Комісія з питань будівництва, житлово-комунального господарства, енергоефективності, альтернативної енергетики, промисловості та інвестиційної політики сьогодні, 6 березня, вирішила ініціювати звернення Львівської обласної ради до Кабінету Міністрів України та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), щодо переведення українських енергокомпаній на RAB-регулювання (стимулююче регулювання).
Йдеться про постанову НКРЕКП, яка запроваджує нову методику тарифоутворення для розподільчих компаній, – обленерго. Відтак держава завершила створення нормативної бази для переведення українських енергокомпаній на так зване RAB-регулювання. НКРЕКП зможе запровадити його вже з квітня.
Як зауважили члени комісії, досвід розвинених країн свідчить про високу ефективність стимулюючого регулювання, а RAB-тарифи надаються для покращення якості послуг: зменшення кількості відключень споживачів, підвищення якості електроенергії. Однак, на думку депутатів, спосіб, яким запроваджується відповідне регулювання в Україні, викликає низку запитань у громадськості та бізнесу.
Члени комісії, враховуючи зношеність і стан розподільних мереж, підтримують введення RAB-регулювання, однак вважають, що дана постанова потребує суттєвого перегляду в частині дохідності для обленерго на рівні 12,5% річних на старі активи та конкретизації механізму використання зазначених коштів.
Крім цього, депутати вважають, що має бути врахованим негативний ефект у зв’язку з підвищенням тарифів для українських товаровиробників, особливо тих, які орієнтовані на енерговмісне виробництво.
У результаті – члени комісії підтримали проект звернення з подальшим винесенням його на розгляд Львівської обласної ради.
Довідково:
Стимулююче регулювання – це механізм тарифоутворення на основі довгострокового регулювання тарифів (3,5 або 8 років). Цей метод спрямований на залучення інвестицій для будівництва і модернізації інфраструктури мереж, що передають енергоносій (електроенергія, теплова енергія тощо), та стимулювання ефективності витрат розподільчих компаній (постачальників).