Головна Інтерв'ю Де ховатися надбужанцям, якщо, не дай Бог, війна?

Де ховатися надбужанцям, якщо, не дай Бог, війна?

Це питання сьогодні турбує багатьох. І недаремно, адже маємо серйозну проблему, і не лише на геополітичному рівні ще вчора з нібито «братньою» Росією. Для нас найгірше те, щю, як з'ясувалось, у районі немає жодної придатної для експлуатації захисної споруди. Наразі єдине відомо – що потрібно брати зі собою, копи пролунає сигнал сирени, якої, до речі, в Буську також немає. Але, як запевнив міський голова Ростислав Сліпець, в найближчий час забезпечить місто системою оповіщення. Це – щодавньої перевірки, яку ініціювали активісти львівського "Автомайдану" спільно із завідувачем сектору з питань цивільного захисту Геннадієм Булавенком та провідним інспектором ГУ Державної служби НІС Буського району Миколою Гричухом.

За словами Булавенка, хоча на території Буська та Буського району немає бомбосховища, проте є 21 захисна споруда (1 сховище та 20 протирадіаційних укриттів). Правда, в листопаді 2012р. Буською РДА було надано відповідний пакет документів в Головне управління з питань надзвичайних ситуацій на списання 11 захисних споруд, які не відповідають необхідним критеріям. Це три споруди, балансоутримувачем яких є районний відділ освіти (м.Буськ, вул.Петрушевича, №27, с.Тур'я та с.Новий Милятин); п'ять споруд – управління будинками; захисні споруди, які знаходяться в м.Буськ, вул.Петрушевича, №3, балансоутримувач – ТзОВ" РІО-міст " та дві в Ожидові на вул.Залізнична, №2, балансоутримувач – фірма "Онур".

На перше квітня в 1 спорудах проведено інвентаризацію, а три, що знаходяться в Буську: дві споруди на вулиці Львівська, 12 (ТзОВ "Буський пивоварний завод") та м-н Незалежності, 5 (ПП "Серміш") – ні, оскільки у балансоутримувачів немає коштів. Для інвентаризації однієї споруди потрібно орієнтовно 11 тисяч гривень.

Отож, ховатися від зовнішніх загроз практично немає куди. За укриттями ніхто не дивиться Вони підтоплені ґрунтовими водами, відсирілі, там витає запах гнилі, сміття, у багатьох поржавіле обладнання, непридатні повітряні фільтри, металеві конструкції розкрадені тощо. В таких сховищах ховатися небезпечніше, аніж намагатися уникнути надзвичайної ситуації. Хоча, як пояснив Г.Булавенко, найпростіші укриття (підвали будинків і погребів) у випадку надзвичайної ситуації можна використовувати для захисту населення. Також зазначив, що в теперішній час при будівництві нових об'єктів, гіпермаркетів проектні організації передбачають влаштування захисних споруд в підвальних приміщеннях, в разі надзвичайної ситуації можна й потрібно використовувати як укриття. Однак, в Буську є один супер-маркет, який насправді має велике припідвальне приміщення, – "Рукавичка" , балансоуфиму вачем якого є ТзОВ" РІО-міст, але дане захисне укриття подане на списання через відсутність умов для захисту людей.

Занедбані сховища – наслідок безпідставного відчуття безпеки, яке прийшло з настанням незалежності. Таку думку висловив головний лікар Буської ЦРЛ Зіновій Курій: "Як на мене, Україні незалежність дісталася надто легко. Можливо, тому її не оціили. І ніхто не думав, що безпеці держави щось буде серйозно загрожувати. Тому питанням безпеки людей особливого значення не надавали. Тепер ми побачили реальну картину. Зрозуміло, що нових укриттів ніхто зараз будувати не буде. То, можливо, якось вдасться довести до ладу те, що залишилося.

Підсумовуючи результати обстеження, Булавенко сказав, що в крайньому випадку на 1-2 год. можна знайти прихисток в протирадіаційних укриттях, які належать ЦПЗ№6 Укрпоштампу, ПП "Серміш"  "Віта") на м-ні Незалежності, 5, Сторонибабському спиртзаводу та районному відділу освіти, вул. Петрушевича, 27. Але там, насамперед, ховатимуться працівники даних установ, а населенню навряд чи пощастить туди потрапити. Відтак для них єдиний вихід: "Мій підвал – моє спасіння".

Що стосується системи оповіщення, то тут не краща ситуація. Укриття населення в захисних спорудах (в підвалах) проводиться за сигналами оповіщення цивільного захисту "Повітряна тривога", "Радіаційна небезпека 11, Хімічна тривога". Оповіщення здійснюється за допомогою електросирен, мережі радіомовлення всіх діапазонів частот і видів модуляції та телебачення. У сільській місцевості сигнали передаються органами місцевого самоврядування за допомогою наявної системи зв'язку, вістовими (посильними) та методом взаємного оповіщення (вії сусіда до сусіда).

Терміновій інформації, що доводиться до населення, повинно передувати уривчасте звучання електросирен, наявних на відповідній території, а також звучання електросирен у запису, яке транслюється мережею радіомовлення та телебачення.

Якщо про відсутність сирени нас повідомили, то інформація про кількість радіоточок в районі виявилась засекреченою: у Буському "Укртелекомі" відмовилися нам назвати реальну цифру.

Хоча на нещодавній нараді щодо заходів забезпечення належного функціонування єдиної державної системи цивільного захисту та оповіщення керівник "Укртелеко му" Р.Кохан повідомив, що у районі є лише 889 радіоточок. І це на 46 тисяч мешканців Бущини.

Не менш важливим при надзвичайній ситуації є наявність протигазів. За словами Г.Булавенка, в пункті управління, розташованому в підвалі міської ради, є 14 засобів індивідуального захисту (1980 року виробництва) лише для керівного складу штабу. До речі, минулого року Геннадій Олексійович розробив та затвердив на сесії Буської районної ради кілька програм цивільногр захисту, які передбачають придбання протигазів, респіраторів. А ось щодо населення, то воно забезпечує себе самостійно.

Ціна одного протигаза в 2013 році становила 1200 грн. Якщо взяти до уваги, що в Україні їх не виробляють і потрібно купувати імпортні, то відносно сьогоднішнього курсу долара ціна буде значно вища. До речі, в Інтернеті повним ходом йде торгівля засобами індивідуального захисту. Масово продаються і купуються старі радянські протигази, в яких давно закінчився термін придатності.

Інна ПАЛАМАР

На знімках автора: сховища на території ТзОВ «Буський райагробуд».

До речі, і у Львові 50% захисних споруд розвалені. Проте, як повідомляє Гал-інфо, на будинках розвісять оголошення з місцем розташування найближчої захисної споруди для укриття населення в разі НС або введення воєнного стану. А як буде у нас?