Головна Освіта Через зростання ціни на паливні матеріали, школярі Бущини будуть навчатися шість днів...

Через зростання ціни на паливні матеріали, школярі Бущини будуть навчатися шість днів на тиждень

От і збігають до кінця літні канікули і в двері знову стукає Першовересень. Напередодні нового навчального року ми зустрілись з керівником районного відділу освіти Богданом ГЛУХОВЕЦЬКИМ.

– У попередні роки кількість школярів, хоча і незначно, але збільшувалась. Чи спостерігається ця тенденція і сьогодні? І скільки першокласників цьогоріч сяде за парти?

– Найприємніша новина,  цього року очікуємо на 60 дітей більше, ніж минулого. За останнє десятиріччя це перша така оптимістична цифра. Відрадно, що й у наступні 34 роки школярів більшатиме. А першокласників цьогоріч буде 525.

– Бущина надала прихисток близько 30 переселенцям, а їхні діти навчатимуться в освітніх закладах району. Які школи вони відвідуватимуть?

– Поки що заяву написала мама п'ятикласника, яка навчатиметься у Красненській першій. Для дитини педагоги готують приємний сюрприз  шкільний ранець із приладдям.

– Чи готові освітні заклади району до нового навчального року?

– До 1 вересня, як і зазвичай, всі школи будуть готові до початку навчання. Але це, уже традиційно, заслуга громади, педагогічних колективів та місцевої влади, бо з районного бюджету на поточні ремонти навчальних закладів не виділено жодної копійки (окрім підготовки до опалювального сезону). Якби не вони, освітні заклади не були б так добре підготовлені. Особливу подяку висловлюю Ожидівській громаді і сільській раді, які підтримали наше прохання щодо переводу початкової ланки школи з дитячої установи в основне приміщення, де за рахунок бюджетних коштів та виділених місцевою радою вдалось провести ремонт та закупити обладнання для ще одного внутрішнього туалету.

– То невдовзі в "Казці" відкриється ще одна дошкільна група?

– Це входить в наші найближчі плани,  по одній додатковій групі відкрити в дошкільних закладах Ожидова та Олеська (беремо участь в обласних програмах). Оскільки процес ще й "гальмує" затримка у фінансуванні, то роботи наразі не розпочато. Але коли в Ожидові треба провести лише косметичний ремонт, то в Олеську роботи більше,  тут ще й змінили підрядника, бо попередній недобросовісно виконував свої зобов'язання. Та все ж сподіваємось, що з січня наступного року ці дитячі садочки приймуть нових вихованців.

У Буському районі три навчальні заклади  Буська перша, Андріївська та Задвір'янська  взяли участь у програмі Українського фонду соціальних інвестицій. Чи завершаться ремонти до нового навчального року?

Роботи вчасно не розпочались через проведення тендерів. Але до 1 вересня в Андріївській та Задвір'янській школах повністю замінять систему опалення. В Задвір'ї розпочнуть заміну вікон, а в Андріївці перекриватимуть дах. Дещо повільніше ідуть роботи у Буській першій,  тут лише розібрали вхідний дашок і залили фундамент під пантуси (на знімку). До початку нового навчального року керівник будівельної організації пообіцяв замінити вікна у класах (в інших приміщеннях  під час навчального процесу) та оновити центральну частину фасаду школи.

– Цього року школярам Львівщини "обіцяють" шестиденний робочий тиждень. З чим це пов'язано? Тоді, мабуть, вони довше будуть на зимових канікулах?

– Зросла вартість паливних матеріалів, особливо газу (на 84% у порівнянні з січнем, що буде у жовтні, наразі невідомо). Тому на серпневих нарадах пропонуватиму проводити шестиденний робочий тиждень до початку опалювального сезону (середина жовтня), потім будуть подовжені канікули (за рахунок відпрацьованих днів і тих, які передбачені навчальним планом), а опалювальний сезон розпочнемо 25 листопада. Ми зекономимо на 2 тижнях опалювального сезону і заробітній платі обслуговуючого персоналу. Великої надії на економії у груднісічні покладати не варто, бо невідомо, якою буде погода, і не опалювати приміщення взагалі не можна, бо потім більше витратимося на ремонти.

– Чи забезпечені наші діти підручниками?

– На жаль, ні. Шестикласники цього року навчатимуться за новою програмою, але ще жодного нового підручника ми не отримали. То ж їм наразі видали старі.

– Мабуть, уже всі школи району обладнані внутрішніми туалетами?

– З 1 вересня всі освітні заклади (і навіть там, де навчатиметься 58 школярів) будуть забезпечені внутрішніми вбиральнями. Знову ж таки велика подяка батькам і дирекціям шкіл, бо за обласні кошти ми закупляли матеріали, а всі роботи якісно, добротно, як для себе, проводили батьки, педагоги та небайдужі мешканці села. За минулий навчальний рік і протягом канікул внутрішні туалети облаштовано у Яблунівці, Полоничах, Богданівці, журатині,Стовпині, Гуті, Грабовій, Волиці, Кудирявцях, Острівчику.

– Сподіваюсь, оптимізація завершилась на Купченській школі?

– Моя позиція  є діти  є школа. У Журатинській школі на початок навчального року залишалось 2 дітей, але після розмови батьки передумали, і на сьогодні вже є 4, а, можливо, буде й 5. Окрім того, Міністерством освіти накладено мораторій на закриття навчальних закладів.

– Школи І ступеня забезпечені комп'ютерами?

– З 2 класу діти починають вивчати предмет "Сходинки до інформатики", але не всі школи початкової ланки мають комп'ютер. Якщо і є, то це спонсорська допомога. Та й школи ІІІ ступенів не забезпечені комп'ютерними класами.

– Як з виплатою зарплати педагогам?

– Вчасно і в повній сумі отримали педагоги відпускні і допомогу на оздоровлення. За травень, червень і липень виплачена індексація.

Болюче питання  як забезпечити роботою молодих спеціалістів, коли багато пенсіонеріввчителів продовжують працювати?

Закон підтримує працюючих педагогів пенсійного віку. (А коли ж він почне захищати молодих спеціалістів?  кор.) У нас є навчальні заклади, де є 3033% людей пенсійного віку, тобто, кожен третій. Але й кожен день до мене приходять молоді спеціалісти (найбільше випускників біологічного, хімічного, філологічного та факультету іноземних мов), яким я не можу дати жодної гарантії у працевлаштуванні. Вони навіть погоджуються йти на кілька годин (25), щоби не дискваліфікуватися і мати якесь навантаження.

Лариса ГАРАСИМІВ

Р.S. На вимогу воєнного часу один "Школярик" з району передали на потреби армії. Але, як запевнив керівник відділу освіти, всі маршрути будуть забезпечені шкільними автобусами. Однак, коли виникнуть проблеми з пальним (на сьогодні забезпечені до листопада включно), тоді, можливо, у вересні, поки буде сприятлива погода, довозитимуть дітей лише до школи.