Головна Коротко Парафіяни в Буську через необережність могли зруйнувати трьохсотлітній храм

Парафіяни в Буську через необережність могли зруйнувати трьохсотлітній храм

Парафіяльна громада церкви Св.Онуфрія (на Волянах) вирішила встановити опалення в стародавньому храмі. Проте не погодила свої дії з компетентними на це органами, провадила земляні роботи, тим самим порушила два закони – про охорону культурної та археологічної спадщини. Люди викопали 20 метрів рову глибиною 80 сантиметрів, поруйнувавши культурний шар землі. Виходить, намарне археолог і науковець Петро Довгань, щороку проводячи археологічні розкопки в історичному Буську, якому майже тисяча років, застерігав, щоб ті, хто планує будівництво в найціннішій частині літописного Буська (а Воляни якраз належать до Городища), який є пам'яткою археології національного значення, погоджували роботи з археологами на дослідження ними культурного шару та знахідок.

Проте громада не звернула увагу на застереження науковця, а вчинила по-своєму. Можливо, цього навіть ніхто б не зауважив. На щастя, однієї недільної днини представники обласного управління з охорони сакральної історико-культурної спадщини, прямуючи у Кути, випадково завернули на Воляни і вжахнулись від побаченого, – відразу забили тривогу.

Річ в тім, що такими незаконними діями, не проконсультувавшись зі спеціалістами, вони могли зруйнувати трьохсотлітній храм, бо вже поховання XVII століття, як зазначив Петро Довгань, пошкоджено. Прибувши на місце події, він на закинутому рові знайшов уламки кераміки, пропалений перстень, цвяхи тоЩо. На що настоятель церкви о.Микола Салабай зауважив, що завдяки громаді храм вдалося зберегти. Ніхто не заперечує заслуг громади, але ж невідомо, як вплине на церкву сучасне опалення. Священику все-таки порадили звернутись до фахівців, а науковець Петро Довгань подарував йому свої дослідження розкопок у Буську, які той, ознайомившись, повинен донести до громади, аби парафіяни зрозуміли, що зберігати святиню треба за законом.

Нагадаємо, що дерев'яна церква Св.Онуфрія – пам'ятка архітектури національного значення, споруджена у 1758 році. Проте називають і раніші роки її побудови. Храм стоїть на місці дитинця і зі всіх боків оточений земляними валами, в улоговині, але на пагорбі. За результатами розкопок, проведених у 80 роках минулого століття та у 2000 році, археологи стверджують, що Волянське городище – Замчище і є осідком першого руського князя у Буську Давида Ігоровича. Поруч побачите унікальну не тільки в Україні, а й в цілому світі капличку, – вона в дуплі тисячолітнього дуба.

Лариса ГАРАСИМІВ