Головна Політика У Львівській області реалізують проєкт підтриманого проживання, що має на меті замінити...

У Львівській області реалізують проєкт підтриманого проживання, що має на меті замінити інституційні заклади

Під час робочого візиту до Львівської області радниця-уповноважена Президента України з питань безбар’єрності Тетяна Ломакіна стала гостею одного з закладів.

Нещодавно з візитом на Львівщині побувала радниця-уповноважена Президента України з питань безбар’єрності Тетяна Ломакіна.

Під час робочого візиту до Львівської області вона разом з представниками департаменту соціального захисту населення Львівської ОДА та Львівського обласного центру соціальних служб стала гостею будинку підтриманого проживання.

Створення відділень і будинків підтриманого проживання та стаціонарного догляду у Львівській області передбачили у Комплексній програмі підтримки цивільного населення на 2023-2026 роки. На 2023 рік в Програмі передбачили кошти в сумі 2 мільйони на створення відділень підтриманого проживання. За результатами конкурсу дві громади-переможці отримали співфінансування: Миколаївська міська територіальна громада отримала 1,706 мільйонів, а Підкамінська селищна територіальна громада – 300 тисяч гривень.

За словами Тетяни Ломакіної, підтримане проживання – відносно новий для нашої країни формат. Донедавна були лише поодинокі проєкти, які вели ентузіасти за підтримки благодійників. Та зараз підтримане проживання поступово стає частиною муніципальних програм.

Затишний сьогодні будинок нещодавно був фельдшерсько-акушерським пунктом в громаді. А зараз це дім для восьми людей. Цим будинком опікується сільська рада разом з міжнародними партнерами. А жителі громади активно допомагають проєкту, зокрема, брали участь в перебудові фельдшерсько-акушерського пункту.

«Окремі кімнати, пандус на вході для тих, кому важко підніматися сходами, облаштовані гігієнічні кімнати, цвітасті фіранки на вікнах, домашні рослини та теплиця на дворі, навіть привітний собака на вулиці – це дійсно більше нагадує затишний будинок, аніж муніципальний заклад», – розповідає Тетяна Ломакіна.

Тут живуть вісім людей з інвалідністю. Всі вони раніше були змушені через війну покинути свої громади та переїхати до більш безпечної Львівської області. Проте, облаштування на новому місці з нуля часто є стресом й для молодих людей з міцним здоров’ям. Тож обласна військова адміністрація запропонувала їм інший варіант.

В цьому будинку люди мають максимум самостійності та свободи прийняття рішень щодо свого життя. Проте, в задачах, які їм виконати складно, допомагають асистенти будинку. Така схема допомагає людям керувати своїм життям, на відміну від інституційних закладів на кшталт пансіонатів та будинків для людей старшого віку, де дорослі люди перебувають фактично на правах малих дітей, за яких все вирішують, ставлячи їх перед фактом. Така форма проживання суперечить інтересам й гідності людей, до того ж часто стає ґрунтом для порушення прав людей. Тож розвиток системи підтриманого проживання – це великий крок вперед.

«Саме такий формат – невеличкі будинки підтриманого проживання для людей з інвалідністю та самотніх людей старшого віку безпосередньо в громадах замість інституційних закладів – є основним у Комплексній програмі підтримки цивільного населення у Львівській області на 2023 – 2026 роки.

Це лише дві громади та два будинки. Але програма реалізується й далі, створюючи більше можливостей для людей жити гідно попри проблеми зі здоров’ям і потребу в допомозі», – переконана Тетяна Ломакіна.