Головна Цікаво Енергетики і інфаркти: все, що вам потрібно знати

Енергетики і інфаркти: все, що вам потрібно знати

Енергетичні напої дуже популярні, але лікарі кажуть, що вони здатні нас вбити

 

В останні роки популярність енергетиків зростаєі як на дріжджах. Енергетичні напої, що складаються з гримучої суміші цукру, кофеїну, стимуляторів і невеликої кількості мікроелементів, обіцяють різке і відчутне підвищення сили, витривалості, бадьорості і концентрації.

Видів теж чимало: полиці магазинів забиті різнокольоровими банками з агресивними дизайнами етикеток. І кожен поспішає похвалитися корисною «природного» начинкою.

Студенти, дедлайнерИ, що скніють над проектом, люди на нічній зміні, молоді мами — багато хто зрадіє баночку енергетика.

І ця популярність змушує нас задуматися, чи так безпечні потужні компоненти? Це важливе питання, враховуючи легкодоступність і привабливі обіцянки виробників.

Спойлер: з безпекою все погано

Енергетики можуть призводити до самого широкого спектру проблем: від запаморочення і нервозності до інсультів і судом. Енергетичні напої тільки прикидаються нешкідливими родичами лимонаду і кави.

Енергетик енергетику – різниця

Враховуючи, що «енергетик» — загальна назва, складно однозначно сказати, в чому саме полягає проблема. Біда в конкретних складових? У високій концентрації? Або в поєднаннях інгредієнтів? А, може, причин одразу кілька?

В цілому, більшість популярних енергетичних напоїв містять, принаймні, кілька співпадаючих інгредієнтів — кофеїн, глюкозу, вітаміни, мінерали і пару-трійку екстрактів рослин для більшої звучності. Кількість і концентрація варіюються. Але брендів і типів енергетиків так багато, що знайти корінь всіх зол стає вкрай складно. Ми не знаємо, які виробники дають нам запас енергії, а які загрожують здоров’ю — можливо, ті й самі цього не знають.

Є найбільш поширені інгредієнти — це кофеїн, глюкоза (або інше джерело швидких вуглеводів), таурин, глюкуронолактон, вітаміни групи В і екстракт гінкго білоба. Поглянемо ближче.

Кофеїн

Всім відомий стимулятор, який пригнічує природнє бажання заснути, якщо ми втомилися. Кофеїн також підвищує кров’яний тиск і частоту серцевих скорочень. Звичайно мова не йде про вираженою небезпеки, але багато з нас знають, які побічні ефекти і реакції слідують за передозуванням допустимої дози кофеїну.

Глюкоза

Енергетичні напої містять високі концентрації цукру та інших вуглеводів, які організм використовує для виробництва енергії. Але надмірна їх кількість (частий гріх енергетиків) легко обертається високим рівнем цукру у крові, збільшенням ваги і підвищеним ризиком розвитку діабету.

Таурин

Амінокислота, бере участь в обмінних процесах, вважається антиоксидантом. Ми поки не знаємо, який саме внесок у вироблення енергії вносити таурин і шкідливий він у високих дозах.

Глюкуронолактон

Ще одна хімічна добавка, дуже популярна в енергетичних напоях. Це живильна речовина необхідно організму, і, що цікаво, навіть у великих дозах він не чинив ніякого ефекту на піддослідних — ні позитивного, ні негативного.

Ефедрин

Стимулятор, який використовується при проблемах із диханням — респіраторних захворюваннях, алергіях, набряках слизової. Люди, які страждають від подібних бід, добре знайомі з миттєвим дією ефедрину. Він стимулює реакцію організму, яку ще називають «бий або біжи», базову реакцію на стрес. Також ефедрин збільшує частоту серцевих скорочень, підвищує тиск і викликає стрибок цукру в крові.

