Головна Листи У чотирьох містах Львівщини досліджують стічні води на наявність вірусу, що спричиняє...

У чотирьох містах Львівщини досліджують стічні води на наявність вірусу, що спричиняє Covid-19

У кількох українських областях розпочався пілотний проєкт нового виду епідеміологічного нагляду – епіднагляду за вмістом SARS-CoV-2 в господарсько-побутових стічних водах.

Йдеться про Кіровоградську, Львівську, Дніпропетровську та Чернівецьку області. Пілот втілюється за підтримки проєкту «Підтримка зусиль у протидії туберкульозу в Україні», що фінансується USAID. У вказаних регіонах визначено 17 точок відбору стічних вод.

«Проєкт стартував 7 жовтня і триватиме до кінця грудня цього року. На Львівщині досліджують стічні води на наявність вірусу SARS-CoV-2 у чотирьох містах – у Львові, Червонограді, Дрогобичі і Самборі. Усі дослідження проводять дві лабораторії – наша вірусологічна та Дніпропетровська. Зразки відбору з Чернівецької області скеровуватимуть до лабораторії Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб, а з Кіровоградської області – до лабораторії у Дніпрі.

Результати концентрації вірусу SARS-CoV-2 дадуть можливість спрогнозувати епідпроцес поширення Covid-19», – розповіла гендиректорка Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ Наталія Іванченко.

Так, як зазначають у Міністерстві охорони здоров’я України, завдяки оцінці вірусного навантаження SARS-CoV-2 в стічних водах можна побачити реальну картину поширення коронавірусної інфекції в регіоні дослідження, включаючи безсимптомних носіїв і тих, хто не звернувся до лікаря. Окрім того, такі дослідження дозволять прогнозувати ситуацію з поширенням вірусу на кілька тижнів наперед.

У межах проєкту  «Підтримка зусиль у протидії туберкульозу в Україні» було закуплено тест-системи та витратні матеріали для лабораторних досліджень, забезпечено транспортування проб з місць відбору до лабораторій Львівського та Дніпропетровського центрів контролю та профілактики хвороб МОЗ України.

Дослідження стічних вод на наявність SARS-CoV-2 – це спосіб кількісно оцінити та зрозуміти його загальну присутність у популяції. До прикладу, такі дослідження вже проводять групи фахівців у Нідерландах, Австралії, США, Франції, Італії, Австрії. Відповідно до висновків, існує зв’язок між концентрацією вірусу в стічних водах, що потрапляють на очисні споруди, та рівнем зараження відповідної популяції.

Наразі відомо, що вірус присутній у біологічних виділеннях інфікованої людини незалежно від того, має вона типові для захворювання симптоми чи ні.

Дослідження показали, що вірус можна виявити у випорожненнях людини протягом кількох годин після інфікування та надалі, незалежно від тяжкості симптомів COVID-19. Отже, вірус в господарсько-побутових стоках можна виявити до того, як він пошириться серед людей, і до виявлення симптомів у перших пацієнтів.