У зв’язку з глобалізацією економіки та появі нових цифрових технологій, постає потреба у навчанні фінансової грамотності у дітей та підлітків. Вадим Машуров, технологічний підприємець і засновник Instime, революційного маркетингового стартапу в соціальних мережах, пояснює концепцію на сайті https://www.ibtimes.com/new-trends-financial-empowerment-teaching-children-skills-future-3452729. Головна його думка полягає у тому, що метою повинне стати не заробляння великих сум, а правильний контроль за фінансами.
Чому важливо навчати дітей фінансової грамотності
У більшості сучасних шкіл навчальна програма охоплює стандартні дисципліни: математику, фізику, хімію тощо. Так, ці предмети здатні пояснити, як працює та взаємодіє світ навколо нас. Проте вони не дають практичних навичок, наприклад, інвестування чи ведення власного бюджету. Таким чином молоді люди, вступаючи у доросле життя, не мають достатньо знань для правильного розподілення власних коштів.
Згідно з дослідженням PISA, майже 75% підлітків вважають, що їхніх знань про фінансову грамотність недостатньо, а 34% молодих людей до кінця не розуміють різницю між дебетовою та кредитною картою. Таким чином, Вадим Мащуров поставив собі за мету створити міжнародну фінансову екосистему, метою якої було б допомогти фінансовій грамотності дітей молодшого та середнього віку, починаючи з семи років.
На що варто орієнтуватися при навчанні фінансової грамотності у дітей
Сьогодні існує чимало методів для навчання дітей. Розглядаючи фінансову грамотність, варто сконцентруватися на таких напрямках:
- Надання цифрового доступу та даних. Цифрова економіка зростає, і потрібно розібратися в її особливостях, щоб жити повноцінним життям. Тому діти повинні мати можливість здійснювати та отримувати платежі в цифровому вигляді.
- Навчання через гру. Це найефективніших спосіб навчання для дітей молодшого та середнього шкільного віку. Банк Англії запустив дитячу програму, яка складається з 12 кроків-уроків. Вигадані персонажі на власних прикладах показують фінансові помилки та їхнє вирішення.
- Бюджетування та інвестування. Дітям потрібна практика, аби застосовувати отриманні знання на практиці. Найбільш корисними в цьому відношенні є моделювання бюджетування та інвестування. Великі міжнародні банки запускають мультфільми, тематичні ігри, які допомагають вправлятися у веденні власного бюджету.
Загалом, нам досі не вистачає належної основи для широкого поширення фінансових повноважень.