Тим, хто щодня добирається на роботу в районний центр громадським транспортом, не позаздриш. Особливо у базарні дні, коли маршрУтки переповнені. А що робити, коли автобус взагалі не вийшов на маршрут, чим добиратись? Всі перипетії громадського транспорту пасажири добре відчувають на власній шкірі. А віднедавна, і на гаманці, із середини квітня водії маршруток почали брати більшу плату за проїзд, мовляв, подорожчало пальне. Отож питань до перевізників назбиралось чимало, і заступник голови Буської РДА Євген Кичурчак провів нараду, на якій були присутні не тільки перевізники, а й пасажири. Запросили і сільських голів.
Хочу їду, хочу ні
Територією Буського району пасажирські перевезення здійснюють 8 підприємств: ПП "ТрансСпорт" (зі Львова на Золочів, Гпиняни та Соколівку через Топорів), ВАТ "Бродівське АТП" (Броди через Олесько та Заболотці і Безброди), ПП "Авалон" (Ракобовти, СторонибабиУтішків, БрахівкуСоколівку, ЦиківТеребежі, Тур'я, Соколя, ТопорівГуту, ГумниськоПідставки, Нивиці), ТзОВ Львівське АТП14631 (Підкамінь, Броди через Лопатин, Соколя через Грабову), ФОП Ребітва Петро Прокопович (Задвір'яПолоничі), ВАТ "Львівське АТП14630" (Бортків), ТзОВ "Міра і К" (ЧанижСтовпин, КудирявціДунів). До слова зазначу, що представники двох останніх підприємств не прибули на нараду. Має район і внутрішні маршрути
"Красне-Андріївка-Буськ", "Красне-Буськ-Грабова-Побужани-Яблунівка", "Красне-Волиця-Деревлянська-Побужани-Буськ-Красне", якими курсують автобуси ФОП "Стець Ю.Г".
Нараду розпочали з листа мешканців Закомар'я, Ожидова та Петрич щодо відновлення рейсового маршруту "Циків-Теребежі-Олесько-Ожидів-Петричі-Красне-Львів". Водії ПП "Авалон" перестали їздити цим маршрутом ще на початку лютого цього року, хоча договір укладено до середини лютого 2015. Це, звичайно ж, спричинило певні незручності для людей: мешканців Закомар'я позбавили єдиного сполучення з районним центром, неможливим.
На цих проблемах наголошував і уродженець Ожидова Євген Мороз, мовляв, мешканцям сіл важко стало добиратись не тільки на базар, а й в поліклініку чи лікарню. На що керівник ПП "Авапон" Олександр Яшапов заявив, що таким маршрутом неможливо їхати, бо дорога жахлива – на 70% шляху відсутній асфальт, кращі вже обочини, ніж сама дорога. Тому водії, які працюють по 12-15 років, відмовляються їздити (цікаво, чи це лише через бездоріжжя?).
Про велику ямковість на наших дорогах повідомив і старший лейтенант міліції ВДАІ Буського РВ ГУМВС України у Львівській області Олег Левицький, – при обстеженні маршрутів виявлено 7900 кв.м ямковості, не говорячи вже про відсутність розмітки та ямковість на обочинах.
Звісно, дороги ремонтувати треба. Але ж пасажири бачать, що на Золочів маршрутки їздять, а там дорога, мабуть, нічим не краща, ніж на Закомар'я. І коли дотримуватись безпечної швидкості, то таки можна проїхати. Бо якщо перевізник виграв тендер на маршрут, то й мешканці населених пунктів не повинні відчувати дискомфорту. "Потрібно такі питання вирішувати цивілізовано, а не кидати людей напризволяще", – закликав Євген Мороз.
Всі ми розуміємо, що зараз важкий час (а коли було легко), та й керівник "Райавтодору" Ярослав Ярема завжди бідкається на незадовільне фінансування – нічим ремонтувати дороги (до речі, на нараду відіслав свого заступника), то може б допомогли полагодити дорогу великі підприємства? Адже їхній транспорт також їздить тими ж дорогами. Он селищний голова Олеська Анатолій Триндюк повідомив, що минулого року мешканці Олеська (фермер Євген Підвальний та Богдан Мороз) та громада Теребеж допомогли зробити дорогу на Теребежі. Якби кожна сільська громада переймалася громадськими проблемами, то й вирішилось би не одне питання.
Для вирішення внутрішніх перевезень вартувало б створити в районі тендерний комітет. Про це ще раз наголосив начальник відділу у справах захисту прав споживачів Буської райради Василь Кашуба. Але от біда, до цього часу ще не всі сільські ради подали заявки в потребі транспорту. Вартує уваги не лише маршрут Циків-Львів. У вихідні дні також проблематично добратись до Буська чи Львова, – водії не виходять на маршрути.
Бажає бути кращою і їх культура обслуговування, – про яку безпеку перевезення може йти мова, коли водій автобуса за кермом під час їзди 20 хвилин розмовляє по телефону? Наводили й інші приклади, коли пасажири заходять через двері водія, бо в салоні вже й так ніде стати. А секретар Боложинівської сільської ради повідомив, що один з водіїв відмовляється безоплатно перевозити багатодітну сім'ю, а також не заїжджає до останньої зупинки, хіба передзвонять і попросять заїхати.
Ціни на маршрутки
А це вже інша сторона медалі. Проте не менш важлива. Оскільки також користуюсь громадським транспортом, то й мене, як і більшість пасажирів, обурило, коли деякі водії маршруток вимагали доплатити, бо, мовляв, проїзд подорожчав. Проте так чинили не всі. Дехто з совісних водіїв брали і далі по-старому. А на запитання: "Чому берете менше, ніж інші?", відповідали, що "проїзд подорожчав від Львова до Бродів, а між проміжними станціями залишився попереднім".
Це ж питання піднімали і на нараді, бо, як виявилось, совісних водіїв залишилось обмаль. Здебільшого вимагають доплатити. Тому мешканки Купча й обурюються, що з села до району раніше платили 1,5 гривні, а тепер вимагають 2,5. Гумниський сільський голова Тетяна Кравець повідомила, що з Гумниська до Буська раніше можна було заїхати за 3 гривні, а тепер треба викласти всі 4.
Чула нарікання і на перевізника Стець, – дорога від Красного до Буська теж подорожчала. До неї має претензії і Львівське АТП-14631. Його представник інженер Олег Дума хотів вирішити питання перевезення пасажирів по маршруту Грабова-Буськ. Бо, як вияснилось, з Грабової Стець возить тільки в базарні дні – у вівторок та п'ятницю. Але її доганяє маршрутка зі Львова. Водієві, звичайно ж, немає сенсу везти повітря до Буська. Після емоційної дискусії побачила, що Стець таки не хоче віддавати маршруту, хоч і нарікає, що з Грабової везла лише 6 людей.
Олександр Яшалов переконував всіх, як все зараз дорого, і ремонт, і запчастини. Але з почутого на нараді зрозуміла, що, виявляється, ми раніше водіям недоплачували. Ви в це вірите? Я – ні. І тільки тепер з 10 червня мали б підняти тарифи, а вони їх підняли ще з середини квітня (32 коп. за кілометр). Виконавчий директор ВАТ "Бродів-ське АТП" Василь Спанчак запропонував врегулювати поняття "та-риф-паливо-пасажир". На що Євген Кичурчак зауважив, що все-таки рейси потрібно виконувати, якщо вони зазначені в маршруті. І поки нові тарифи не затверджено законодавчо, водії не повинні брати з пасажирів більше.
Лариса Гарасимів