Головна Цікаво Електронні сигарети: шкода чи користь

Електронні сигарети: шкода чи користь

Проблема куріння, мабуть, є однією з нагальних проблем людства: медики б’ють тривогу і публікують звіти про шкоду нікотину на організм людини, статистики демонструють рівень розвитку захворювань, спричинених курінням, політики видають закони, що забороняють куріння в громадських місцях і так далі.

Зовсім недавно обговорювалася перспектива «знеособлення» сигаретних пачок – без фірмових кольорів і шрифтів, щоб не привертати уваги, – а сьогодні на вітринах вже лежать пачки з страхітливими написами і фотографіями, що демонструють наслідки куріння.

Електронна сигарета – модне захоплення або альтернатива палінню?

Яких тільки методів не придумали люди для того, щоб позбутися шкідливої ​​звички: і заняття дихальною гімнастикою в комплексі з фізичними вправами і обтираннями, і вивчення численних книг з порадами тих, кому вдалося впоратися з цим завданням, і наклеювання антинікотинових пластирів. Черговий спосіб, на який покладаються чималі надії – це електронні сигарети. Нове пристосування заполонило вітрини магазинів і дуже швидко стало популярно у всьому світі. Наприклад, інтернет-магазин Papirosa в розділі сайту “Все для электронных сигарет” пропонує комплектуючі для замінників.

Численні інтернет-магазини, що пропонують своїм відвідувачам цей гаджет, позиціонують його як диво-товар, практично панацею від куріння, ніж привертають до нього увагу населення. За результатами опитувань серед покупців можна скласти загальну картину: частина власників е-сигарет придбала цей пристрій в надії позбавитися від шкідливої ​​звички, ще одна частина зробила це тому, що електронні сигарети увійшли в моду, а хтось вирішив спробувати з цікавості.

У зв’язку з бумом на електронні сигарети з’явилися численні теми на інтернет-форумах, де користувачі обговорюють питання «чи є шкода від електронних сигарет», вчені проводять дослідження, однак однозначної відповіді на це питання поки немає. Тим часом у ряді країн вже прийнято рішення обмежити вільний продаж е-сигарет: вони заборонені в деяких європейських країнах, США, Туреччини, Канаді, Австралії, Бразилії, а після набрання чинності антитютюнового закону – і в Росії. Мотивація заборони досить проста: на думку фахівців, використання е-сигарети не допомагає кинути курити, а стає причиною появи у людини нової залежності – цього разу до електронної сигарети.

Крім цього, е-сигарети не мають сертифіката Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я, а це означає, що контроль над виробництвом цієї продукції і якістю її складових повністю відсутня.

Склад електронної сигарети

Візуально е-сигарета являє собою довгастий циліндр, виготовлений із пластику й імітує своїм виглядом звичайну сигарету з фільтром. У більш довгої частини, там, де зазвичай знаходиться тютюн, розташований літієвий акумулятор, який можна заряджати від мережі. За ним, ближче до «фільтру», варто електронний чіп, далі – спеціальний датчик, що відслідковує рух повітря на вдиху і видиху. Каталог сайту Папіроса вам покаже наглядно, як виглядає електронна сигарета.  На вільному кінці «тютюнової» частини встановлений червоний світлодіод, який при затягуванні загоряється, створюючи ілюзію тліючої сигарети. У «фільтр» розробники помістили атомайзер (ультразвуковий розпилювач, він же – парогенератор) – він знаходиться відразу після датчика повітря, а потім йде картридж з наповнювачем. В якості наповнювача використовують різні суміші, які пропонують свої покупцям виробники е-сигарет. Принцип роботи такої сигарети полягає в наступному: курець активує пристрій натисканням кнопки (для моделей, у яких вона є), після чого робить затяжку – точно так само, як і під час куріння звичайної сигарети. Парогенератор, що працює від акумулятора, перетворює суміш, яка знаходиться у картриджі, на пару, і він потрапляє в легені курця.

Картридж заправляють спеціальними сумішами у вигляді рідини, що містить нікотин і ароматизатори. Також випускаються безнікотинові суміші. Пар, отриманий з такої рідини, має присмак тютюну або фруктовий аромат (залежно від ароматизатора).

