В Україні гостро постало питання дитячих дошкільних навчальних закладів (ДНЗ).
Їх не лише бракує, але через недостатнє фінансування деякі з них змушені зачинятися. Хоча під час розширеного засідання уряду Віктор Янукович акцентував на проблемі відсутності дитячих садочків і доручив уряду впродовж двох років створити не менше, як 100 тисяч нових місць у ДНЗ.
За словами уповноваженого Президента з прав дитини Юрія Павленка, на сьогодні розвиток мережі дитячих садків відбувається за трьома основними напрямками. Йдеться про будівництво нових установ; реконструкцію та відновлення роботи об'єктів, які тривалий час не працювали; відкриття груп дошкільної освіти в інших освітніх закладах. А також про капітальні ремонти, модернізацію матеріально-технічної бази діючих дитсадків, відкриття груп для дітей, які потребують корекції фізичного або розумового розвитку. Він наголосив: "В.Янукович вважає неприпустимим скорочення фінансування дошкільної освіти з центрального та місцевих бюджетів. Фінансування має йти відповідно до державної програми розвитку дошкільної освіти, затвердженої Урядом до 2017 року. Крім того, акцентувати увагу на необхідності не тільки збільшення кількості дошкільних установ для дітей у віці від 3 до 6 років, а й на важливості розвитку мережі ясельних груп для дітей до трьох років". До речі, розширити мережу дошкільних закладів пропонується за рахунок приватного сектору. "Не зможе зробити цього держава комунальними ресурсами, максимально сприяйте розвитку мережі приватних дитсадків", – сказав Президент на засіданні Кабміну.
Щодо ситуації з ДНЗ на Бущині, то складається враження, що нам може позаздрити не один район області. Навіть незважаючи на те, що у нас мережа ДНЗ не є добре розвинутою (13 садків на цілий район) в порівнянні з такими районами, як і Бродівський чи Радехівський (26-28 садків).
Як повідомила головний спеціаліст районного відділу освіти Галина Олійник, на 1 січня 2013 р.в районі є 3 тис.226 дітей віком від 0 до 6 років. З них усіма формами дошкільної освіти охоплено 31,4 % (1тис.9 дітей), що є непоганим результатом. Зокрема, дошкільну освіту здобуває 98% дітей п'ятирічного віку.
Яка ситуація в нашому районі, чи є загроза закриття дошкільних установ – у розмові з начальником фінансового управління Буської РДА Михайлом Постолюком.
"Що стосується ДНЗ, то в районі функціонують одно, – двох – чотирьох – та шестигрупові садки, – каже він,– і всі вони в повній мірі забезпечені коштами на оплату праці працівникам, комунальних послуг. Крім цього, наголошую, усі дошкільні навчальні заклади мають кошти ще й на розвиток, чого не мають такі галузі як медицина, культура, загальноосвітні школи. В розвиток входить придбання починаючи від елементарних речей – дитячої літератури, канцтоварів, закінчуючи видатками капітального характеру – ремонт в групах, приміщень, перекриття покрівель тощо.
У цілому на 2013 рік по Буському району на утримання дошкілля передбачено: загальним фондом – 7 млн 475 тисяч гривень; спецфондом (містить капітальні видатки) – 1 млн 432 тис. Разом – 8 млн 907 тисяч, що на 14 тисяч більше, аніж у 2012 р. Це означає, що немає і не може бути жодних обмежень у фінансуванні дитячих установ. В підтвердження наведу конкретні суми по кожному дошкільному закладу району.
На три ДНЗ Красного передбачено 2 млн 295 тисяч гривень (заг.фонд – 1995 тис. спецфонд + 300 тис.); на Олеське "Джерельце", де функціонує одна група і планується відкриття ще однієї – 326,3 тис. (286,3 тис. + 40 тис.); на два садочки Буська + 2 млн 727 тис. (2 млн.157 тис. + 570 тис.), зокрема в "Берізці" відкриватиметься п'ята група; на "Оленку" в с.Новий Милятин, де діє одна група і запланована ще одна, – 540 тис. (420 тис. + 120 тис.); Ожидів – 597 тис. (517 тис. + 80 тис.); Сторонибаби – 570 тис. (463 тис. + 107 тис.); на Андріївський "Барвінок", який в майбутньому буде одним з найбільших в районі дошкільних закладів на шість груп, а сьогодні там функціонує 2 групи – 533 тис. (455 тис. + 78 тис.); Заводське – 471 тис. (436 тис. + 36 тис.); Побужани (в минулому році відкрили другу групу) – 570 тис. (495 тис. + 75 тис.); Утішків – 272 тис. (247 тис. + 25 тис.).
Як бачите, дані цифри свідчать про те, що загрози закриття садочків в районі не має, а навпаки йде процес їх розширення".
Інна ПАЛАМАР