Перспективи створення та функціонування підрозділів місцевої та добровільної пожежної охорони обговорили за круглим столом представники підрозділів Державної служби з надзвичайних ситуацій, правоохоронці, керівники органів місцевого самоврядування.
Львівську обласну раду під час заходу представили голова комісії з питань правоохоронної, антикорупційної діяльності та військових формувань Назарій Сумало, а також керівник апарату обласної ради Роман Кокотайло. Учасники круглого столу спільно напрацювали пропозиції до законопроєкту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо функціонування місцевої та добровільної пожежної охорони».
16% пожеж на Львівщині ліквідовують використовуючи місцеві ресурси громад, – йшлося під час розмови. Створення добровольчих пожежних команд – це європейська практика, ця система добре зарекомендувала себе у Польщі. За словами директора Департаменту організації заходів цивільного ДСНС України Віктора Вітовецького, зараз в сусідній країні налічується близько 16 тис. добровільних підрозділів, до них залучені понад 600 тис. добровольців.
За даними ДСНС, на Львівщині зараз налічується 45 підрозділів місцевої та добровільної пожежної охорони. До складу цих підрозділів входить понад 270 осіб особового складу, 52 одиниці пожежно-рятувальної техніки та 23 мотопомпи. За 9 місяців цього року підрозділами місцевої та добровільної пожежної охорони було здійснено 734 виїзди. Найчастіше підрозділи залучаються до гасіння пожеж сухої трави. Добровольчі об’єднання функціонували в Україні завжди, розповів заступник Яворівського міського голови Віталій Денега. На його думку, добровольці сприятимуть дотриманню порядку у кожній громаді.
«У 1900 році у Яворові було 53 добровольчих формування, які долучалися до пожежогасіння. 7 із них мали професійне обладнання, а три команди мали автомобілі. У 40-х роках комуністи розформували підрозділи добровольців, а їхнє майно передали у колгоспи. Це наша історія, наші діди й прадіди цим займалися. Тому ми зараз не лише переймаємо досвід Польщі, а відновлюємо те, що було дієвим колись на наших землях», – зазначив Віталій Денега.
Під час дискусії були озвучені пропозиції визначити представницький орган добровольчої спільноти, чітко пояснити критерії щодо чисельності, фаховості та ресурсного забезпечення добровільної пожежної охорони. Голови територіальних громад зазначали, що попри принцип добровільності, необхідно все ж страхувати та мотивувати людей до такої діяльності, наприклад певними пільгами.
«Функціонування та забезпечення підрозділів добровільної пожежної охорони –це відповідальність органів місцевого самоврядування. Львівська обласна рада в межах обласної програми «Безпечна Львівщина» також виділяє кошти на деякі потреби. Зокрема у 2021 році за умови співфінансування з обласного та місцевого бюджетів була розроблена проєктно- кошторисна документація на будівництво першого в області Центру безпеки громадян. Він створюється у Східницькій територіальній громаді. Там гірські території, громада об’єднує 22 населені пункти. Відтак, на місце надзвичайної події не завжди вчасно можуть прибути підрозділи ДСНС. Тому створення центру, який об’єднає команду пожежників, поліцейську станцію, пункт медичної допомоги – гарантуватиме більшу безпеку мешканцям», – пояснив Назарій Сумало.
«Вже існуюча практика роботи місцевих пожежних команд у громадах показала свої позитивні результати. Ось чому, вкрай важливо і далі збільшувати кількість підрозділів місцевої та добровільної пожежної охорони на Львівщині, – наголосив начальник ГУ ДСНС України у Львівській області Юрій Кагітін. Підсумовуючи фахівці зазначили, що наявність власних добровольчих бригад економитиме кошти громад та сприятиме підвищенню іміджу добровольця-рятівника у суспільстві. Протокол круглого столу з пропозиціями учасників передадуть до профільного комітету Верховної Ради України та врахують під час обговорення й прийняття Закону.