Суміші, що містять нікотин, поділяються на 5 груп. Найміцніші містять 32 мг нікотину, суперлегкі – 11 мг.

Незважаючи на те, що електронні сигарети з’явилися у продажу 10 років тому, повномасштабних досліджень з ним ще не проводилося. Результати медичних спостережень за нечисленними добровольцями досить суперечливі – доказів того, що е-сигарети сприяють лікуванню від тютюнопаління немає, як немає і доказів того, що вони завдають непоправної шкоди здоров’ю.

Плюси е-сигарет У 2010 році журнал «Journal of Public Health Policy» опублікував результати досліджень, які проводилися над вмістом картриджів е-сигарет. Вчені встановили, що рівень канцерогенних речовин, які містить пар електронної сигарети, в тисячу разів менше, ніж рівень цих речовин в димі звичайної сигарети. У парі е-сигарети також відсутній дим від цигаркового паперу, яку просочують селітрою, він не містить в собі смол, що виникають під час горіння тютюну.

Запах диму від е-сигарети кардинально відрізняється від диму сигарети звичайної: приємний фруктовий аромат, який не доставляє незручностей оточуючим. За свідченнями тих, хто перейшов на електронні сигарети після тривалого куріння звичайних сигарет, вони відзначили загальне поліпшення самопочуття через кілька тижнів після початку використання цього пристрою. Також зник неприємний запах з рота, покращилися смакові та нюхові відчуття, руки, одяг і житло позбулися специфічного сигаретного запаху і т.д

Деяким курцям зі стажем вдалося повністю позбутися звички тютюнопаління після нетривалого використання е-сигарет. Мінуси е-сигарет За твердженнями вчених, у деяких добровольців, які взяли участь у дослідженнях, спостерігалася зміна психологічного пристрасті: замість куріння звичайних сигарет людина ставала завзятим курцем сигарет електронних.

Це може пояснюватися тим, що міститься в суміші нікотин, нехай навіть і в невеликих кількостях, сприяє підтримці цієї звички. Для новачків, що пробують «пересісти» на е-сигарети, існує небезпека не розрахувати дозу нікотину і отримати «нікотиновий удар» – легкий і приємний дим із зменшеним вмістом нікотину обманює пильність курця, внаслідок чого людина курить е-сигарету знову і знову, перебуваючи в повному переконанні її нешкідливості. У результаті рівень нікотину в організмі підвищується, обертаючись нудотою, головними болями і погіршенням координації.

Оскільки е-сигарети не сертифіковані, а більша їх частка виробляється в Китаї, то виникає питання про склад сумішей і їх нешкідливості. Це також відноситься і до матеріалів, з яких виготовляються пристрої для куріння. У людей, схильних до алергічних реакцій, можуть виникнути проблеми під час паління е-сигарет: пропіленгліколь, що входить до складу рідини, може стати причиною задухи.

Думка медиків і законодавців За словами медиків, що займаються проблемами куріння, повні дані про шкоду і користь електронних сигарет можуть бути отримані тільки після повномасштабних досліджень. У травні цього року таке дослідження було розпочато в одному з італійських університетів: 300 добровольців з різним стажем куріння користуються електронними сигаретами під пильним наглядом науковців.

Після закінчення експерименту його результати будуть опубліковані в провідних медичних журналах. Поки що медики одностайні в одному: якщо ви хочете кинути курити за допомогою е-сигарети, купуйте пристрій з безнікотинову картриджем і постарайтеся знизити частоту його використання, поступово зводячи її до нуля. З боку політиків реакція більш категорична: незважаючи на відсутність характерного диму, куріння електронних сигарет буде також заборонено в громадських місцях, як і куріння звичайних сигарет. Приміром, в деяких штатах США е-сигарети заборонено продавати неповнолітнім, оскільки від батьків надходять скарги на те, що їхні діти починають палити електронні сигарети і потім переходять на звичайні. Французькі лікарі опублікували звернення до громадян країни, в якому застерігають їх від використання модного пристрою. У Росії продаж електронних сигарет, випущених у вигляді, який імітує звичайну сигарету, заборонена з 1 червня 2013 року.