Львівська область є найбільшим бенефіціаром Програми «Польща – Україна» серед регіонів України.
Сьогодні, 26 червня, відбувся захід «Прикордоння – наш спільний дім», присвячений завершенню Програми «Польща – Україна 2014-2020». Зокрема, тут презентували результати проєктів з тематичної цілі «Спадщина».
У заході взяли участь начальник Львівської ОВА Максим Козицький, заступниця начальника Львівської ОВА Христина Замула, директорка департаменту міжнародного співробітництва Львівської ОВА Ірина Бутинець та директорка департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської ОВА Ірина Гаврилюк. А також Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Польща в Україні Ярослав Ґузи, генеральний консул Республіки Польща у Львові Еліза Дзвонкєвіч, директор Центру європейських проєктів Лешек Буллер та представники спільного технічного секретаріату програми у Львові.
В межах заходу під час панельної дискусії «Спадщина та ідентичність» учасники обговорили культурне та історичне багатство українського прикордоння, цінність спадщини у складні для України часи.
Центр промоції польської культури на вул. Винниченка, 30, де відбулася подія, – це приміщення колишньої римо-католицької семінарії. Його також відремонтували за кошти Європейського Союзу в межах програми «Польща – Україна 2014-2020».
«Наскільки приємно заходити у відновлене приміщення, пам’ятаю, яким воно було до реставрації. Те, що ви зробили під час ковіду і за час повномасштабної війни, вражає та переконує, що якщо люди хочуть зробити, то обставини не мають значення», – зазначив Максим Козицький.
Паралельно проводили ремонтні роботи в Українському народному домі в Перемишлі. Проєкт отримав понад 2,5 млн євро фінансування ЄС. Ці кошти спрямували на реставрацію будівель та реалізацію різних заходів, які мають на меті зміцнити культурні зв’язки між Україною та Польщею
Львівська область є найбільшим бенефіціаром Програми «Польща – Україна» серед регіонів України.
«Ми маємо багато спільних проєктів за програмою “Польща – Україна”, та це, точно один з найяскравіших. Дякую Польщі за ту допомогу, яку ви надаєте в час війни. Цей проєкт про минуле, але я переконаний, що водночас він і про майбутнє. Сподіваюсь, що цей проєкт стане початком нових великих звершень наших великих народів. Вірю, що Україна стане частиною ЄС, і ми зробимо все, щоб будувати правильні стосунки, і дивитись вперед», – наголосив Максим Козицький.
Як зазначила Ірина Бутинець, співпраця українських і польських громад в межах таких проєктів сприяє не лише збереженню спільної спадщини, а й налагодженню добросусідських відносин.
Так, за Програмою на Львівщині реалізували 54 проєкти загальною кошторисною вартістю близько 50 млн євро, що робить Львівську область найбільшим бенефіціаром Програми серед регіонів України. Зокрема, за пріоритетом «Спадщина» – 39 проєктів вартістю майже 24 млн євро.
«Зокрема, це реставрація будівель Монастирського комплексу отців Реформаторів у Раві-Руській, де створили дитячі будинки сімейного типу та Центр діалогу культур. Також встановлення біля будівлі Народного дому у Червонограді сцени, де проводять концерти, фестивалі та інші заходи. Багато зробили для популяризації нашої культурної та історичної спадщини», – розповіла директорка департаменту міжнародного співробітництва Львівської ОДА Ірина Бутинець.
Зустріч «Прикордоння – наш спільний дім» стала гарною нагодою для встановлення нових контактів, обміну досвідом та планування майбутніх ініціатив, які сприятимуть подальшому розвитку та інтеграції регіону.
Представники партнерських інституцій представили досягнення своїх проєктів і поділилися досвідом їхньої реалізації, провели майстер-класи та інтерактивні презентації.
У новому програмному періоді Програми Interreg NEXT «Польща-Україна 2021-2027» на території області реалізують 16 проєктів за пріоритетом «Довкілля» та 7 проєктів за пріоритетом «Охорона здоров’я». Крім того, уклали грантовий контракт на реалізацію великого інфраструктурного проєкту «Розвиток паліативної та геріатричної допомоги, а також підвищення якості медичних послуг для онкохворих у лікарнях Львова, Тернополя та Кросно».