Головна Економіка Компанія з Мелітополя відновила виробництво на Львівщині: історія релокованого бізнесу

Компанія з Мелітополя відновила виробництво на Львівщині: історія релокованого бізнесу

Історію релокації мелітопольського підприємства з виробництва спеціального транспорту Citius S, яке переїхало до Львівщини минулої весни, а перша готова продукція на новому виробництві спецавтомобілів з’явилась у жовтні 2022 року розповіло видання Фокус.

Підприємство Citius S створили у 1991 році в Криму. Та у 2014 році компанія переїхала до Мелітополя. У Криму основним напрямком роботи було виготовлення безпечного скла для автомобілів. У Криму мали власну територію, цехи, тільки встигли зробити окремі бокси для переобладнання автомобілів.

На новому місці в Мелітополі у 2014 році компанія все розпочала з нуля, але на той час підприємству вдалося релокувати деяке обладнання, наприклад, автоклав вагою 25 тон. Разом з власниками та топменеджментом до Мелітополя виїхали і деякі співробітники.

За вісім років у Мелітополі із орендованого приміщення переїхали у власний завод. Тут бізнес набув розвитку за якістю. До 24 лютого 2022 року компанія стабільно працювала, виконуючи замовлення українських та іноземних компаній та банків. Але напад Росії вмить змінив для Citius S усе.

Мелітополь ВС РФ захопили 25 лютого. Проте керівникам, власникам та співробітникам вдалося виїхати раніше — 24 лютого. Обладнання підприємства залишилось в окупації, понад те, навіть важливу документацію вдалося вивезти не в повному обсязі. Окрім вартісного обладнання, на території заводу в Мелітополі залишились три автомобілі невідкладної допомоги — готова продукція, випущена підприємством.

Невдовзі після цього власники компанії звернулись по кредит до Ощадбанку. На той час у компанії не було нічого, що б можна було передати у заставу, окрім автомобіля, на якому вони виїхали з окупації. Але банк погодив видачу кредиту на відновлення. Осісти та відновити виробництво вирішили у Львівській області.

Облаштувати виробництво броньованих автомобілів на Львівщині власникам компанії допомагали представники Ощадбанку, а також міської адміністрації.

Важливою у відновленні виробництва спецтранспорту стала допомога банку та Львівської ОВА.

Поступово підприємству почали пропонувати неповоротну допомогу (гранти). Перший грант у розмірі 100 тис грн поступив від Львівської обласної військової адміністрації.

Згодом, вже наприкінці літа, у адміністрації порадили виробництво фонду WNISEF, який надав ще 100 тис грн.

Також нещодавно компанія підписала грантову угоду на 40 тис євро. Деякі грантові програми ще знаходяться на стадії погодження, але, якщо врахувати і ті, що вже надані, і наступні гранти, то вийде сума 4,8 млн грн. Усі ці кошти компанія спрямовує на відновлення підприємства та його роботи.

Окрім грантів, є і кредити.

На новому виробництві у Львівській області Citius S вже випустив більше 250 комплектів броньованого скла. Щодо автомобілів — вже виготовляють партію з 43 автомобілів, без врахування тих, що випускаються поодинці. За рік планують зробити біля 120 авто. Юридично релокація підприємства відбулася у травні 2022 року, перші вироби компанія виготовила влітку, а перші броньовані автомобілі — у жовтні минулого року.

Одне з головних питань, окрім потреби у фінансуванні, за умови релокації — це персонал. Юристка компанії Citius S Анастасія Серова пояснила — підприємству пощастило, адже головні фахівці виїхали з Мелітополя, і зараз працюють в компанії. Для залучення працівників використовуються можливості місцевого Центру зайнятості.

«Ми приєднались до Львівського регуляторного хабу, Клубу ділових людей. Завдяки відвідуванню семінарів, ми знайшли постачальників сидінь, ручок, порізки дрібних елементів металу, перевізників і так далі. Справа в тому, що ми втратили не тільки ланцюги постачання сировини, а і цих дрібничок. Тож зараз все з нуля. Та саме такі заходи допомагають», — каже юристка підприємства. Ще одним фактором успіху Анастасія Серова вважає гранти та кредити. Це — саме те, що допомагає і вирішити фінансові питання, і отримати одночасно потрібні професійні знання.

«Окрім фінансів, міжнародні організації надають безкоштовні консультації — ми мали проблеми із сервісним центром та отримували такі консультації від USAID, можна отримувати навчання — працівники нашого виробництва зараз навчаються на трьох різних програмах. Плануємо приєднуватись до експортних проектів та програм в майбутньому», — прорезюмувала Анастасія Серова.

Окупація частини Запорізької, Херсонської, Донецької та Харківської областей боляче вдарила по економіці України і, звичайно, стану цілком реальних виробників, які розуміли: ніяких перспектив стабільної роботи за умови російської окупації очікувати не варто. Отже, багато підприємців прийняли цілком логічне рішення: виїхати з окупації та почати працювати у безпечному регіоні. Зазвичай для переміщення (релокації) бізнес обирає регіони західної частини України.

За даними Міністерства економіки, найбільше підприємств релокувались до Львівської (24%), Закарпатської (14,5%), Чернівецької (9,8%), Івано-Франківської (8,3%), Хмельницької (7,3%) та Тернопільської (6,3%) областей.

Повний текст матеріалу доступний за посиланням.