Головна Культура Мандрівників запрошують відвідати костел у Годовиці за 15 кілометрів від Львова

Мандрівників запрошують відвідати костел у Годовиці за 15 кілометрів від Львова

Годовицький костел Всіх Святих колись був паломницьким центром, тепер приваблює поодиноких відвідувачів. А дарма, будівля, хоч і перебуває в аварійному стані, заслуговує на особливу увагу. Зазначили в управлінні туризму та курортів Львівської ОДА. 

Годовицький костел XVIII ст стоїть за 15 км від Львова. Його архітектором був відомий Бернард Меретин. Над декором працював геніальний Йоган Георг Пінзель.

Різьблені дерев’яні скульптури з годовицького костелу є центральними експонатами львівського Музею барокової скульптури Пінзеля. У 2012 році їх презентували у Луврі. Це був справжній тріумф. Після паризької виставки французи навіть обіцяли профінансувати відновлення собору. Проте не було плану реставрації та кошторису.

За словами Тараса Сулимка, голови Сокільницької ОТГ, де розташований костел Всіх Святих, Годовиця лише з 1 січня цього року увійшла до складу новоствореної ОТГ.

«Цей храм потрібно зберегти для України і для українців. Ми дуже зацікавленні у відновленні архітектурної пам’ятки національного значення. Сільська рада працює над проектом збереження пам’ятки і готова до співфінансування, – запевняє Тарас Сулимко. – Приїжджайте до годовицького костелу, святиня розташована в рекреаційній зоні, тут можна провести час із задоволенням».

Мешканка Годовиці Наталія Сподарик вже багато років вболіває за долю костелу. У 2015 році жінка разом із однодумцями домоглися відновлення богослужіння у храмі після 70-річного мовчання. Щонеділі о 15 год відбувається молитва на вервиці до милосердя Божого.

Наталія Сподарик є також головою благодійного фонду «На крилах любові». Його метою є реставрація костелу у Годовиці. Відтак, закликає звертатись до неї усіх, хто має можливість допомогти або просто хочете потрапити до храму.

Після відвідин сакральної будівлі активістка Івона Лобан для широкої популяризації геніального скульптора Пінзеля та привернення уваги до костелу Всіх Святих у Годовиці у 2017 році заснувала проект «Під Зорею Пінзеля».

Під його патронатом впродовж трьох років було організовано 2 десятки мистецьких подій, в яких сучасні митці через призму творчості привертали увагу до зруйнованої пам’ятки. У межах проекту було зроблено понад тисяча фотографій. Сотня з них лягла в основу ретроспективної виставки «Під зорею Пінзеля. Годовиця», яка восени була представлена у Пороховій вежі.

Пізнавати історію краю невтомно закликає керівниця управління та туризму облдержадміністрації, Наталя Табака.

«Кожна ОТГ на Львівщині має чим зацікавити туриста. До прикладу, недалеко від храму Всіх Святих є діючий костел Вознесіння Пресвятої Діви у Наварії, збудований Бернардом Меретином. В Оброшине – Палац архієпископів з дендропарком. Усі згадані пам’ятки можна об’єднати собі туристичним маршрутом. Прекрасне – насправді поруч. Для великих та амбітних проектів зі збереження храму важлива активність туристичних потоків та включеність до туристичних маршрутів, адже це один із факторів, що стимулюватиме економічну активність території», – переконана Наталя Табака.

Довідково.

У XIX ст. Годовиця стала відомим відпустовим місцем та перетворилася на паломницький центр завдяки іконі Матері Божої Утішительки. Образ спершу належав родині Рачковських, що проживали у Годовиці. З часом ікона сильно потемніла і її вирішили замінити на іншу, але 25 січня 1852 року господар раптом помітив, що образ сам відновився та засяяв яскравими кольорами.

Спеціальною комісією курії було доведено, що диво не сфальсифіковане. У 1856 році ікона була урочисто перенесена до костелу Всіх Святих та встановлена в оновленому вівтарі Божої Матері. Натовпи прочан почали сходитися в Годовицю. 100 записів у парафіяльних актах свідчать про чудодійність образу. У 1934 році ікона була коронована Львівським архієпископом РКЦ Болеславом Твардовським.

Після Другої світової війни, рятуючи від більшовицько-атеїстичної загрози, чудотворну ікону годовицької Божої Матері Утішительки було перевезено до Польщі, де вона й зараз перебуває і вшановується у храмі святого Августина у Вроцлаві.

Мандрівників запрошують відвідати костел у Годовиці

Мандрівників запрошують відвідати костел у Годовиці

Мандрівників запрошують відвідати костел у Годовиці