Інтраокулярні лінзи (ІОЛ) – штучні лінзи (зазвичай – з акрилу, силікону або оргскла), що імплантуються на заміну помутнілого від катаракти кришталика. ІОЛ також успішно використовують при лікуванні пацієнтів з пресбіопією, при якій кришталик стає причиною проблем з фокусуванням зору на близьких відстанях через втрату його еластичності.
Інтраокулярна лінза успішно виконує функції здорового кришталика, заломлюючи світловий потік на сітківку. При цьому оптична частина ІОЛ у діаметрі складає всього 5-6 мм.
Які існують види ІОЛ
ОЛ бувають моно- та мультифокальними.
Монофокальні лінзи. Вони покращують загальну гостроту зору після операції по заміні кришталика та забезпечують гарний зір на певній фокусній відстані від ока – або на близькій відстані, або чіткий зір вдалині, що корисно при керуванні транспортом або переглядах фільмів. Однак, при імплантації даного виду лінз, щоб пацієнт міг чітко бачити на іншій відстані від очей, потрібне періодичне використання окулярів для читання або дали.
Мультифокальні лінзи, своєю чергою, дозволяють і добре бачити і близькі, і далекі об’єкти, тобто. не вимагають носіння окулярів.
Також існують торичні лінзи, які компенсують у пацієнта астигматизм і дозволяють досягти якіснішого зору. Існують як монофокальні торичні лінзи, так і мультифокальні торичні.
Рішення про вибір того чи іншого типу лінзи приймає лікар-офтальмолог, ґрунтуючись на стані очей пацієнта та наявності показань та протипоказань.
Як відбувається операція з імплантації ІОЛ
Зазвичай операція, під час якої видаляється катаракта та імплантується інтраокулярна лінза, займає 30 хвилин. Переважно використовується краплинна місцева анестезія, рідше загальний наркоз.
У око пацієнта закопують спеціальні краплі, щоб розширити зіницю. Далі зона навколо очей обробляється та накривається спеціальною стерильною серветкою. Після цього офтальмохірург робить мікроскопічні проколи для введення спеціальних інструментів.
Під дією ультразвуку кришталик перетворюють на емульсію і вилучають, а його капсулу вводять інтраокулярну лінзу.
Коли можна буде повернутись до роботи? Якщо ускладнень немає, пацієнт може залишити клініку практично відразу. Однак рекомендується, щоб спочатку був присутній помічник, оскільки безпосередньо в день операції зір буде нечітким.
Для відновлення звичної життєдіяльності потрібно кілька днів, але може спостерігатись підвищена чутливість до яскравого світла чи дотиків, а також відчуття дискомфорту у вигляді почуття стороннього тіла чи піску.
Спочатку важливо утримуватись від зайвої напруги (в т.ч. підняття ваги). Неприпустиме попадання вологи або механічний вплив на проопероване око до його повного загоєння.
Чи небезпечні ІОЛ
Великі дослідження, проведені в Азії, Європі та США, доводять, що інтраокулярні лінзи є повністю безпечними для пацієнтів.
Перша операція подібного типу була проведена ще 1949 року. Щороку у світі проводять понад 1 000 000 операцій з видалення катаракти з подальшою імплантацією ІОЛ.
Зрозуміло, будь-який тип оперативного втручання несе ризик розвитку ускладнень, проте варто враховувати, що операція з видалення катаракти https://lvivmedicalcenter.com/services/ophthalmology/ є однією з найпоширеніших, а хірурги медичного центру «Lviv Medical Center» є висококваліфікованими фахівцями.
Чи потрібно носити окуляри після імплантування ІОЛ
Операція допомагає відновити зір у 98% випадків, але його гострота залежить від того, як пацієнт бачив до операції, від супутніх захворювань очей, а також від імплантованої лінзи.
Різноманітність існуючих ІОЛ дозволяє підібрати лінзу, що максимально покращує зір пацієнта. Тим не менш, монофокальні лінзи передбачають носіння спеціалізованих окулярів для близької відстані або дали, тоді мультифокальні — ні.
Чи потрібна повторна хірургія катаракти після імплантування ІОЛ? Ні. Рецидив віддаленої катаракти неможливий, оскільки хвороба вражає кришталик, який замінюють на ІОЛ.
Деякі пацієнти можуть стикатися з помутнінням задньої капсули кришталика, яка утримує імплантовану лінзу на місці. Цю проблему називають вторинною катарактою, але вона є лише зниженням прозорості капсульного мішка, в якому знаходиться ІОЛ, а не рецидив хвороби. Видалення помутніння відбувається лазером, це безболісно, а ризики мінімальні.
Чи допомагає ІОЛ при астигматизмі
Найчастіше операція видалення ураженого кришталика (і заміна його на ІОЛ) коригує більшість зорових дисфункцій, включаючи і астигматизм. ІОЛ, що допомагає скоригувати цю проблему, називається торичною.
Кому можна імплантувати ІОЛ
Імплантувати інтраокулярну лінзу можна більшості пацієнтів, які страждають на катаракту/пресбіопію, за умови відсутності протипоказань. Імплантація лінзи допускається при лікуванні дітей та підлітків (наприклад – при вродженій катаракті), але у них згодом може виникнути потреба у додатковій корекції зору.