Тисячі видів довгоносиків щорічно доставляють проблеми аграріям по всьому світу. Ці жуки харчуються усіма сільськогосподарськими рослинами і вкрай швидко розмножуються. Тому починати боротися з ними потрібно негайно. Також не буде зайвим закріпити ефект профілактичними заходами.
Що потрібно знати про довгоносиків
Амбарний довгоносик – це маленький жук (до 4,5 мм в довжину) темно-коричневого кольору. Сприятливі умови для проживання – приміщення з температурою 22-260С і вологістю 14-16%. В таких умовах комаха живе до 240 днів і може відкласти за цей час 150-300 яєць.
Зараження пшениці проходить в кілька стадій:
- Довгоносики вигризають невеликі отвори в зерні, куди і відкладають яйця.
- Личинки жука проїдають внутрішню частину зерен і заляльковуються.
- комаха робить новий отвір і виходить назовні.
Наслідки активності довгоносиків можуть бути дуже серйозними. Уражені запаси втрачають в якості, вазі і схожості (іноді стають абсолютно непридатними для посіву). Відходи життєдіяльності шкідників (шкурки, останки, екскременти, сечова кислота) роблять заражений урожай небезпечним для використання в харчовій / кормової промисловості.
Ефективні методи боротьби з довгоносиком
З метою знищення цієї групи шкідників можуть застосовуватися фізико-механічні та хімічні методи. До першої категорії відносяться такі заходи:
- Прогрівання. Запаси піддаються термічній обробці при температурі вище 500С. При таких показниках шкідники знищуються за 40-45 хвилин;
- Охолодження. Температуру знижують до 100С, що є більш ніж критичним показником для довгоносика (починають гинути при 50С);
- Очищення. Зерно пропускається через сито, діаметр роз’ємів якого повинен відповідати певній культурі. Робити це краще в холодну пору року, щоб поєднати очищення з охолодженням.
Фізико-механічні способи, особливо очищення, не можуть гарантувати повне знищення довгоносика. Вся справа в тому, що ці шкідники входять в групу прихованого зараження, тобто знаходяться безпосередньо усередині зернівок. Тому найчастіше для їх усунення застосовують хімічні засоби.
Небулізації – оптимальний метод хімічного знищення довгоносика
Технологія небулізації увазі холодну розпорошення інсектициду «Пірігрен» під час завантаження або вивантаження пшениці. Через 72 години комахи, кліщі і моль усуваються в повному обсязі. Тривалість ефекту безпосередньо залежить від дозування (максимальна 8л / 100т). Виробництвом обладнання для розпилення, а також самого інсектициду займається компанія Sojam.
Незважаючи на те, що небулізації відноситься до хімічних методів, побічних ефектів на зерно інсектицид не робить. Запаси можуть використовуватися за призначенням відразу, без періоду експозиції. Те ж саме стосується і кінцевої продукції (хліб, пиво, борошно), де концентрація препарату дорівнює 0%.
Як знизити ризик повторного навали довгоносиків
Усунути цих шкідників без наслідків досить складно. Якщо в результаті обстеження була виявлена значна зараженість, то практично напевно понад 20% врожаю вже втрачено. Щоб цього не допустити, необхідно зробити наступні профілактичні заходи:
Ретельна підготовка сховища. Проводиться механічна очистка всіх поверхонь, ємностей, вентиляційної системи. Потім слід дезінсекція (якщо застосовується небулізації, то цей крок можна пропустити) і дератизація;
Післязбиральна підготовка зерна. Після прибирання пшениця висушується до сухого / середньо-сухого стану, очищається від домішок і по можливості охолоджується;
Постійний контроль зараженості під час зберігання.
висновки
Довгоносик є небезпечним шкідником, здатним за один сезон зіпсувати велику частину запасів. При низькому рівні зараженості боротися з ним можна фізико-механічними способами (прогрівання, охолодження, очищення). У запущених ситуаціях допоможуть тільки хімічні засоби, такі як небулізації. Щоб не допустити повторного зараження, необхідно ретельно підготувати сховище і обробити зерно перед завантаженням.