Головна Політика Львівська ОДА розробила комплексну програму задля підтримки окремих соціально вразливих категорій громадян

Львівська ОДА розробила комплексну програму задля підтримки окремих соціально вразливих категорій громадян

Департамент соціального захисту населення Львівської ОДА розробив проєкт комплексної програми соціальної підтримки окремих категорій громадян Львівської області. Її планують реалізувати упродовж 2021-2023 років.

На забезпечення виконання Програми у 2021 році з обласного бюджету передбачають фінансування у розмірі 64,6 млн грн.

Комплексна програма має на меті соціальну підтримку осіб, які перебувають в складних життєвих обставинах. Йдеться про ветеранів війни, осіб з інвалідністю, людей похилого віку, малозабезпечені верстви населення, багатодітні сім’ї тощо.

Нагадуємо про Порядок видачі одноразової натуральної допомоги «ПАКУНОК МАЛЮКА»

Реалізація Програми сприяє розвитку ринку соціальних послуг на Львівщині, а також співпраці громадських організацій із соціальною спрямованістю.

«У будь-якої людини чи родини можуть трапитися прикрі обставини, які погіршують якість життя, позбавляють здоров’я, заважають нормальному розвитку та діяльності. Часто їх не виходить подолати самостійно. Ці обставини можуть бути зумовлені такими чинниками, як невиліковна хвороба, інвалідність, безробіття, похилий вік тощо. Саме тому у Львівській області розроблена та реалізується Комплексна програма соціальної підтримки окремих категорій громадян, яка покликана посприяти у вирішенні тих чи інших проблем. Право ж на отримання соціальних послуг мають особи та сім’ї, які потрапили в складні життєві обставини та/або мають найвищий ризик потрапляння в них (тобто є вразливими)», – пояснює директор департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Наталія Кузяк.

Важливим завданням, передбаченим Програмою у 2021-2023 роках, і яке успішно реалізувалось у минулі роки, є надання соціальних послуг окремим соціально вразливим категоріям. Відтак, від початку карантину в Львівській області спостерігається збільшення кількості звернень про домашнє насильство, зокрема за 2020 рік зафіксовано більше 19000 випадків. Львівщина – єдина область, яка уже другий рік поспіль закуповує соціальну послугу: Проведення корекції поведінки для осіб, які вчинили домашнє насильство. Це комплексна програма корекційної роботи з людьми, які вчиняють насильство та схильні до агресивної поведінки. Також важливим є те, що постраждалі від домашнього насильства та їхні діти можуть перебувати у тимчасовому притулку. Відповідну соціальну послугу департамент соціального захисту населення облдержадміністрації закупив на виконання Законів України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» та «Про соціальні послуги».

Комплексна програма також передбачає забезпечення осіб з інвалідністю по зору технічними засобами медичної групи з мовним виводом (глюкометрами, термометрами, тонометрами) та очними протезами. Станом на 2020 рік на Львівщині нараховується понад 2000 людей з інвалідністю по зору, і область – єдина, яка в межах Програми забезпечує таких осіб засобами першої необхідності.

Одним із заходів Комплексної програми соціальної підтримки окремих категорій громадян є надання фінансової підтримки для створення соціальних підприємств на конкурсній основі. Такі проєкти спрямовані на розвиток соціального бізнесу у Львівській області та працевлаштування соціально вразливих категорій населення. За минулі роки у Львівській області 5 соціальних підприємств отримали фінансову підтримку на свою діяльність.

Програма передбачає ще низку важливих проєктів, які сприятимуть соціальній підтримці осіб, які перебувають в складних життєвих обставинах, та реалізації соціальних послуг на Львівщині загалом.

Загалом, програма на 2021-2023 роки є послідовним продовженням Комплексної програми соціальної підтримки окремих категорій громадян Львівської області на 2018 – 2020 роки, на реалізацію якої використано близько 52,7 млн гривень.

Для забезпечення виконання Програми у 2018-2020 роках департамент соцзахисту облдержадміністрації провів низку заходів. Зокрема, на виплату різних видів допомог використано 44,6 млн грн. Йдеться про виплату адресної грошової допомоги ветеранам Української Повстанської Армії (виплату отримали 10988 одержувачів); відшкодування витрат на поховання учасників-національно-визвольних війн; надання одноразової адресної допомоги малозабезпеченим громадянам області за їхніми зверненнями до голови обласної державної адміністрації, голови обласної ради та депутатів обласної ради; надання одноразової адресної допомоги потерпілим внаслідок надзвичайних ситуацій; надання одноразової адресної допомоги сім’ям загиблих на Грибовицькому сміттєзвалищі.

Одним із заходів Комплексної програми є розвиток потенціалу громадських, благодійних  організацій у вирішенні гострих соціальних проблем області шляхом дофінансування на конкурсних засадах мікропроєктів щодо покращення якості життя соціально незахищених груп населення області. Відтак, на цей захід та низку інших у межах програми використано близько 817, 4 тис. грн. Зокрема, надано фінансову підтримку статутної діяльності громадським організаціям осіб з інвалідністю, ветеранів, політичних в’язнів і репресованих, культурно-просвітницьким організаціям, які виконують соціальні функції та мають статус обласних. Крім того, проведено заходи соціального спрямування. Надано фінансову підтримку для створення соціальних підприємств на конкурсній основі – профінансовано 3 проєкти на загальну суму 850 тис. грн. Ці проєкти спрямовані на ровиток соціального бізнесу у Львівській області та працевлаштування соціально незахищених категорій громадян.

Також надано одноразової адресної допомоги на придбання навчального приладдя дітям із багатодітних сімей  на суму майже 1,3 млн грн. Допомогу в межах Програми отримали 5 тисяч одержувачів.