Карнітин

Амінокислота, яка використовується в експериментальних дослідженнях з лікування м язових захворювань. З цієї причини його додають в деякі енергетичні напої для поліпшення м’яка м’язового зростання. Однак, існує мало даних про ефективність цієї добавки в порівнянні з плацебо, але, схоже, він високі дози не приносять ні користь, ні шкоди. Спортивні лікарі нерідко називають карнітин способом отримати «дорогу сечу».

Креатин

Ця добавка використовується для збільшення сили, тому його додають в енергетики в надії посилити ефект від фізичної активності. Зараз креатин вважається порівняно безпечним для чоловіків, але існують певні побоювання щодо безпеки для вагітних жінок (будь ласка, уникайте енергетиків в принципі, якщо ви вагітні).

Гінкго білоба

Екстракт цієї рослини зазвичай асоціюється з профілактикою деменції. Вважається, що ефект розрідження крові допомагає запобігти нейросудиннізахворювання, які, в свою чергу сприяють розвитку деменції. Ефективна ця добавка для поліпшення короткочасної пам’яті або концентрації? Немає. Принаймні, впевнених наукових даних про це не існує. Але самі слова звучати ефектно, погодьтеся.

Гінкго білоба, швидше за все, не зашкодить, але будьте обережніше, якщо ви страждаєте тромбоемболічною хворобою або приймаєте лікарські засоби, що розріджують кров.

Середньостатистична банкА енергетика навряд чи вмістить всі ці компоненти в настільки високих дозах, щоб це могло стати небезпечним.

Але проблема в тому, що мало хто обмежується однією банкою. Втомлені студенти, змучені батьки малюків, деякі спортсмени — всі вони годиною зловживають енергетичними напоями.

Є ще один неочевидний ризик: маленькі діти можуть випадково прийняти енергетик за лимонад, і для них концентрація інгредієнтів ризикує стати по‑справжньому небезпечною.

Навіть якщо основні інгредієнти не зроблять енергетичні напої шкідливі для здоров’я, умовно «корисні» речовини, такі як глюкоза, вітаміни і мінерали, можуть стати небезпечними у великих дозах.

Чи можуть енергетики відправити нас на лікарняне ліжко?

За останні кілька років реєструється все більше повідомлень про те, що здорові люди з’єднання являлися у відділеннях невідкладної допомоги з симптомами, пов’язаними з енергетичними напоями. Найбільш поширені скарги — нервозність, пульсуючі головні болі, тахікардія, запаморочення, помутніння зору, виснажлива безсоння, втома.

Крім того, лікарі відзначають зростання числа інсультів, судом і серцевих нападів серед тих, хто пив енергетики на постійній основі.

На жаль, небезпека для здоров’я енергетичних напоїв тільки нещодавно стала очевидною для медиків. До теперішнього часу дослідження пов’язували негативні побічні ефекти від вживання енергетиків тільки з кофеїном і цукром. Але вчені вважають, що справа не тільки і не стільки в них — завзяті кавомани потрапляють на лікарняні ліжка в рази рідше.

Енергетики і алкоголь

Нерідко люди, що потрапили в лікарню на швидкій, виявляються в реанімації коктейлів, містять солодкий енергетик і алкоголь. Шкідливі самі по собі, енергетичні напої у поєднані з алкоголем стають відверто небезпечними. Швидкість всмоктування спирту збільшується, як і обсяг споживання: людина гірше зауважує ефект сп’яніння і не розуміє, коли варто зупинитися. Алкогольні отруєння з-за подібних коктейлів — звичайна справа.

Ми всі хочемо отримати більше енергії, стати більш витривалими, мислити чіткіше і швидше. Тім не менш, досягти цього можна тільки за допомогою тренувань, регулярних навантажень і щоденних нудних, але здорових звичок. Одна банка з сумнівною газованою водою може дати нам ілюзію, але нічого більше.

Якщо вам не вистачає часу на навчання, якщо ви не можете виспатися через проектів по роботі, то, швидше за все, пора переглянути свій спосіб життя, розклад, потреби і можливості. Системну проблему бляшанка з шипучкою не вирішить, але може принести нових бід.