Головна Сільське господарство На Львівщині від початку року уклали 244 правочини на операції із землею:...

На Львівщині від початку року уклали 244 правочини на операції із землею: яка середня вартість паю

З 1 січня 2024 року стартував другий етап земельної реформи.

Юридичні особи отримали право купувати приватні земельні ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею не більше 10 тис. га. Фізичні особи набули таких самих прав.

За січень 2024 року на Львівщині уклали правочинів на 244 земельні ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 225,3 га. З них на 89 земельних ділянок площею 109 га здійснили транзакції за договорами купівлі-продажу.

Середня вартість гектара відчуженого земельного паю становить 55 тис. грн, вища на 16,3% за середню ціну по Україні. Всі правочини з земельними ділянками укладені фізичними особами, щодо юридичних осіб, поки таких операцій із землею не зафіксували.

«Другий етап ринку землі викликав сильний резонанс, насамперед з боку дрібних та середніх аграріїв. Головна причина занепокоєння – ризик того, що всю землю скуплять агрохолдинги. Але за 1,5 місяця можливістю придбати землю не скористалась жодна юридична особа. Цьому є пояснення – в умовах низьких цін на зерно та проблем з його експортом великим виробникам теж бракує грошей», – коментує директорка департаменту агропромислового розвитку Тетяна Гетьман.

Нагадаємо, за офіційними даними з початку дії ринку землі (з 1 липня 2021 року) в області уклали правочинів на 9187 земельних ділянок площею 7396 га, з яких 3172 га – площа проданих 2684 земельних паїв. Середня вартість гектара паю на Львівщині становить 71,5 тис. грн, що перевищує середню ціну по Україні в 1,5 рази та поступається лише Київській області (78,1 тис. грн). Львівщина входить в п’ятірку областей, які займають останні місця за площами відчужених сільськогосподарських земель.

Найактивнішими регіонами за кількістю угод щодо яких зареєстровані правочини купівлі-продажу є Сумщина (9621), Хмельниччина (8348) та Вінниччина (7862), а за площею проданих паїв – Харківщина (35,9 тис. га), Дніпропетровщина (31,6 тис. га) та Кіровоградщина (26,3 тис. га).