Пам’ять із випадковим доступом, або оперативна пам’ять, – це невідомий герой світу обчислень. Виробники комп’ютерів люблять похвалитися потужністю процесора, або розміром та роздільною здатністю дисплея, або ще частіше, якщо ноутбуки – наскільки тонкий комп’ютер. Тепер не помиляйтесь, це все важливі характеристики, але кмітливі покупці комп’ютерів знають також звернути увагу на менші рекламні характеристики: скільки оперативної пам’яті має машина.
Чому це важливо і як ви можете знати, які цифри вам слід шукати? Читайте далі, і ми розповімо вам все, що вам потрібно знати – і це взагалі не буде почуватися випадковим.
Що таке оперативна пам’ять і що це робить для вашого комп’ютера?
На самому базовому рівні комп’ютер складається з трьох основних компонентів.
- ЦП: ЦП – це та частина, яка насправді виконує обчислення.
- Жорсткий диск: жорсткий диск містить все, що буде потрібно ЦП для виконання своєї роботи, включаючи операційну систему, програми та файли.
- Оперативна пам’ять: ОЗУ, пам’ять, зберігає лише ту частину даних з жорсткого диска, яка потрібна процесору в будь-який момент.
ОЗУ проти жорсткого диска
У чомусь оперативна пам’ять і жорсткий диск ПК схожі, оскільки оперативна пам’ять і жорсткий диск зберігають інформацію. Якщо жорсткий диск призначений для читання та запису великих фрагментів інформації з повільною, але стійкою швидкістю, оперативна пам’ять працює в тисячі разів швидше. Оперативна пам’ять є важливою складовою для вашого комп’ютера. Без нього вся ваша інформація зберігалася б у недоступному повільному місці, що зробило б ваш комп’ютер однаково повільним.
Чим більше оперативної пам’яті, тим більше інформації можна зберігати в цій надшвидкій пам’яті, а не на значно повільнішому жорсткому диску. Іншими словами, саме ваша оперативна пам’ять – більше, ніж майже будь-який інший компонент – диктує, наскільки “швидким” є ваш комп’ютер. Чим більше відкритих вами програм одразу, або чим вимогливіші додатки мають обчислювальну потужність, тим більше ви помітите різницю швидкості, коли мова заходить про те, скільки оперативної пам’яті у вас є. Наприклад, якщо ви намагаєтеся грати у відеоігри, що потребують ресурсів, або використовуєте Illustrator або Photoshop, чим менше оперативної пам’яті у вас, тим повільніше буде ваш комп’ютер, коли ви намагаєтеся грати чи редагувати цю фотографію.
Існує також залежність між кількістю пам’яті, яку ви маєте, і кількістю вільного місця на вашому жорсткому диску. Якщо ваш комп’ютер має невелику кількість оперативної пам’яті – скажімо, 2 Гб – він буде змушений читати і записувати на жорсткий диск набагато регулярніше, що сповільнює роботу. Якщо на вашому жорсткому диску дуже мало вільного місця, вони читають і записують повільніше, оскільки процесору доведеться витрачати більше часу на жонглювання файлами, щоб дістатися до них.
Скільки оперативної пам’яті вам насправді потрібно?
Для базових щоденних обчислень має бути достатньо 8 Гб пам’яті. Це дає вам достатньо місця для повного завантаження Windows, а також декількох додатків продуктивності та веб-браузера. Поки ви не відкриєте десятки вкладок у своєму браузері або не забудете вийти з програм, які більше не потребують запуску, у вас не виникає жодних проблем із ефективністю. Якщо ви сумлінно ставитесь до закриття невикористаних програм, ви побачите, що 8 ГБ також достатньо оперативної пам’яті для більшості назв ігор (для деяких потрібно лише 4 ГБ), доки ви не запускаєте їх на максимальних налаштуваннях.
Як тільки ви почнете потребувати декількох додатків, відкритих одночасно, наприклад, клієнт електронної пошти, браузер, Adobe Acrobat, кілька додатків Microsoft Office і, можливо, клієнт зв’язку, як Slack, ці 8 ГБ оперативної пам’яті швидко переповнюються. Якщо ви є великим багатозадачником, ви виявите, що 16 Гб оперативної пам’яті надасть вам додатковий простір, необхідний для безперебійного запуску всіх цих програм. Навряд чи ви знайдете гру, яка не може працювати дуже гладко з 8 Гб оперативної пам’яті, хоча вам, можливо, доведеться бути обережними щодо того, які інші програми виконуються одночасно. Crysis 3 може бути вмістом, що розділяє сцену за допомогою Microsoft Word і Outlook, але вам потрібно уникати більш важких вимог, таких як веб-сайти з великою кількістю реклами та відеозаписи з автоматичним відтворенням.
Більше 16 Гб, мабуть, непотрібне для більшості людей. Майте на увазі: оперативна пам’ять – це як сидіння в літаку. Немає сенсу використовувати 747 для польоту між двома містами, коли літак майже наполовину порожній майже для всіх рейсів – він коштує набагато дорожче, ніж менший літак, і ви просто не використовуєте його повний потенціал. Маючи більше оперативної пам’яті, це вигідно лише в тому випадку, якщо ваші потреби в обчисленні будуть використовувати цей додатковий простір. Для геймерів ваш найкращий посібник – переглянути рекомендовані (не мінімальні) характеристики для ваших улюблених ігор. Вони перелічать вимоги до процесора, GPU та оперативної пам’яті, необхідні для чудового ігрового досвіду.
