У січні-жовтні поточного року соціальними послугами обласної служби зайнятості з метою працевлаштування скористалися 2356 вимушених переселенців.
Із них 1691 особа отримала статус безробітної. Місцем праці на постійній основі забезпечили 683 ВПО (у т. ч. 504 безробітних).
Для постійного працевлаштування українці, які евакуювались з районів ведення активних бойових дій або тимчасово окупованої території, обрали заклади оптової та роздрібної торгівлі (22,7%), підприємства переробної галузі (21,6%) та транспортні фірми та компанії (10,2%). Були й такі, хто повернувся працювати у галузь освіти (8,8%), сферу адміністративного та допоміжного обслуговування чи (7%), заклади охорони здоров’я та надання соціальної допомоги (6,5%).
Більшість переселенців працевлаштувалася продавцями продовольчих товарів, продавцями-консультантами, касирами торговельного залу, бухгалтерами, прибиральниками службових приміщень, кухарями, двірниками, швачками, підсобними робітниками та ін.
Упродовж 10 місяців цього року професійним навчанням, перенавчанням і підвищенням кваліфікації охопили 94 ВПО. Ваучер на навчання для підтримання конкурентоспроможності на ринку праці отримали 105 внутрішньо переміщених осіб. За рахунок державних коштів вони вирішили здобути професійну освіту за такими спеціальностями як «психологія», «соціальна робота», «медсестринство», «дошкільна освіта» тощо.
У перших числах листопада допомоги у пошуку роботи потребували 476 ВПО, із котрих 198 були визнані безробітними. Здебільшого – це жінки 168 осіб або 85%. За професійними групами серед переселенців переважали колишні працівники сфери торгівлі та послуг (17,7%), фахівці (16,7%), професіонали та держслужбовці, керівники, менеджери (по 14,6%).
Довідково. За період повномасштабної російсько-української війни (з 24.02.2022 до 31.10.2023 року) до філій Львівського обласного центру зайнятості по допомогу у пошуку роботи звернулися 6304 внутрішньо переміщені особи, з яких 4469 визнали безробітними. Фахівцям ЛОЦЗ вдалося працевлаштувати 1786 ВПО.
Нагадаємо, що у вересні стартувала інформаційна кампанія «Робота для ВПО: ти потрібен!». Вона тривала до кінця жовтня цього року.
Її мета – посилити комунікацію між усіма інституціями, які опікуються проблемами життєдіяльності внутрішньо переміщених осіб, сприяти ефективній інтеграції переселенців у суспільне життя громад, мотивувати їх до трудової діяльності, а також поширити серед громадськості інформацію про державні програми, що спрямовані на підвищення рівня зайнятості ВПО.
Нагадаємо, що Служба зайнятості вимушено переміщеним особам пропонує:
– активне сприяння у пошуку роботи як на постійній, так і тимчасовій основі, ознайомлення з переліком вільних робочих місць і вакантних посад (на «Єдиному порталі вакансій» (https://jobportal.dcz.gov.ua/) зібрали понад 60 тисяч пропозицій працевлаштування);
– допомогу у написанні резюме, консультації щодо аспектів ведення співбесіди з працедавцями, роз’яснення норм трудового законодавства (контакти підрозділів ЛОЦЗ – http://surl.li/jpvpt );
– професійне навчання, перенавчання та підвищення кваліфікації безробітним (https://is.gd/mmu25t);
– допомогу у розірванні трудових відносин з роботодавцем в односторонньому порядку для набуття статусу безробітного та призначення допомоги з безробіття (деталі – http://surl.li/lamla);
– ваучер на навчання, яке проводять за 123 професіями чи спеціальностями, для зайнятих осіб (https://is.gd/6czbRh);
– підтвердження результатів неформального професійного навчання (https://is.gd/BggdGQ);
– участь у програмах «Власна справа» (надається мікрогрант у розмірі від 50 тис. грн до 250 тис. грн, https://is.gd/xBaklo), «Гранти на створення або розвиток власного бізнесу учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни та членам їх сімей» (розмір гранту – до 1 млн грн, https://is.gd/jxqZ7j) для тих, хто займається бізнесом або прагне відкрити власну справу. Головна умова отримання коштів – створення нових робочих місць.
Для суб’єктів господарської діяльності, які забезпечують роботою вимушено переміщених осіб, діють фінансові стимули, зокрема:
– Програма надання працедавцю компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні (постанова КМУ від 20 березня 2022 р. № 331, https://is.gd/1bbBH9);
– Програма надання роботодавцям компенсацій на оплату праці за працевлаштованих зареєстрованих безробітних із числа внутрішньо переміщених осіб (постанова КМУ від 08 вересня 2015 року № 696, https://is.gd/jHzNwo).
Інформацію про інші програми, які діють для вимушено переміщених осіб, можна почерпнути на сайті Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України (https://minre.gov.ua/#), консультації надаються за телефонами «гарячих» ліній 15-48 або 112 (Львівська область).