Головна Освіта На Львівщині реалізують пілотний проєкт «Школа без нікотину та тютюну»

На Львівщині реалізують пілотний проєкт «Школа без нікотину та тютюну»

Україна стала третьою країною у світі, що впроваджує пілотний проєкт ВООЗ «Школи без нікотину та тютюну».

У 2021 році такий проєкт реалізовувався у Києві та Рівному продемонструвавши позитивні результати. Цього року до ініціативи долучається Львівщина.

Щороку куріння вбиває 8 мільйонів людей по всьому світу, при цьому 95% курців починають курити у віці до 21 року. Не усвідомлюючи усі ризики та наслідки вживання тютюну та нікотину, учнівська молодь наражається на тенета наркотичної залежності, яку викликає вживання цих виробів. Багаторічні дослідження довели, що тютюнові компанії спрямовують на дітей агресивний маркетинг, застосовуючи маніпулятивні прийоми — як-от смакові добавки, рекламу в соціальних мережах та заяви про тютюнові та нікотинові вироби, які вводять школярів в оману. Саме тому один із головних пріоритетів політики контролю над тютюном — попередження початку куріння тютюнових та нікотинових виробів у підлітковому віці.

Задля допомоги у подоланні тютюнової епідемії серед школярів ВООЗ розробила Посібник «Школи без нікотину та тютюну», щоб підвищити спроможність системи освіти для успішної імплементації політики вільного від нікотину та тютюну навчального простору.

«Львівська область приєдналася до впровадження пілотного проєкту ВООЗ «Школи без нікотину та тютюну», який покликаний захистити здоров’я учнів, вчителів та персоналу від шкідливого впливу тютюнового диму та інформувати про небезпеку нових тютюнових та нікотинових виробів. Реалізація проєкту допоможе краще зрозуміти та оцінити ефективність коротких інформаційних інтервенцій щодо тютюну та нікотину у школах з метою розповсюдження позитивного досвіду в Україні та світі», – заявив національний координатор програм з неінфекційних захворювань Бюро ВООЗ в Україні Андрій Скіпальський.

Реалізація проєкту ВООЗ «Школи без нікотину та тютюну» передбачає:
проведення анонімного опитування серед учнів та персоналу шкіл;
проведення інформаційної кампанії серед учнів та персоналу щодо чинного антитютюнового законодавства та загроз, які несуть наркотичні вироби тютюн та нікотин;
затвердження на рівні навчальних закладів політики «Школа без нікотину та тютюну».

«В Україні 20% юнацтва у віці 15-16 років є щоденними курцями сигарет, така ж кількість вживає е-сигарети. Це доводить необхідність спільних дій законотворців, медичної та освітньої системи для захисту учнів шкіл від приваблення до куріння. Освітні заклади мають стати простором абсолютно вільним від тютюну та нікотину. Кожній школі-учасниці проєкту запропоновано затвердити документ «Політика «Школа без нікотину та тютюну», який буде впроваджуватися на постійній основі. Буде проведено комунікаційну онлайн-кампанію серед старшокласників та розміщено друковані матеріали у приміщеннях шкіл про ризики вживання тютюну та нікотину» — повідомив Дмитро Купира, Виконавчий директор ГО «Життя», координатор пілотного проєкту «Школи без нікотину та тютюну» в Україні.

Протягом вересня-грудня ГО «Центр громадянського представництва «Життя» спільно з Львівським обласним центром контролю та профілактики хвороб проводитиме інформаційну кампанію «Школи без нікотину та тютюну» на основі проєкту бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні у 10 школах Львівської області.

«Діти починають палити мавпуючи один одного, або щоб здаватися дорослими і крутими. Проте, вони рідко думають про шкоду для свого організму та оточуючих. Якщо інформацію надавати зрозуміло, постійно, то здоровий глузд підкаже вірний шлях для якісного і повноцінного життя» – зазначила  генеральний директор ДУ «Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» Наталія Іванченко-Тімко.

За підсумками втілення проєкту ВООЗ «Школи без нікотину та тютюну» у Львівській області запланована презентація результатів, що допоможе додатково вдосконалити посібник «Школи без нікотину та тютюну» та поширити позитивний досвід в інших школах України та світу.