У Буському районі за кошти німецького гранту в рамках реалізації міжнародного проекту "Сприяння розвитку соціальної інфраструктури" за підтримки Українського фонду соціальних інвестицій (УФСІ) є можливість модернізувати 12 соціальних об'єктів, зокрема, школи та дитсадки, на загальну суму 8,6 млн.грн. Вже цієї неділі в Олеську та Сторонибабах відбудуться загальні збори громадян щодо підтримки цих проектів.
Як нам розповіла соціальний консультант Львівського регіонального представництва УФСІ Наталя Датченко, фонд реалізував на території України понад тисячу мікропроектів на рівні місцевих громад. Починаючи з 2008 року УФСІ отримав чотири гранти на 17,1 млн.євро на реалізацію проектів у Луганській і Донецькій областях (7 млн.євро), в Криму (8,1 млн. євро) та Києві і Львові (2 млн. євро). У 2013 році отримало від Німеччини грант у 7 млн.євро на проект для Львівської, Кіровоградської та Вінницької областей. На Львівщині в проекті беруть участь громади Буського, Кам'янка-Бузького, Радехівського та Турківського районів. Проект має реалізовуватись на базі об'єкту соціальної сфери (школи, дитячі садочки, амбулаторії, фельдшерсько-акушерські пункти, будинки культури, клуби, бібліотеки, водогони) і передбачає проведення ремонтно-будівельних робіт, придбання обладнання, навчання та консультаційні послуги для громад. Перевагу матимуть мікропроекти з енергозбереження. УФСІ фінансуватиме 80% їх вартості.
Для участі у конкурсі мікропроектів кожна громада має виконати наступні вимоги. Об'єкт соціальної сфери, що пропонується для участі у конкурсі, має бути обраним загальними зборами громади; оцінена вартість мікропроекту має бути не меншою еквіваленту 50000 євро та не більшою 150000 євро; місцева громада повинна вкласти в реалізацію мікропроекту не менше 20% вартості; громада на підтвердження реальності технічного рішення має надати проектно-кошторисну документацію, погоджену УФСІ та затверджену згідно вимог діючого законодавства; мікропроект повинен мати істотний позитивний вплив на енергозбереження.
Економія енергії по кожному мікропроекту скласти не менше 20%. Перевагу матимуть мікропроекти, які містять комплексні рішення з питань енергозбереження; є гарантії забезпечення життєздатності об'єкту не менше 15 років.
Громада Буського району вже не раз брали участь у подібних проектах (зокрема ІРООН) здобули певний досвід, зокрема організаційний, і розуміють важливість реалізації з їх допомогою проблемних питань свого села, – каже голова районної ради Володимир Замроз. Про позитиви та наслідки від такої співпраці можуть розповісти нам житель і Побужан, і Заводського, приміром, які реалізували не один "про??вський" проект. Тому, переконаний, і теперішня пропозиція зустріне не лише схвалення, а й всебічну підтримку у надбужанських селах. Кажу про це, бо хочу, аби на зональні збори не лише прийшло усе село, аби люди визначились з об'єктом, який потребуватиме реконструкції, а й взяли активну участь у наступній реалізації проекту. Бо, як відомо, фонд висуває необхідні умови для громади. Зокрема має бути забезпечене 20-відсоткове фінансування. Кошти ці може надати і місцевий бюджет, і спонсори, і самі мешканці. Тобто об'єкт мають споруджувати усією громадою. Якщо нам вдасться виконати усі вимоги фонду, то Буський район може отримати нечувану за нинішніми мірками інвестицію – 8,6 млн.грн, у тому числі 6,9 млн.грн – від УФСІ. Це при порожньому "бюджету розвитку" у районному бюджеті на цей рік.
Як нам повідомили в управлінні економіки РДА, подано заявки на участь у конкурсі на 12 спільно підібраних з фондом (згідно його вимог) об'єктів соціальної сфери. Подаємо їх перелік та час проведення зборів, на яких громади мають підтримати їх включення до інвестиційного проекту.
Про хід зборів та реалізацію проектів газета інформуватиме своїх читачів. Просимо також висловлювати свої думки з приводу подібних проектів, які сприяють розвитку соціальної інфраструктури села, а значить і його збереженню.
Микола ІВАНЦІВ