Станом на сьогодні 137 вулиць на Львівщині, які підлягали перейменуванню у рамках закону про декомунізацію, ще не змінили назву.
Сьогодні, 11 липня, відбулось засідання обласної робочої групи з питань декомунізації під час якого обговорили перейменування вулиць в рамках закону про декомунізацію.
Зокрема йшлося про заміну таких топонімів як «Мир» та «Перемога» та їх значення для радянської пропаганди.
Перший заступник начальника Львівської ОВА Андрій Годик подякував всім, хто брав активну участь у процесі децентралізації торік, зокрема, що стосується повалення пам’яток радянської пропаганди.
«Торік Львівщина першою в Україні звільнилась від радянських маркерів. Упродовж 2023 року в області знесли 312 об’єктів. Нашим обов’язком було зробити те, чого не зробили українці понад 30 років тому, коли відновили незалежність. Сьогодні наш ворог – той самий.
Також маємо завершити процес перейменування вулиць. Адже з одного боку засуджуємо нелюдські режими, а з другого – уславлюємо його символи чи імена його провідних діячів у назвах населених пунктів, вулиць, парків.
Символи тоталітарних режимів, елементи їх пропаганди мають бути усунені з громадського простору», – наголосив перший заступник.
Андрій Годик нагадав, що відповідно до закону до 27 квітня цього року громади мали час, щоб прийняти рішення про перейменування вулиць чи інших об’єктів топонімії населених пунктів. Відтак, з того часу таке перейменування може бути здійснене розпорядженням голови Львівської обласної державної адміністрації.
Найкращі показники у цьому напрямі демонструє Золочівський район.
Натомість за інформацією ОМС, в області залишається ще 137 об’єктів топонімії, які потребують перейменування.
«Громади зволікали з декомунізацією у всіх областях. Тому чимало роботи лягає на обласні органи влади. На цей час розпорядження голови ОВА щодо декомунізації топонімів маємо на Закарпатті, готують такі рішення у Харкові, Одесі, Полтаві, Миколаєві, Дніпрі. Боюся, що навіть так ми у всій Україні не встигнемо, тому від Львівської обласної ради, разом із активістами, готуємо звернення до ВРУ — просимо пролонгувати термін ще бодай на 3 місяці або пів року.
За той час також прошу всі громади активізуватися і подати нам старі назви вулиць та пропозиції переназвання, якщо є. Вважаю, те, що голова ОВА готовий взяти на себе відповідальність, — це дуже добре. Гірше, коли керівники що на війні, що в державі, ховаються від відповідальності та прямої дії», – зазначив в.о. голови Львівської обласної ради Юрій Холод.
Сьогодні ж робоча група за участь представників громадськості, істориків, військових погодила перейменування більшості об’єктів, зокрема значну частку з них назвуть іменами новітніх Героїв, видатних діячів, які народились та жили на території населених пунктів та внесли важливий внесок у формування української державності та захисту незалежності України. Деякі пропозиції повернули на доопрацювання.
Найближчим часом вже узагальнені пропозиції винесуть на ще одне засідання під час якого планують затвердити їх розпорядженням начальника Львівської ОВА.