Головна Інтерв'ю Про підсумки першої сесії Верховної Ради України ми розмовляємо з представницею...

Про підсумки першої сесії Верховної Ради України ми розмовляємо з представницею ВО “Свобода” Іриною СЕХ

Про підсумки першої сесії Верховної Ради України нового скликання ми розмовляємо з  народним депутатом України від Львівщини, представницею ВО "Свобода" Іриною СЕХ.

– Пані Ірино, ви вже розповідали нашим читачам про найперші завдання, які поставила перед собою і виконує в парламенті фракція ВО "Свобода" – це перешкодити "тушкуванню" в опозиційних фракціях ВРУ, домогтися виголошення виступів у Верховній Раді виключно державною мовою, домогтися персонального голосування та відкрити парламент для доступу громадян. Також відомо, що фракція підготувала до розгляду низку законопроектів. Розкажіть про них детальніше.

– Одним із перших лідери парламентських фракцій внесли до Верховної Ради  законопроект № 2012, який передбачає внесення змін до Кримінального кодексу та Кримінального процесуального кодексу щодо встановлення кримінальної відповідальності за порушення порядку голосування на пленарних засіданнях Верховної Ради України, Верховної Ради Криму і місцевих рад. Варто зазначити, що в коментарях для ЗМІ представники більшості (Партія регіонів і їхні сателіти-комуністи) заявили, що не будуть голосувати за цей законопроект, черговий раз засвідчивши, що вони і надалі порушуватимуть чинне законодавство. Тут надзвичайно важливою є підтримка з боку ЗМІ, які доносять до суспільства всі факти спроби голосування чужими картками.
Окрім цього, народні депутати від ВО "Свобода" внесли понад 80 законодавчих ініціатив. Зокрема, було внесено пакет економічних законопроектів: "Про ліквідацію приватних монополій", "Про заходи щодо ліквідації дефіциту бюджету Пенсійного фонду України", "Про повернення капіталів, що перебувають та зареєстровані в Республіці Кіпр, офшорних зонах та інших юрисдикціях, звільнених від подвійного оподаткування, або тих, що мають пільговий режим оподаткування", "Про спрощену процедуру державної реєстрації суб'єктів малого підприємництва", а також  важливі, на наш погляд, законопроекти "Про внесення змін до Закону України "Про систему Суспільного телебачення і радіомовлення України", "Про внесення змін до Закону України "Про статус народного депутата України" (щодо запитів народних депутатів України) та інші.

– Як відомо, ви очолили парламентський комітет з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. За які першочергові питання вам довелося братися?

– Так сталося, що початок моєї роботи на посаді голови комітету збігся з активізацією дій уряду та іноземних інвесторів стосовно видобування сланцевого газу в Україні. Як відомо, я займалася цим питання ще керуючи профільною комісією у Львівській обласній раді, і достатньо добре вивчила ризики, пов'язані з видобуванням сланцевого газу та, зокрема, застосуванням методу гідророзриву пласту. Пам'ятаємо, який спротив у місцевих громад викликали наміри застосувати цей метод на Львівщині. І от зовсім недавно урядовці "проштовхнули" погодження угоди стосовно видобутку сланцевого газу в Донецькій та Харківській обласних радах, частина яких розташована на Юзівській площі. Далі, зрозуміло, їм доведеться переконувати Івано-Франківську та Львівську обласні ради, в межах яких – Олеська площа. При цьому від територіальних громад приховують інформацію про ризики, пов'язані з видобутком сланцевого газу, а органи місцевого самоврядування позбавлено можливості впливати на цю проблему. Зокрема, відомо, що уряд відмовився включити представника Львівської обласної ради до складу Міжвідомчої комісії з організації та проведення конкурсів на укладення угоди про розподіл продукції, хоча за законом до складу такої комісії мають входити представники органів місцевого самоврядування. Відбувається порушення конституційного права територіальних громад розпоряджатися природними ресурсами, зокрема й надрами, які за статтею 13 Конституції України є виключною власністю народу. Щоб вплинути на ситуацію, я ініціювала проведення парламентських слухань на тему "Екологічні проблеми видобування сланцевого газу в Україні". Планується, що слухання відбудуться 20 березня 2013 року в залі пленарних засідань Верховної Ради України.

– Чому, на вашу думку, посадовці дозволяють собі нехтувати правами місцевих рад, які представляють територіальні громади?

– Передусім через те, що з року в рік в Україні все більше утискають місцеве самоврядування, обмежують його повноваження. Владі не потрібне розвинуте і сильне місцеве самоврядування, адже слабкими й фінансово залежними органами керувати значно простіше. Не можна допускати, аби й надалі зменшувалися права місцевих рад. Моїм кроком у цьому напрямку є проект постанови "Про встановлення мораторію на ухвалення нових законів або внесення змін та доповнень до чинних законів та інших нормативно-правових актів, які звужують зміст та обсяг повноважень органів місцевого самоврядування", який я зареєструвала у Верховній Раді і співавторами якого є свободівці, які до обрання народними депутатами були головами обласних рад, – Олег Панькевич, Олексій Кайда, Олександр Сич. В разі ухвалення постанови на сесії парламенту мораторій діятиме до ухвалення та набуття чинності змін до Конституції України про організацію влади та місцевого самоврядування.

– Пані Ірино, як виглядає робота народного депутата в міжсесійний період?

– Завжди є багато роботи в комітеті, багато роботи з депутатськими зверненнями, за допомогою яких намагаюся вирішити проблеми виборців, а крім того, часто буваю в окрузі. Останніми днями проводжу прийоми громадян, на які приходить дуже багато людей – усі зі своїми клопотами, скаргами і жалями. На жаль, багато проблем настільки задавнені або системні, що вирішити їх дуже непросто, тим більше депутатові, який в опозиції до влади. Однак я намагаюся робити все можливе, аби допомогти людям, бо найбільше прагну, аби вони не розчарувалися, не зневірилися, аби хотіли змін на краще. А разом,  спільними зусиллями ми можемо багато досягти.

Розмовляла Віра ПІДГРУШНА