити якісь надзви­чайні подвиги, але якщо бажаєш, щоб цей час став для Тебе справді благо­сло­венним, щоб Ти міг чи могла з вели­кою радістю зустріти Воскреслого Гос­пода, спробуй виконувати оті невеликі поради, але чесно та щоденно:

Знаходь час на тишу, щоб пі­знати себе.

Розвивай свої дари і таланти, ділись ними з іншими.

Складай перед Богом щоден­ний іспит сумління – виявляй свої гріхи та не­до­ліки, намагайся більше їх не робити.

Пізнавай людей, які є поруч, їх потреби та очікування.

Щоденно говори іншим щось добре.

Роби кожного дня добру справу для ближнього, не очікуючи подяки.

Щоранку дякуй Богові за новий день і проси у нього сили та мудрості прожити його добре.

Щовечора дякуй Богові за прожитий день.

Щоденно знайди 10-15 хв. для читання Святого Письма. Почни з Нового Завіту.

Не зволікай із прийняттям Свя­тих Таїнств Покаяння та Євхаристії. Приймай їх достойно та часто.

Читай добрі книжки.

Пізнавай віру через читання Ка­те­хизму Української Греко-Като­лицької Церкви.

Звісно, існує багато інших способів і важливих справ, які можна робити для того, щоб добре прожити Великий піст. Робіть це. Важливо не бути байдужим до себе, людей і Бога. Давайте цю дорогу пройдемо разом аж до Світлого Христового Воскресіння!

о. Ростислав Пендюк, голова Комісії у справах молоді УГКЦ