Головна Освіта Читанка від о.Маркіяна

Читанка від о.Маркіяна

Працівники Буської районної бібліотеки для дітей разом з учнями третіх класів Буської ЗОШ І-ІІІ ст. №2 та їхніми класними керівниками 8 листопада провели свято, приурочене Дню української писемності та мови, яке ми відзначаємо вже 16 років поспіль. Це свято є даниною одному з найцінніших надбань, яке створили і залишили нам предки. Саме мова є душею нації, її своєрідним генетичним кодом, який вирізняє нас з-поміж інших народів.

В актовому  залі в цей день було багатолюдно: окрім третьокласників, завітали і учні 4-Б та 6-А класів. Бібліотекар відділу 1-4 класів Надія Островська провела з дітьми літературну мандрівку в історію української писемності, яка своїм глибоким корінням криється в дохристиянському минулому Руси,  сягає часів Нестора-літописця. Діти довідались також про таємницю "Велесової книги" – прадавнього часопису, який змінює нашу уяву про дохристиянське життя предків.

Представили присутнім і першу галицьку читанку, створену нашим земляком о.Маркіяном Шашкевичем. Перевидана у наш час, в 1997 році, у Львові Маркіянова "Читанка" повністю відповідає укладеній автором у 1836 році, хоча мова її адаптована до сучасної.

Богдан Лепкий свого часу так писав про автора і його книжку: "Він хотів своєму дорогому руському народові зробити добру прислугу і його дітей учити любови до Бога і ближнього в своїй рідній мові".

Діти ознайомились з розділами "Читанки" (їх – 6), а також довідались, що термін "читанка" у нашу мову вперше ввів о.М.Шашкевич.

Свою любов до рідного слова висловили у віршах Н.Ричель, Р.Ушкало, О.Семенович, У.Турчин, Х.Путяк, Н.Турик, А.Здебський, Д.Олійник. Зачарувала присутніх пісня "А сорочка мамина біла, біла" у виконанні третьокласників. Організувати та провести свято допомогли вчителі Г.Петрович, Л.Радзішевська, Г.Токарєва, за що їм подяка.

З вітальним словом виступили гості – перший заступник голови Буської РДА М.Яцик, завідувач відділу культури та туризму Л.Ціхоцька, методист районного відділу освіти С.Лабінська, активних учасників відзначили подарунками. Сподіваємось, наше свято залишило глибокий слід у юних серцях читачів.

Галина Гораль,
заступник директора  Буської ЦБС по роботі з дітьми