6 серпня на Білій горі поблизу села Підлисся Золочівського району урочисто вшанували пам’ять письменника, поета, культурно-громадського діяча, священика УГКЦ – Маркіяна Шашкевича. Тут у жовтні 1911 року до 100-річчя з дня народження отця Маркіяна Шашкевича встановили 25-метровий хрест. Пам’ятник символізує прагнення до правди, освіти та розвитку. Щороку в перший день серпня до підніжжя хреста приходять паломники.
Захід розпочався Архієрейською Божественною літургією, яку відслужив Владика Володимир Груца. Після молитви відбулося літературно-мистецьке дійство «Світло Маркіяна з вірою у перемогу» за участю мистецьких колективів і творчих виконавців Золочівщини.
Участь у заходах взяли депутати Львівської обласної ради Іван Щурко, Соломія Риботицька та Галина Чорна.
«У 2021 році ми відзначали 210-ту річницю від дня народження Маркіяна Шашкевича. Тоді з’явилася ідея реставрації пам’ятника. Цього року реставрація завершена.
Важливо, що за понад столітню історію пам’ятника – вперше була проведена його комплексна реставрація. На це скерували 1,2 млн грн. І тепер ми маємо важливу врятовану пам’ятку, знакове місце для української історії. Це – місце сили, де можна відчути силу рідної землі, українського слова, оскільки Маркіян Шашкевич – один з тих, кому ми завдячуємо розвиток української літературної мови», – зауважив голова постійної комісії з питань історико-культурної спадщини та туризму Львівської обласної ради Іван Щурко.
Депутатка Львівської обласної ради Соломія Риботицька підкреслила, що Білу гору Маркіян Шашкевич оспівував у своїй поезії, він тужив за нею.
«Це місце – сакральне, воно дає людям силу, яка зараз нам, українцям, дуже потрібна.
Реставрація пам’ятника – це ініціатива комісії з питань історико-культурної спадщини та туризму. І ми тішимося, що попри війну роботи вдалося завершити, оскільки пам’ятний хрест Маркіяну Шашкевичу є унікальною меморіальною спорудою і належить до пам’яток монументального мистецтва України», – сказала Соломія Риботицька.
Довідково:
Маркіян Шашкевич – український письменник, поет, зачинатель нової української літератури в Галичині, священник УГКЦ, релігійний та культурно-громадський діяч.
Народився 6 листопада 1811 року у селі Підлисся тодішнього Золочівського повіту, що на Львівщині. Очолював літературне угрупування «Руська трійця» та був ініціатором видання альманаху «Русалка Дністровая» (1837 р.).