Головна Листи У Львівській області вже пів року працює найпотужніша вітрова електростанція на заході...

У Львівській області вже пів року працює найпотужніша вітрова електростанція на заході України: що треба знати про її роботу

ВЕС забезпечує 5% від загального енергоспоживання Львівської області.

На Львівщині презентували роботу найпотужнішої вітрової електростанції у західному регіоні нашої держави. Працює вона уже пів року. Загальна вартість проєкту 75 мільйонів євро. Інвестували у нього по 50% чеська компанія MND та групи українських компаній «Еко-Оптіма». Як розповів очільник Львівщини Максим Козицький, це найбільша іноземна інвестиція у Львівську область і в Україну за час повномасштабної війни.

«Електроенергія, яку цілодобово генерують 10 потужних вітряків, через 14-кілометрову лінію передається на підстанцію «Укренерго», звідки її уже розподіляють відповідно до потреб міст і сіл.

Але, перш ніж робота цієї ВЕС стала реальністю, українським інвесторам довелося вирішити багато проблем, які ставили проєкт у глухий кут.

Так, наприкінці 2021 року вони оплатили обладнання, його поставку та монтаж, адже таке завжди робили виключно силами іноземних компаній, але, коли почалася повномасштабна війна, усі відмовилися його транспортувати в Україну. Іноземні фахівці теж не наважувалися їхати до нас. Але в «Еко-Оптіма» сприйняли цей виклик як можливість: придбали 600-тонний кран для монтажу складових ВЕС, в Україні він, до речі, єдиний. Монтували та вводили цю станцію в експлуатацію виключно українські спеціалісти, яких збирали по всій державі.

Дякую уповноваженому уряду Чехії з питань відбудови України Томашу Копечни та генеральній директорці енергетичного підрозділу MND Яні Гамршмідовій, усім нашим чеським колегам, які наважилися втілити цей проєкт разом з українською стороною у такий складний час. Дякую кожній людині в Україні, яка зробила свій внесок, щоб довести цю справу до успішного результату.

Ця ВЕС уже генерує 12% альтернативної енергетики на Львівщині. 20 таких станцій здатні забезпечити повну енергетичну незалежність нашої області», – пояснив Максим Козицький.

Серед тих, хто першим оглянув роботу станції, є і уповноважений уряду Чеської Республіки з питань відбудови України Томаш Копечни.

«Чеські інвестори працюють в Україні вже понад 11 років. Ми не лише надаємо військову підтримку вашій державі, але й активно інвестуємо у важливі сфери, такі як енергетика. Зі сторони уряду намагаємось підтримувати такі фірми, як MND, щоб вони мали якомога менші ризики. Для нас партнерство з фірмою «Еко-Оптіма» стало дуже успішним. Віримо, що це буде добрим початком підтримки відновлюваних джерел енергії. Пишаємося тим, що можемо бути частиною розвитку енергетичної інфраструктури України», – зазначив Томаш Копечни.

Десять вітряків, з яких складається ВЕС, розмістили на гірському хребті. Кожен з них має висоту 126 метрів і сам по собі є складним функціональним підприємством з вмонтованим ліфтом всередині. Вага всієї турбіни становить 600 тонн, довжина лопатей ротора перевищує 72 метри. Перевозили потрібне обладнання сотнею великогабаритних вантажів, які їхали до пункту призначення з кількох місць у Німеччині та Польщі.

Повномасштабне російське вторгнення затримало, але не зупинило спорудження ВЕС, яке розпочали ще у вересні 2021 року.

Як розповів представник групи компаній «Еко-Оптіма» Степан Козицький, проєкт задумали ще у 2012 році. Почали його з вимірювання середньорічної сили вітру для перевірки доцільності будівництва у цій місцевості.

«З’ясувалося, що тут, на Львівщині, найкращий вітер у Європі для таких ВЕС. Активна ж робота на будівництві розпочалась у листопаді-грудні 2021 року. Оскільки незадовго почалась повномасштабна війна, це спричинило певні виклики, зокрема виробники турбін, які за договором мали ж і привезти та монтувати їх, відмовлялися їхати в Україну.

Вітроелектростанція запрацювала у січні 2024 року. Зараз потужність вітроелектростанції досягла 60 мВт, а річне виробництво електроенергії становить 168 мільйонів кіловат-годин, що покриває близько 5% регіональних потреб», – поділився Степан Козицький.

За словами керівника енергетичного підрозділу групи компанії «Еко-Оптіма» Юрія Фадака, основною перевагою вітростанцій є те, що вони можуть працювати цілодобово і виробляють електроенергію в зимовий період, коли є пікове споживання в енергосистемі, таким чином ВЕС здатні перекрити значну частину потреб у електроенергії.

Серед переваг вітрової енергетики є екологічність, зменшення викидів парникових газів.

Вуглецевий слід від вугільних електростанцій залишається надзвичайно високим – близько 820 грамів CO2 на кіловат-годину. Натомість вітроелектростанції з мінімальним показником лише 11 грамів CO2 на кіловат-годину мають виняткову екологічну ефективність, що робить їх найбільш екологічно чистим джерелом енергії серед усіх доступних наразі.

«Цінним бонусом до зведення цієї ВЕС стали нові робочі місця, гарні дороги до населених пунктів, де їх взагалі не було, та притік туристів до міст і сіл довкола електростанції.

Чим більше ми матимемо локальних децентралізованих джерел енергопостачання, тим стабільнішою буде наша енергосистема. Уже є напрацювання щодо наступних таких проєктів у нашій області», – додав Максим Козицький.