Головна Цікаво Дієвих способів визначити отруєння не існує

Дієвих способів визначити отруєння не існує

Отруєння грибами реєструють у медичних закладах протягом усього року, однак, як підтверджує багаторічний аналіз, їх пік припадає на кінець літа – початок осені. Більшість отруєнь переважно спричинені вживанням пластинчатих отруйних грибів (бліда поганка, мухомори, несправжні опеньки, дощовики, шампіньйони), що помилково сприймаються за їстівні, та умовно-їстівних грибів (при розламуванні виділяють молочковий сік – дощовики, чорнильний гриб, сморчки та ін.) – внаслідок невмілої або неправильної кулінарної  обробки. Проте чимало випадків отруєнь їстівними грибами, що є підставою вважати причинами отруєнь й інші фактори (місце збирання і вік грибів тощо).

Отруєння бувають переважно випадковими (потерпілі впевнені, що вживали їстівні гриби) й здебільшого мають "сімейний" характер. Серед потерпілих нерідко зустрічаються завзяті та досвідчені в цій справі грибники.

Симптоми розвиваються в діапазоні від 30 хвилин до 24 годин. Ці отруєння протікають набагато важче, аніж інші харчові, й нерідко ускладнюються внаслідок вживання алкогольних напоїв. Щорічно серед потерпілих від отруєнь грибами спостерігається високий рівень смертності, в тому числі серед дітей. Однією з основних причин смертельних випадків є запізніле звернення за медичною допомогою.

Як правило, до отруєнь призводить невміння відрізняти їстівні гриби від отруйних, неуважність при збиранні, неправильне приготування деяких видів грибів. Ризиковано також купувати гриби у приватних осіб в місцях стихійної торгівлі, особливо в недосвідчених в грибних таїнствах "дітей асфальту".

Швидких і достовірних способів визначити отруйність чи їстівність грибів не існує. Використання цибулі, часнику, срібних предметів не може визначити токсичність грибів. Тільки спеціалізовані лабораторії можуть провести дослідження грибів, або приготовлених з них блюд на наявність токсичних речовин. Крім цього, збирання грибів в лісозахисних смугах, біля автошляхів може закінчитися теж небажаними наслідками. В ці гриби потрапляють токсичні речовини вихлопних газів автотранспортних засобів та інші отруйні речовини. В більшості країн дикорослі гриби не споживають як харчовий продукт, тому випадків отруєнь грибами не спостерігаються.

Рекомендації для грибників: збирайте тільки ті гриби, які добре знаєте; ніколи не вживайте у їжу незнайомі гриби; добре знайте відміни їстівних і отруйних грибів; не купуйте на базарах суміші грибів із різних їх видів у якості грибної ікри, салатів, пирогів з грибами і інших виробів з подрібнених грибів; не робіть домашню заготівлю грибів у герметичній упаковці, що викликає захворювання ботулізмом; будь-яку заготівлю грибів на зберігання робіть тільки у відкритому посуді під марлею або папером; обов'язково перевіряйте гриби на радіоактивність, сушіть тільки певні види грибів, такі як білий гриб, підосичник, підберезник, маслюк, моховик, зморшок і трюфель білий; не користуйтеся сумнівними методами перевірки грибів на отруйність.

Анатолій ГРАБАР,
завідувач  Буського районного лабораторного
відділення Бродівського  МЛВ ДУ "ЛОЛЦ ДСЕСУ"