Головна Листи «Жива книга»: на Львівщині патронатні вихователі, опікуни та прийомні батьки поділилися відвертими...

«Жива книга»: на Львівщині патронатні вихователі, опікуни та прийомні батьки поділилися відвертими історіями про свої сім’ї

Захід організували в межах проєкту «Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату».

Зараз у Львівській області є 13 патронатних вихователів, які разом з помічниками надають професійний догляд, виховання та реабілітацію дітям, які тимчасово не можуть проживати у своїх сім’ях. Та цієї кількості недостатньо. Про те, що необхідно зробити, аби кожна дитина почувалася в безпеці та любові, говорили сьогодні, 26 вересня, в форматі «живої книги» за участю:

  • патронатних вихователів;
  • біологічних батьків, чиї діти були під патронатом;
  • молодих людей, які в дитинстві були під патронатом;
  • усиновлювачів, опікунів;
  • представників громад, де розвивають послугу патронату та інші форми сімейного виховання;
  • експертів з розвитку патронату.

Як розповіла директорка БО «Партнерство кожній дитині» Василина Дибайло, у вересні 2009 року створили першу патронатну родину – з того часу цей проєкт активно поширюється.

За її словами, патронатне виховання – це перший прихисток для дитини, яка втратила родину або яку тимчасово не можуть виховувати батьки. Проте сьогоднішні історії торкнуться не лише патронатного виховання, а й опіки, піклування, усиновлення та прийомних сімей. Частину дітей усиновлюють, а інші отримують опіку та догляд у прийомних сім’ях.

«За час дії проєкту маємо 184 територіальні громади в 11 областях, і на кінець вересня вже 92 патронатні сім’ї – це значний крок уперед.

Хтось не має власних дітей, хтось – навіть власного житла, але всі вони з любов’ю виховують дітей. Нехай ці приклади надихнуть інших – важливо, щоб про них дізналися якомога більше людей», – додає Василина Дибайло.

Кожен присутній тут мав змогу стати «читачем» «живих книг» та дізнатися відверті історії про підтримку дітей та їхніх сімей, які опинилися у кризі. Сотні хлопчиків та дівчат на Львівщині потребують влаштування в родини, а не до інституційних закладів.

Патронатний вихователь Алла Стричак каже, відчула, що це її покликання. Всі деталі дізналася у профільних службах.

«Я – мама трьох дітей. І коли мені запропонували взяти ще одну дитину у сім’ю, я зрозуміла, що це моє. У нас на патронаті зараз маленька півторарічна дівчинка. Хочеться додати цій дитині те, чого не додали батьки, надати медичну, психологічну допомогу. Ми забрали її з дитячого будинку, і дитина на очах почала розвиватися, адже спочатку вона навіть не сиділа самостійно. Це наша друга дівчинка, перша вихованка повернулася до рідної мами. Ми досі підтримуємо контакт.

Дитина – перш за все, ми маємо ставити на перше місце її інтереси», – наголосила Алла Стричак.

Метою проєкту «Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату» є забезпечення права дитини на зростання у сімейному середовищі через розвиток в територіальних громадах патронату над дитиною, покращення якості та забезпечення доступності для вразливих сімей з дітьми як альтернатива інтернатним закладам.

Заступник начальника Львівської ОВА Іван Собко наголосив на важливості людяності та турботи про дітей.

«Сьогодні ми зібралися тут для того, щоб звернути увагу на найважливіше – наших дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах. Наше завдання – робити все можливе для того, щоб кожна дитина мала шанс на щасливе майбутнє, навіть якщо вона позбавлена батьківської опіки. Ось чому сьогодні важливо згадати про ініціативи, пов’язані з підтримкою патронатних сімей та дитячих будинків сімейного типу.

Я дякую нашим партнерам, які навчають нас сучасних підходів у роботі з дітьми, допомагають нам стати чутливішими та уважнішими до потреб тих, хто перебуває у складних життєвих умовах.

Пропоную спільно працювати над тим, щоб кожна дитина відчула любов і турботу. Це наш внесок у майбутнє країни», – підкреслив Іван Собко.

«Читачі» «живої книги» – це активні учасники заходу, які ставлять запитання «живим книжкам» та долучаються до дискусії.

Зокрема про:

  • стереотипи, які заважають людям стати патронатними вихователями, прийомними батьками чи створювати дитячі будинки сімейного типу;
  • до яких труднощів під час адаптації дитини у новому оточенні необхідно бути готовими;
  • чи вистачає фінансового забезпечення для дітей, які перебувають під патронатом або в інших формах сімейного виховання.

Захід організували в межах проєкту «Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату», який реалізовують спільно з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ), Партнерством «Кожній дитині», Міністерством соціальної політики України, Національною соціальною сервісною службою України, Координаційним центром з розвитку сімейного виховання та догляду дітей за фінансової підтримки Європейського Союзу та Австрійської Агенції Розвитку (ADA).

Участь у події взяла також керівниця Львівського регіонального офісу ЮНІСЕФ Нінке Воппен.

«Сім’я для кожної дитини – це наше головне завдання. Ми всі знаємо, що реформа опіки та патронату є складною, але вона спрямована на найважливіше – на дітей. Сьогодні ми обговорюємо важливу тему, і я дуже рада, що разом із областю ми шукаємо нові підходи.

Це сміливий крок – бути відкритими, ділитися своїми історіями про труднощі та успіхи патронату. Тільки так ми можемо допомогти цій ініціативі поширюватися і ставати ще ефективнішою.

Кожна дитина заслуговує на сім’ю. І ми маємо працювати над тим, щоб це стало реальністю для кожної дитини. Щиро дякую всім, хто бере на себе лідерство у цій важливій реформі», – зазначила Нінке Воппен.

Детальніше про проєкт.

Єдина державна платформа про усиновлення та сімейні форми виховання Партнерство «Кожній дитині».

З питань створення патронатної сім’ї звертайтеся до служби у справах дітей Львівської ОДА за телефоном – (032) 235 44 56, або до служб у справах дітей за місцем проживання.