Головна Життя Як захистити себе від сказу?

Як захистити себе від сказу?

Основними резервуарами сказу в природі залишаються дикі тварини, серед яких головну загрозу несуть лисиці, але найбільшу небезпеку для людей становлять домашні тварини — коти, собаки та сільськогосподарські тварини. З початку року зареєстровано 40 покусів собаками та котами.

Головною ознакою захворювання диких тварин є зміна поведінки-втрата відчуття страху. Звірі втрачають обережність і вдень з`являються в населених пунктах, місцях випасу і утримання худоби, нападають на людей і тварин. У пізній стадії захворювання, коли розвиваються паралічі, лисиці ледве пересуваються.
Сказ у собаки може проходити як у тихій (паралітичній), так і буйній формі, що буває частіше. Період від моменту зараження до захворювання триває в середньому 36 днів, іноді скорочується до 4-7 днів або продовжується до 150-ти днів. Змінюється поведінка тварини. Собака раптом стає злим, недружелюбним, дратівливим, без причин гавкає і не слухається господаря. Собаки, які до цього були злими, внаслідок захворювання стають лагідними, полохливими, сумними. Пізніше при буйній формі спостерігається сильне збудження. Собака зривається з прив`язу, тікає, кидається на людей і тварин, кусаючи їх. Зовнішній вигляд собаки дуже характерний: нижня щелепа відвисає, з пащі тече слина, хвіст опущений, очі скошені.

У зв’язку з складною епізоотичною ситуацією зі сказу в районі, загроза виникнення захворювань у людей продовжує бути реальною. Ця загроза підтверджується незадовільним станом боротьби з бродячими тваринами в населених пунктах, перевищенням щільності популяції лисиць, неправильним утриманням домашніх тварин.

Як можна заразитися на сказ?

Вірус сказу виділяється у хворих тварин зі слиною. Людина може заразитися не лише внаслідок укусу твариною, але й при потраплянні слини на шкіру чи слизову оболонку. Зараження відбувається і через предмети, змочені слиною хворих тварин. Треба знати , що вірус сказу виділяється зі слиною тварин і за декілька днів до появи у них видимих ознак захворювання. Слина у зараженої сказом тварини містить в собі вірус за 10 днів до появи перших ознак захворювання, тому можна заразитися від нібито зовсім здорової тварини.

Як перебігає сказ у диких тварин ?

Головною ознакою захворювання диких тварин є зміна поведінки – втрата відчуття страху. Звірі втрачають обережність і вдень з`являються в населених пунктах, місцях випасу і утримання худоби, на подвір`ях громадян, нападають на людей та тварин. У пізній стадії захворювання, коли розвиваються паралічі, лисиці ледве рухаються і їх легко спіймати навіть дітям. Про такі випадки треба терміново повідомляти лікаря ветеринарної служби.

Що треба робити, коли покусала тварина?

При покусах домашніми тваринами необхідно з`ясувати прізвище та адресу власника тварини. Це допоможе уникнути щеплень проти сказу, так як за твариною буде встановлене ветспостереження.

Собак та котів, які нанесли укуси та інші пошкодження, не вбивати, а доставляти їх для ветеринарного нагляду в найближчу установу ветмедицини.

При укусах чи ослиненні дикими тваринами, невідомими домашніми тваринами, а також гризунами необхідно терміново звернутися в найближчий лікувальний заклад за наданням антирабічної допомоги.

При виявленні трупів диких тварин – не знімати з них шкіру, а терміново повідомити працівника ветеринарної медицини.

Як запобігти захворюванню на сказ?

У кожному випадку укусів та інших пошкоджень, заподіяних тваринами, ретельно промити рани струменем води з милом, накласти асептичну пов`язку та негайно звернутись до лікаря. Тільки щеплення захистять від захворювання на сказ! Якщо ж людина захворіє, врятувати її неможливо!

Що необхідно знати, коли призначені щеплення проти сказу?

Суворо дотримуватися режиму, що його встановлює лікар. Не переривати курс щеплень, не пропускати їх. Рекомендується не перевтомлюватися, уникати переохолодження та перегрівання організму. Під час щеплень категорично забороняється вживати будь-які алкогольні напої.

Пам`ятайте!!! Захворювання на сказ закінчується смертю хворого у 100%. Лише своєчасно виконана вакцинація захистить Вас від захворювання та врятує Вам життя!

Буське районне лабораторне відділення
Бродівського МРВ ДУ «ЛОЛЦ МОЗ України»