Головна Політика Stop! Не ріжте Буський район

Stop! Не ріжте Буський район

Вчора, 12 травня, у Буську в малій залі засідань відбулася друга нарада за участю голів територіальних громад району, працівників райдержадміністрації і районної ради, де було продовжено обговорювання питання можливості об'єднання спроможних територіальних громад. На нараду мав приїхати представник новоствореного Офісу реформ при Львівській ОДА, який мав би хоч якусь надати інформацію про аспекти реалізації положень Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» та методику формування спроможних територіальних громад, однак – не приїхав.

Добровільне об'єднання – чи примусове?

   Як відомо, кожна реформа потребує своїх виконавців та їх глибокого розуміння суті реформування. Без цього будь-яка, навіть найліпше підготовлена, реформа приречена на провал.
  Парламентом ухвалено Закон України «Про добровільне об’єднання територіальних громад (№157-VIII від 05.02.2015 – далі Закон №157), а Урядом для забезпечення його реалізації затверджено Методику формування спроможних територіальних (постанова КМУ №214 від 08.04.2015 – далі Методика).  
   Згідно цієї методики передбачається, що центром кожної громади повинні виступити місто обласного значення, райцентр або населений пункт, який має розвинену інфраструктуру, лікарню і розташований, зазвичай, найближче до географічного центру об’єднаної громади. Така громада надаватиме 95% усіх послуг, які зараз громадяни отримують у районі. Так, у кожній громаді мають бути такі установи органів виконавчої влади, як міліція, державне казначейство, санітарно-епідеміологічний та ветеринарний контроль, соціальний захист населення, протипожежна безпека, реєстрація речових та цивільних прав, пенсійний фонд.
    Депутат Буської районної ради Богдан Глова у коментарі Буському порталу вже повідомляв, що варто звернути увагу на перше слово у назві закону – «добровільне». Та складається враження, що розпочинали його писати одні люди і усе йшло гарно і демократично (статті 4, 5, 6), а закінчували писати інші (ст. 11), забувши про що написано на початку. І як писали, так і все пішло.
  «Отже, Львівська обласна адміністрація використовуючи ст. 11 цього закону розпочала складати перспективний план формування території згідно з затвердженою методикою формування спроможних територіальних громад (тобто перерозподілити території), – каже Богдан Глова.  –  Але щоб не брати на себе відповідальність, чиновники з ОДА спустили це все на районні державні адміністрації. Більше того, розпочався справжній шантаж з боку обласної та центральної влади, мовляв ті райони, які до 18 травня 2015 року не подадуть в ОДА такі плани, то не отримають грошей на капітальні видатки. Правда все те іде на рівні усних погроз. Представники виконавчої влади переконують, що це лише попередній план, але чомусь цей як би попередній план повинен бути затверджений Львівською обласною радою та Кабінетом Міністрів України».

Фінансова забезпеченість громад не зрозуміла

   Згідно розробленого проекту адміністративно-територіального поділу Буського району, із 27-ми місцевих рад можуть залишитись лише 6 об'єднаних громад. Тож, на другому засіданні (деякі райони області ще з грудня минулого року активно працювали і збиралися на обговорення) піднімалися питання фінансової спроможності територій, як функціонуватимуть заклади охорони здоров’я і освіти тощо.
   За словами голови районної ради Володимира Замроза, кожен заклад освіти, охорони здоров'я повинен мати свій кошторис, де б відображалася фінансова забезпеченість, після чого можна бачити доцільність тих чи інших об'єднань громад.
   У свою чергу, перший заступник голови Буської РДА Микола Чучман повідомив присутніх, що до нього часто телефонують з ОДА з проханням надати попередні пропозиції розроблення проекту. Однак посадовець відразу поспішив усіх запевнити, що без спільної виробленої позиції з громадою, ніяких пропозицій не будуть подаватися в ОДА. 
   За результатами наради учасники засідання вирішили спочатку вивчити фінансову забезпеченість об'єднання 6 громад, та у четвер (14 травня) зібратися на черговому обговоренні. Згідно графіку, вже у п'ятницю в Офісі реформ Буський район має представити розподіл мапи на громади з чітким обґрунтуванням. 
   Наразі залишаються відкриті запитання, зокрема: «Якими будуть функції нової громади?», «Які повноваження матиме сільський староста?», «Вибори у жовтні поточного року будуть на новій територіальній основі чи на старій?», «Скільки буде старост після об'єднання і хто визначатиме їхню чисельність?».
Роман МАТВІЮК
/Буський медіа портал/