Головна Цікаво Такий підступний тонкий лід

Такий підступний тонкий лід

Про небезпеку, яку таїть у собі лід, уже писали чимало, та любителі риболовлі й далі нехтують попередженнями та правилами безпеки. Подекуди це закінчується трагічно, як і зусилля тих, хто поспішає їх рятувати, якщо вони не мають при собі елементарних засобів порятунку. Ось що необхідно знати кожній людині, яка може опинитися в екстремальній ситуації. Ці знання допоможуть вам знизити ризик від небезпеки на льоду.

Знайдіть для початку стежку або сліди на льоду. Якщо їх немає, позначте з берега маршрут свого руху. Подивіться заздалегідь, чи немає підозрілих місць, адже лід може бути неміцним біля стоку води, крихкий поблизу кущів, очерету, під кучугурами, у місцях, де водорості вмерзли в лід.

Обминайте ділянки, покриті товстим прошарком снігу – під снігом лід завжди тонший, як і там, де швидкий плив або струмок впадає в річку.

Особливо обережно спускайтеся з берега, лід може нещільно з'єднуватися з сушею, або буде повітря. Візьміть зі собою палицю, щоб перевіряти міцність льоду, і в жодному випадку не ударом ноги! Йдучи, необхідно стежити за його поверхнею, обходити небезпечні місця. Не виходьте на лід в нічний час. А ось у випадку, коли лід почав тріщати, негайно повертайтеся, тільки не біжіть, а повільно відходьте, не відриваючи ступні ніг від льоду.

На риболовлі теж потрібно дотримуватись правил поведінки. Відтак не пробивайте багато лунок одна біля одної, не збирайтесь великими групами на одному місці, не ловіть рибу поблизу вимоїн та далеко від берега.

Також завжди майте під руками міцну мотузку і тримайте поруч із лункою дошку або велику гілку.

Якщо ж крига під вами проламалась, розставте руки в сторони по краю льоду, щоб утриматися на поверхні і не піти під лід, і кличте на допомогу. Намагайтеся зберігати спокій, не борсайтеся у воді. Намагайтеся не обламувати лід, без різких рухів вибирайтеся на його поверхню, наповзаючи грудьми, і по черзі витягуйте ноги. Головне – пристосувати своє тіло для того, щоб воно займало найбільшу площу опори. Вибравшись із льодового полону, відкотіться, а потім повзіть у той бік, звідки ви прийшли і де міцність льоду таким чином перевірена. Незважаючи на те, що змокли і холод штовхає вас побігти і зігрітися, будьте обережні до самого берега, а там не зупиняйтеся, поки не опинитеся в теплі.

Ігор  СОРОЧИНСЬКИЙ,
головний фахівець служби ЦЗ у Буському районі ГТУ МНС України у Львівській області, капітан служби ЦЗ