Під час заходу представили результати опитування жінок в Україні щодо вживання алкоголю під час вагітності.
Цій темі була присвячена конференція «Фетальний алкогольний синдром: ризики вживання алкоголю жінками репродуктивного віку», яка відбулася у четвер, 23 листопада.
«Потрібно превентивно пояснювати, що таке фетальний алкогольний синдром і чому він небезпечний – пояснювати максимально переконливо. Будь-яка доза – це ризик для майбутньої дитини», – наголосила під час конференції викладачка відділення здоров’я дітей та молоді Інституту матері та дитини у Варшаві Катажина Окуліч-Козарин, PhD.
Особливу увагу фахівці звернули на запобігання і профілактику цього синдрому, зокрема, на досвіді Польщі. Доповідачі розглянули фактори ризику під час вживання алкоголю вагітними – такі як:
- доза алкоголю;
- спосіб вживання;
- генетичні особливості;
- синергічні реакції на інші ліки і тому подібне.
Тема конференції, вочевидь, важлива, оскільки наслідки поведінки майбутньої матері в період вагітності, та й до неї, нерідко несе дитина – у своєму фізичному та інтелектуальному розвитку.
В онлайн-режимі до конференції доєдналася докторка Ровіна Мерітт, PhD, британська науковиця-біхевіористка з Університету Кенту (Великобританія), фахівчиня із соціального маркетингу. Вона представила свою оцінку масштабів споживання алкоголю вагітними жінками в Україні і запропонувала низку заходів, аби вплинути на зміну поведінки вагітних жінок.
«Вживання алкоголю – це далеко не найкраще, що можна робити під час вагітності. Альтернатива алкоголю є, і його не варто вживати вагітним навіть у невеликих дозах. У Великобританії ми розробили та тестуємо поширення соціальних повідомлень у фокус-групах вагітних жінок на кшталт «Коли ти п’єш алкоголь, я, дитина, також п’ю».
Проводячи соціальне опитування серед українських жінок, ми, зокрема, запитували жінок, чи обізнані вони з ризиками вживання алкоголю під час вагітності, чи збираються вони припинити вживати після того, як дізналися, що вагітні, які переваги вони отримують, продовжуючи вживати алкоголь», – розповіла британська науковиця.
На її думку, сила звички, а також соціальні та культурні фактори, традиція вживання алкоголю в Україні, відіграють негативну роль. Серйозною проблемою є суперечливі рекомендації, які часом вагітні жінки отримують від лікарів – щодо можливості вживати невелику дозу алкоголю замість повної відмови від нього.
У конференції також взяли участь заступник директора департаменту охорони здоров’я ЛОВА Володимир Чорній, гендиректорка Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ Наталія Іванченко, в.о. директора Львівського обласного інформаційно-аналітичного центру медичної статистики Мар’яна Служинська.
Організували захід Львівський обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики, Комісія УГКЦ у справах душпастирства охорони здоров’я, Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ за підтримки департаменту охорони здоров’я Львівської ОВА.
Довідково:
Фетальний алкогольний синдром (ФАС) – це медичний діагноз, який ставлять за низкою фізичних та неврологічних ознак, що виникають внаслідок впливу алкоголю на плід під час вагітності (внаслідок пренатального впливу алкоголю). ФАС – це найважчий наслідок пренатального впливу алкоголю.