У понеділок, 3 червня, виповнилось 150 років від дня народження нашого земляка, громадського і політичного діяча, Президента Західноукраїнської Народної Республіки Євгена Петрушевича. З цієї нагоди у Львові та Буську відбулася низка заходів.
Нагадаємо, що постать Євгена Петрушевича значима не тільки для надбужанців, але й для мешканців Галичини. Тож 3 червня на могилу Євгена Петрушевича на Личаківському цвинтарі лягли квіти від керівництва обласної ради, депутатів та громадськості, а також відбулися панахида та громадське віче. До ювілею пройшла і урочиста церемонія спецпогашення художнього маркованого конверта "150 років від дня народження Євгена Петрушевича – громадського, політичного діяча, Президента ЗУНР".
У Буську, на малій батьківщині Євгена Петрушевича, до його пам’ятника (поки що єдиного в Україні) керівники району та міста поклали квіти, Буська гімназія, яка носить ім’я Президента ЗУНРу, провела урочисту лінійку. А на стіні будинку Центру зайнятості встановлено відновлену меморіальну дошку.
Нагадаємо, що на зорі нашої незалежності, 28 червня 1991 року, на тодішньому будинку коопунівермагу було відкрито і освячено меморіальну дошку на честь нашого земляка Євгена Петрушевича. А передувало цьому рішення депутатів Буської міської ради, прийняте 30 жовтня 1990 року про перейменування однієї з центральних вулиць Буська на вулицю Є.Петрушевича. Для нашого міста це стало знаковою подією. Ось як про неї писав Микола Іванців у районному часописі "Воля народу":
«Нині, оцінюючи політичну і громадську діяльність Євгена Петрушевича, ми не можемо не схилити голову перед його мужністю. Він, беручи на себе велику ношу лідера визвольної війни, був свідомий своєї відповідальності не тільки перед історією. І хоч зазнав дошкульної критики за допущені помилки, за вичікувальну позицію, обережність, вагання, його заслуги перед Україною не піддаються вимірам. На жаль, його самовіддана праця на терені політичного діяча ще по-справжньому не оцінена. За висловом історика Сидора Ярославина, Євген Петрушевич – славна і найтрагічніша постать нашої новітньої історії і наш святий обов'язок як громадян, – воздати належну шану своєму славному земляку.
Першим кроком до цього є перейменування однієї з центральних вулиць міста його іменем і відкриття пам'ятної дошки на честь Петрушевича.
На мітингу з приводу цієї події виступив почесний житель Буська Іван Жовтанецький. Тут була і спортивна делегація української діаспори з США і Канади, яка взяла участь у торжествах з нагоди 80-річчя спортового товариства "Україна".
Керівник делегації Юрій Саєвич, зокрема, сказав, що їх захоплює одностайність думок і помислів українців щодо побудови незалежної держави».
Про цю подію згадує і керівник відділу культури і туризму Людмила Ціхоцька: "Тоді зібралось багато люду, таке враження, що зійшлося ціле місто, були синьо-жовті прапори, хоругви, урочисте освячення меморіальної дошки, виступи. Вважаю, що ця подія була одним із багатьох проблисків патріотичної свідомості українського люду, усвідомлення себе, як патріотів, як українців. Люди відчували гордість за те, що Президент ЗУНРу Євген Петрушевич – вихідець з Бущини, а ми є його земляками".
Минув час, і довкола меморіальної дошки виникла досить дивна ситуація. Людмила Ціхоцька згадує:
– Минулого року до ювілейної річниці від дня народження Євгена Петрушевича львівські історики та науковці готували каталог пам’ятних знаків, пов’язаних з його іменем. Хотіли сфотографувати меморіальну дошку в Буську, але на стіні її не виявили. Як з’ясувалось, коли проводили реконструкцію будівлі, розширюючи територію Центру зайнятості, дошку демонтували. Згодом будівельники пояснили, що, виготовлена з міді, вона піддалась корозії. Правда, пам’ятний знак можна було б розмістити в музеї, як історичний експонат. Але він зник. Тож з’явилась ідея відновити меморіальну плиту.
Працівники культури (а ми насамперед відповідаємо за збереження культурної спадщини), просвітяни, Буська міська рада та влада району прийняли таке рішення. Приємно, що вдалось це здійснити якраз до ювілейної дати. Кошти передали міський голова Ростислав Сліпець, спортовець і депутат Буської міської ради Антон Дацко, депутат районної ради Степан Миляновський та працівники відділу культури. А виготовив дошку приватний підприємець Богдан Степаник.
Нагадаю, що попереду ще одна ювілейна дата – 95-річчя з часу проголошення ЗУНРу і 5-річчя спорудження пам’ятника Є.Петрушевичу. А вчора у Новосілках для директорів та художніх керівників сільських народних домів відбувся семінар "2013 рік – рік видатних постатей Бущини", де чільне місце посіла постать Євгена Петрушевича. Про його значимість вестимуть мову і на форумі краєзнавців-літописців, який відбудеться 12 червня.
До слова, поміж інших заходів, які працівники відділу культури планують провести, відзначаючи поважний ювілей славетного земляка, – встановлення пам’ятної дошки на стіні церкви святої Параскеви, де відправляв богослужіння о.ОмелянПетрушевич, батько Євгена Петрушевича. Загалом усі заходи отримали одностайну підтримку депутатів Буської районної ради.
Лариса ГАРАСИМІВ