Останні десятиліття серед загальних проблем, які постали перед суспільством, чільне місце посідає проблема шкідливої дії води під час паводків і повеней. Протягом другої половини XX століття збитки від паводків збільшилися в 10 разів внаслідок зростання їх частоти та збільшення площі земель господарського призначення, які затоплюються або частково підтоплюються.
Населені пункти підтоплюються переважно на початку весни, у періоди різкого потепління, інтенсивного сніготанення або аномально великого випадання атмосферних опадів при не відталому після зимового промерзання верхньому шарі грунту. Рідше влітку, в періоди сильних, частих злив. В цілому ж підтоплення території Буського району залежить від несприятливого поєднання цілого ряду природних і антропогенних факторів. Але, як свідчить досвід роботи фахівців Буського УВГ, ретельне їх дослідження в кожному населеному пункті дозволить розробити відповідні профілактичні заходи щодо негативного явища для безпосереднього впровадження на місцях, що ефективно запобігатиме його прояву.
Наше управління проводить роботи для запобігання підтоплень населених пунктів та с/г угідь. Так, у 2013 році розчищались русла р.Солотвина та меліоративні канали к-1, к-1-8, к-3, к-1-б, приток р.Пустої та р.Покрови на території Буської міської та Топорівської, Кутівськог, Заводської сільських рад. В результаті природоохоронних заходів покращено екологічний стан 28 га сільськогосподарських угідь, в тому числі захищено від підтоплення 36 присадибних ділянок.
Для того, аби зупинити шкідливу дію вод, Буське УВГ рекомендує органам місцевого самоврядування:
- створити аварійні бригади для реагування на надзвичайні ситуації;
- забезпечити аварійні бригади необхідним інструментом;
- забезпечити збір членів аварійних бригад при виникненні надзвичайних ситуацій;
- організувати силами місцевих громад розчистку малих річок, вуличних кюветів, трубчастих переїздів та мостів від замулення та сміття;
- повідомляти управління про виникнення надзвичайних ситуацій на території с/р;
- передавати інформацію про стан рівнів води на річках та потоках, які протікають по території с/р;
- брати участь в обстеженні та оформленні документації про нанесені збитки.
У даному випадку дуже важливо працювати на випередження, не чекаючи катастрофи, і керуватися основним принципом – максимально наблизити до природних умов територію, змінену в результаті господарської діяльності у населених пунктах, скоротивши до мінімуму живлення фунтових вод шляхом швидкого відводу поверхневих вод, що накопичуються, особливо в періоди аномальних атмосферних опадів. А цього можна досягти, в першу чергу, за допомогою відновлення природних шляхів стоку поверхневих вод.
Для захисту від підтоплення важливо те, як місцеві органи влади спільно з підприємствами, організаціями, територіальними громадами зуміють організувати свою роботу в цьому напрямі та попередити прояв цих негативних явищ. Від цього і буде залежати соціальне становище в даному населеному пункті і в районі загалом.
Володимир ПОТРЕБНЯК,
начальник Буського УВҐ