Флакони – один з найпоширеніших видів тари для продуктів косметологічної, хімічної і фармацевтичної промисловості. Закупорювання такої ємності повинна виконуватися на високоточному і надійному устаткуванні, адже в іншому випадку не можна буде добитися максимальної герметизації продукту, що призведе до порушення його цілісності і збереження властивостей, окисленню, улетучиванию і т.д. Давайте розглянемо всі важливі тонкощі закупорювання флаконів в різних галузях промисловості, а також розберемося, яке обладнання повинно використовуватися для цих цілей.
Особливості укупорок для флаконів
За особливостями своєї конструкції кошти для закупорювання можна глобально розділити на пробки і кришки. Кришки кріпляться на горловині та закривають собою наповнювальне отвір флакона по його зовнішньому периметру. Пробки ж вдавлюються або вкручуються всередину шийки з додатком певного зусилля.
У свою чергу кришки поділяються на:
- БУШОНИ, які накручуються на туби;
- ковпачки, які використовуються строго для флаконів і пляшок.
Згідно ГОСТам і регламентам щодо конкретної галузі промисловості (косметологічна, хімічна або фармацевтична), до флаконах пред’являються ті ж вимоги, що і у випадку зі скляними банками. Тому за своїми параметрами, типу горлечка і методу закупорювання флакони можуть закупорюватися:
- гвинтовими ковпачками;
- кришками-прочуханки;
- скляними пробками.
Якщо мова йде про укупорке ємностей з лікарськими засобами, певними реактивами або пестицидами і парфумерією, тоді найчастіше використовуються пробки і кришки з ковпачками, що закриваються на шийці. Також можуть застосовуватися і металеві кришки з контролем відкриття (актуально для таких продуктів, як: очні і оральні краплі, мазі, різні розчини і т.п.).
По суті все укупорочні матеріали можна розділити на 2 типи:
- Фірмові.
- Класичні.
Класичні дозволяють безліч разів відкривати і закривати флакон, тобто ними можна буде користуватися багаторазово. Фірмові ж укупорочні засоби неможливо використовувати повторно, адже після першого розтину вони отримують незворотні зміни.
Контроль якості
Коли необхідно закупорена парфумерію, на підприємстві організовується суворий контроль якості виконання цієї операції. Адже тут головне – забезпечити герметичність продукту, яка може бути порушена з найрізноманітніших причин:
- дефект ущільнювального пижа, прокладки або грибка;
- тріщина на шийці;
- свищі в стінках ємності, на її дні;
- і т.п.
Всі ці дефекти зазвичай настільки незначні, що неозброєним оком помітити їх неможливо. В результаті речовина починає випаровуватися і псуватися поступово.
гвинтовий ковпачок
Найпоширеніший варіант для закупорювання флакона. В процесі закупорювання він повинен максимально щільно притиснутися до горловини флакона. Тут дуже важливу роль грає матеріал ковпачка:
Якщо він виготовлений з деформованої пластмаси (з грибковим елементом), то в процесі закупорювання можна забезпечити граничну герметичність тари, так як внутрішній грибок максимально щільно закриває отвір флакона.
Якщо він виконаний з термоактивній пластмаси (деформується), то для герметизації необхідно використовувати додаткову прокладку з гуми або еластичний пиж, притискає дно ковпачка до горловини.
Технологія закупорювання та обладнання
Сама технологія закупорювання флакона ковпачком вельми проста і складається з 3-х операцій:
- Збірка ковпачка (з пижом або грибком).
- Його надягання на горловину.
- Закручування ковпачка до упору.
Для цих цілей на ринку представлено безліч різних агрегатів, кожен з яких має свої особливості та переваги. Наприклад, на малих підприємствах практикується ручний метод пріверткі ковпачка з його подальшим закупорюванням на спеціальному агрегаті за типом Capper Pv.
Сам процес закупорювання тари проводиться зазвичай на поточно-автоматизованих конвеєрних лініях виробника. Такі лінії використовуються для максимальної автоматизації всіх процесів і дозволяють:
- Промивати тару.
- Наповнювати її необхідним обсягом речовини (дозування).
- Закупорювати.
- Контролювати герметичність.
- Забезпечувати візуальний контроль.
- Виконувати нанесення етикеток (етикетування).
- Поміщати в складні футляри.
- Оцелофанівать флакони.
- Встановлювати ємності в коробки для упаковки.
- Обклеювати заповнені коробки.
Зрозуміло, не кожен з цих процесів може бути повністю автоматизованим, тому на такій лінії завжди присутні оператори тих чи інших агрегатів. Але, сучасне обладнання дозволяє максимально можливо звести до мінімуму присутність людини на виробничій лінії, що може гарантувати чітке, злагоджене виробництво певної продукції.
Якщо говорити про повної автоматизації виробничих процесів, то сучасні агрегати здатні забезпечити виконання без присутності людини наступних операцій:
витяг флакона з магазину і його подача на місце дозування;
наповнення ємності необхідною кількістю речовини з паралельним контролем напол