Головна Листи Збереження культурної спадщини Львівщини під час повномасштабної війни: у Швеції пройшов симпозіум

Збереження культурної спадщини Львівщини під час повномасштабної війни: у Швеції пройшов симпозіум

Минулого тижня в Стокгольмі відбувся триденний симпозіум, присвячений збереженню культурної спадщини України попри її систематичне та цілеспрямоване нищення росією.

У його межах директорка департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОВА Олена Василько розповіла про теперішній стан, можливості та перспективи збереження культурної спадщини Львівщини.

«Говорили передусім про важливість відновлення пошкоджених пам’яток внаслідок російських ракетних та артилерійських обстрілів, а також про необхідність завершення реставраційних робіт на пам’ятках, де відновлення розпочалося і тривало до початку повномасштабного вторгнення. Йшлося, наприклад, про наші дерев’яні церкви в Зарудцях, Заболотцях, Цеблові, про дзвіницю в Лонях», – розповіла Олена Василько.

За її словами, одним із найважливіших цьогорічних завдань департаменту став пошук закордонних донорів та партнерів, зацікавлених у допомозі збереження української культурної спадщини.

«Інших джерел фінансування у нас наразі немає, адже кошти з українського бюджету  зараз першочергово спрямовані на обороноздатність країни та її соціальну сферу. А пам’яток, які потребують реставрації, багато», – додала Олена Василько.

Шведські спікери натомість ділилися власним досвідом, за якими критеріями вони визначають об’єкти культурної спадщини. А також розповідали про підходи до збереження культурних надбань у своїй країні.

Учасники симпозіуму мали можливість також відвідати новий культурний центр у місті Оребро. Тут обговорювали можливості відбудови конкретних ділянок індивідуальної житлової забудови, які постраждали від російських обстрілів. На зустрічі були присутні українці, змушені тимчасово покинути свої домівки через початок повномасштабного вторгнення.

Організатори заходу: Шведське представництво загальноєвропейської федерації асоціацій (Europa Nostra Sverige), Профспілка архітекторів Швеції (Architects Sweden), Шведська рада з питань національної спадщини (Swedish National Heritage Board), Національний центр архітектури та дизайну Швеції (ArkDes), Шведський інститут (Swedish Institute), Національна  спілка архітекторів України.