Головна Економіка Депутати Львівської обласної ради готові оголосити надзвичайну ситуацію на дорогах

Депутати Львівської обласної ради готові оголосити надзвичайну ситуацію на дорогах

Там, де дороги роками не ремонтували, ситуація не владнається сама собою. Після зими, яка приготувала різкі перепади температури та високу вологість, асфальт буквально зникає з наших автошляхів – покриття безжально руйнується, а погані дороги перетворюються у бездоріжжя. Це добре відчувають як власники автомобілів, так і пішоходи.

Така погода, як зараз, із щоденним перепадом температури через нуль градусів, завжди вважалася найскладнішим періодом для наших доріг. У плюсову температуру утворюється вода, яка проникає в асфальт, потім вночі "тисне" мороз, волога підмерзає і буквально "підриває"  дорожнє покриття зсередини. А цієї зими на автошляхах України настав справжній колапс. Навіть у столиці, дороги якої завжди більш-менш оперативно ремонтують у порівнянні з іншими регіонами України, цієї зими з цим не склалося. У регіонах ситуація ще гірша – дороги Львівщини вкриті ямами, як після бомбардування, а окремі ділянки перетворилися на "решето".

Крали, коли латали?

Насправді 98% усіх ремонтних робіт – латання ям. Термін служби так званого ремонту – від 3 до 6 місяців за доброї погоди. Тому щорік одне й теж: вибоїни на дорогах переростають у величезні заглиблення. Щодо ям на дорогах – у Державної фінансової інспекції інша думка. Під час ревізії фінансово-господарської діяльності "Укравтодору" за 2010-2012 роки виявили порушень на 225 мільйонів гривень. Іншими словами – державні кошти просто розікрали. За неофіційними підрахунками, з 1 гривні реально на будівництво дороги йде 20 копійок.

Гроші – у болото

При бажанні, україн­ські дороги можна зробити рів­ними орієнтовно за 10 ро­ків. Україна щороку стя­гує з водіїв близько 43 млрд. гривень різних "до­рожніх" стягнень, чого ви­стачило б на капітальний ремонт 37,5 тисячі кіло­метрів дво­смугових автошляхів, – підрахували фахівці.

А "Укравтодор" вже ак­тив­­но проводить ямковий ре­­монт дорожнього полот­на і має намір завершити його орієнтовно до 1 травня цьо­го року. Нинi викорис­то­­­ву­ють гарячий асфальто­бе­тон, аби вiн постояв хоча б до весни. А потiм, коли бу­де сухо i температура по­вiтря буде вищою за плюс 10, мож­на буде вирiзати дi­лян­ки, де є ями, заас­фаль­тувати їх та все втрам­бувати. Асфальт у таких мiсцях буде стояти кiлька рокiв, – обі­цяють в "Укр­автодорі".

За ями – до суду

Небезпечний фрістайл на дірявих дорогах України щодня вивертає кишені водіїв. Тріскає гума, відлі­тають колеса, не витри­мують амортизатори. Юрис­ти радять україн­ським во­діям судитися для відшко­дування завданої шкоди у разі, якщо їхні автівки по­страждали вна­слідок не­задовільного ста­ну дорож­нього покриття. Процедура довга, але, кажуть, виправ­дана. Голов­не – запастись терпінням.

А як у нас?

Небезпечними для про­сування є окремі ділянки і в нашому районі. Як зазначив старший інспектор ДПС ВДАІ Буського РВ, лейте­нант міліції Ярослав Дереш, негайного ремонту потре­бують дорожні полотна дороги Рівне-Берестечко-Буськ-Перемишляни аж до села Балучин, де закінчу­ються межі району. Руй­нується асфальт й на авто­магістралі Київ–Чоп від Ожи­дова до Олеська. З моменту капітального ре­монту дороги не минуло й 5 років. На адресу філії Бро­дівської ДЕД ДП "Львів­облавтодор" надсилались відповідні листи, однак на приписи і вимоги Дер­ж­автоінспекції організація не реагує. Є претензії й до буських міських доріг, зо­крема, вул. Львівської, Пе­трушевича та ін. За не­належне утримання дорож­нього полотна Буське МКП притягнуто до адмінвідпо­відальності. Загалом з початку року через ямко­вість на дорогах трапилась одна дорожня пригода.

Жертва бездоріжжя

У Красному, поблизу Народного дому, дорога ніби решето. Без маневрів та вправності за кермом проїхати цей відрізок склад­но. Знак обмеження швид­кості "40" при в'їзді в селище вже давно не актуальний – аби безпечно подолати окремі відрізки дороги, ав­тівки рухаються повільніше. І навіть з такою швидкістю гума тріскає, а нещодавно машина Ольги Прокопович взагалі залишилась без ко­леса. Це пошкодження ще можна усунути, – бідкається мама двох дітей. – А хто потурбується про безпеку пішоходів? Аби не втрапити у халепу, водії об'їжджають діряві шляхи навіть заї­жджаю­чи на тротуар. А до біди, як кажуть, недалеко.

Якщо з комунальними дорогами ще півбіди – їх підлатають на місцях, то для ремонту доріг дер­жавного значення потріб­но чекати на "шматок" згори. А передовсім лата­тимуть траси, які найбіль­ше постраждали від зи­мових погодних умов.

Ірина  КОРЧИНСЬКА