Головна Культура В Буську відбулося вшанування пам’яті отця Маркіяна Шашкевича

В Буську відбулося вшанування пам’яті отця Маркіяна Шашкевича

6 листопада минає 209 років від дня народження західноукраїнського письменника й поета, зачинателя нової української літератури в Галичині, священика УГКЦ, просвітителя й культурно-громадського діяча Маркіяна Шашкевича.

З цієї нагоди бібліотекарі Буської центральної районної бібліотеки підготували книжково – ілюстративну виставку « Будитель землі Галицької », яку розмістили у читальній залі.Також організували зустріч з директоркою Народного музею Маркіяна Шашкевича в с. Новосілки, Лесею Біскуп.

Довідково:
Маркіян Семенович Шашкевич народився 6 листопада в селі Підлисся (тоді Золочівського округу, Королівство Галичини та Володимирії, нині Золочівський район) в сім’ї греко-католицького священика. Зокрема, мав брата о. Миколу (1812—11.11.1864, Лолин), який служив якийсь час у Мізуні поблизу м. Долини. Навчався у початковій школі в Білому Камені, міській нормальній школі(закінчив 1823 року) та домініканській гімназії (1823—1825) у Львові, Бережанській гімназії (тут якийсь час входив до однієї з польських таємних організацій), був вільним слухачем Львівського університету.
1836 року виголосив першу промову українською мовою в музеї семінарії перед представниками духовної влади, запрошеними гістьми. 14 жовтня того року в соборі Св. Юра виголосив свою проповідь (водночас з Юліяном Величковським в Успенській церкві, Миколою Устияновичем — церкві св. Параскеви). Через те, що ректор Телеховський не дозволив би цього, подав йому текст, укладений польською мовою.
1838 року закінчив Львівську духовну семінарію. За даними Романа Горака, висвячений 20 травня 1838 митрополитом Михайлом Левицьким.
Під час навчання в семінарії Шашкевич спільно з Яковом Головацьким та Іваном Вагилевичем згуртував національно свідому молодь, яка стала на боротьбу за національно-культурне відродження на західноукраїнських землях, зокрема за відродження української мови в письменстві й церковних проповідях.

Помер 7 червня 1843 року і був похований на цвинтарі с.Новосілки Буського району.
1893р. – перенесення праху Шашкевича на Личаківський цвинтар у Львові.
1911р. – встановлення пам’ятного мережаного Хреста на Білій горі коло Підлисся.
1986р. – відкриття музею-садиби у с.Підлисся.
1990р. – відкриття пам’ятника Шашкевичу та музею “Русалка Дністрова” у Львові.
10.11.2011р. відкриття музею Маркіяна Шашкевича у Новосілках Буського району. НОВОСІЛКИ – остання парафія о. Маркіяна.

Вшанування пам’яті отця Маркіяна Шашкевича