Тим не менш, є люди, які можуть отримати більше користі, і 16 Гб оперативної пам’яті ідеально підходить для тих, хто любить зберігати десятки вкладок у браузері, одночасно працюючи над великими документами, або, професіонали відео та графіки, з якими регулярно потрібно працювати з дуже великі файли. Геймери, які хочуть запустити більше, ніж просто їх гру, граючи, також можуть отримати вигоду від 16 Гб, але якщо ви шукаєте кращих ігрових показників, як тільки у вас є 16 Гб оперативної пам’яті, ви, ймовірно, краще подивіться на оновлення свого процесора або відеокарта. Ігровий ноутбук дасть вам найбільшу кількість варіантів.
Більш ресурсомісткі операції можуть вимагати ще більше оперативної пам’яті, 32 Гб або більше. Цей об’єм пам’яті є обов’язковим для робочих станцій електростанції. Це добре підходить для типів робіт, для яких потрібна велика обчислювальна потужність, як правило, в професійних умовах.
Слово про ОЗУ для ноутбуків проти оперативної пам’яті для настільних ПК
Одне, що потрібно пам’ятати, думаючи про необхідність оперативної пам’яті вашого ноутбука, – це те, що оновити ноутбуки після покупки можна важче (а іноді і неможливо). Це контрастує з настільними комп’ютерами, більшість з яких розроблені для того, щоб з часом легко оновитись.
Як придбати більше оперативної пам’яті для ноутбука
Модулі оперативної пам’яті займають дорогоцінний простір, тому ноутбуки, як правило, розробляються лише двома слотами оперативної пам’яті, і обидва зазвичай зайняті наявною пам’яттю, коли ви купуєте її. Це означає, що на ноутбуці, який постачається з фабрики з 4 Гб пам’яті, швидше за все, встановлено два модулі пам’яті 2 Гб. Щоб оновити до 8 ГБ, ви не можете просто придбати 4 Гб оперативної пам’яті. Вам потрібно буде вийняти два існуючі 2 Гб модулі та замінити їх двома модулями 4 Гб, що змусить вас відмовитися або спробувати продати непотрібні 2 ГБ модулі.
Настільні комп’ютери часто мають три або більше слотів, з яких лише два зазвичай використовуються, коли комп’ютер постачається, що робить його простішим і менш марним, коли справа стосується оновлення. Ось чому ми, як правило, радимо купувати ноутбук, який вже постачається з об’ємом оперативної пам’яті, який, на вашу думку, вам знадобиться, замість того, щоб покладатися на можливість оновлення пізніше.
Як правильно вибрати ОЗП
На ринку існує багато різних видів оперативної пам’яті, і буде працювати лише той тип, який визначений для вашого ноутбука, тому будьте дуже обережні, коли купуєте.
Йдеться не лише про те, щоб вибрати необхідну кількість оперативної пам’яті, це також підбір кількох основних специфікацій, таких як:
- Тип: SRAM, DRAM та SDRAM – це три основні типи ОЗУ
- Швидкість передачі даних: В даний час існує п’ять типів швидкості передачі даних – SDR, DDR, DDR2, DDR3 та DDR4
- Швидкість: Зазвичай перераховується після швидкості передачі даних, наприклад, DDR3-800, швидкість оперативної пам’яті вказує, наскільки швидко доступний процесор
- Розмір і тип модуля: Модулі пам’яті настільних та ноутбуків можуть мати різні фізичні розміри. Настільні комп’ютери часто використовують DIMM (модуль подвійної вбудованої пам’яті), тоді як ноутбуки використовують SO-DIMM (Small Outline Dual Inline Module Module). Також можуть бути різниці в кількості штифтів (крихітні контакти на нижній частині оперативної пам’яті)
Якщо ви не впевнені, який модуль підходить для вашого комп’ютера, не здогадуйтесь. Це можна впевнитись, звернувшись до виробника. На сторінці підтримки для вашої конкретної моделі зазвичай вказуються точні технічні характеристики, які вам потрібні. Якщо цього не зробити, віднесіть ноутбук до місцевого продавця, де хтось із їх персоналу може допомогти вам зробити правильний вибір.
Купіть потрібну оперативну пам’ять
Купувати ноутбук з потрібною кількістю оперативної пам’яті – це як купити будинок або кондо – ви повинні спробувати знайти той, який відповідає вашим потребам в осяжному майбутньому, а не лише вашим найближчим вимогам. Це тому, що – як і переведення будинків – це може бути клопотом і незапланованими витратами, якщо ви вважаєте, що потрібно більше, ніж у вас є.
Але в той же час, не багато чого можна отримати, купуючи шлях більше, ніж потрібно. Різниця між 8 ГБ і 16 ГБ істотна, і дуже мало людей знаходять, що їм потрібна додаткова пам’ять. Пам’ятайте: більше оперативної пам’яті збирається зробити ваш комп’ютер швидше, якщо ви фактично використовуєте додатковий простір.
Нарешті, якщо ви вважаєте, що у вас є достатня кількість оперативної пам’яті, але комп’ютер відчуває, що працює повільно, перевірте свій жорсткий диск. Жорсткий диск, наповнений понад 75 відсотків, почне сповільнювати роботу. Позбавлення невикористаних файлів або перенесення їх на зовнішній диск, щоб ви могли звільнити трохи місця, може бути найпростішим оновленням з усіх.