Головна Листи Торік на Львівщині відреставрували шість найцінніших пам’яток архітектури: які плани на 2024...

Торік на Львівщині відреставрували шість найцінніших пам’яток архітектури: які плани на 2024 рік

У 2023 році обсяг фінансування обласної програми «Охорони, збереження і популяризації історико-культурної спадщини» становив 16 мільйонів 200 тисяч гривень.

За ці кошти у 2023 році завершили реставрацію шести об’єктів, серед яких пам’ятки національного значення. Про це повідомили під час брифінгу в Офіційному медіацентрі при Львівській ОВА.

«Попри воєнний стан, торік в області нам вдалося провести реставраційні роботи на 6 об’єктах культурної спадщини. У планах на 2024 рік – продовжити відновлювати місцеві пам’ятки архітектури. Розуміємо, що є обмеження видатків, що стосуються реставрації, але сподіваємося, нам вдасться цьогоріч залучили 13 млн гривень на виконання робіт на не менш важливих об’єктах. Йдеться про дерев’яну церкву Богоявлення Господнього у селі Кугаїв та дерев’яну церкву Успіння Пресвятої Богородиці, яка є пам’яткою національного значення у селі Кліцько. Ці два об’єкти були збудовані ще у 17 столітті», – розповіла директорка департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОВА Олена Василько.

Брифінг щодо підсумків реставрації архітектурних пам’яток на Львівщині

Одним з пріоритетних об’єктів до реставрації у 2023 році стала дерев’яна церква Св. Михаїла в селі Ісаї. У цьому році там також мають завершити реставрацію стінопису. Детальніше за посиланням – https://loda.gov.ua/news/79801.

Незважаючи на давній час спорудження святині, тут збереглася не тільки архітектура, але й весь мистецький ансамбль: стінописи, іконостас, хоругви 18 століття, автентичні замки та кенотаф. Є також вигравійований самим архітектором Іллею Пантелеймоном напис на брусі.

«У церкві збереглися ікони відомих художників кінця 19 століття Івана та Василя Чайок, створені у 1897 році. А хоругви, знайдені у 2015 році, були відреставровані студентами Академії мистецтв, і зараз зберігаються у фондах Національного музею ім. Андрея Шептицького у Львові. Розпис храму починається ззовні, з розпису порталу: на дверях церкви з західної сторони бачимо зображення Архистратига Михаїла і два зображення апостолів Петра і Павла. Вся площа церкви всередині також є розписана. Оскільки пам’ятка дуже довго замокала, бруси були вологі, а зараз все висихає – дерево зменшується в об’ємі – то почалося лущення фарбового шару. Відтак, хоча церква виведена з аварійного стану, її стінопис перебуває в гострому аварійному стані і вимагає якщо не повної реставрації, то принаймні консерваційних заходів», – зазначив художник-реставратор вищої категорії Олег Рішняк.

Брифінг щодо підсумків реставрації архітектурних пам’яток на Львівщині

Отож, торік за підтримки департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОВА вдалось завершити реставраційні роботи на таких об’єктах:

Окрім цього, в межах програми продовжили реставрацію на архітектурних пам’ятках:

  • Дзвіниця дерев’яної церкви Воздвиження Чесного Хреста у Дрогобичі 1661 року. На це скерували майже мільйон гривень;
  • Дерев’яна церква Св. Юра у Дрогобичі, датована 1678 роком. Пам’ятка входить до світової спадщини ЮНЕСКО. На її відновлення скерували 2 млн з обласного бюджету та 300 тис. – з місцевого;
  • Будівля Празького банку у місті Броди Золочівського району. На пам’ятку архітектури місцевого значення у вигляді субвенції з обласного бюджету виділили 4 млн (уже профінансували 2 млн 715 тис. гривень);
  •  У дерев’яній церкві Собору Пресвятої Богородиці у селі Пикуловичі Львівського району встановили пожежну сигналізацію та блискавкозахист. Це обійшлося у 155 тисяч гривень з обласного бюджету.