Головна Цікаво Iмпортні ліки зникнуть з полиць?

Iмпортні ліки зникнуть з полиць?

1589

1 березня з полиць українських аптек можуть зникнути імпортні ліки, – про це нині голосять чи не усі ЗМІ.

4 липня 2012 року Верховна Рада України ухвалила Закон №5038-VI "Про внесення змін до деяких законів України про ліцензування імпорту лікарських засобів та визначення терміна "активний фармацевтичний інгредієнт". Даний закон зобов'язує всіх імпортерів іноземних медичних препаратів в Україні отримати додаткову ліцензію на продаж їх препаратів на території України.

«Відсутність медикаментів імпортного виробництва унеможливить надання кваліфікованої медичної допомоги, – каже завідувачка аптеки "На здоров'я" Ярослава Петрович. – Перш за все це стосуватиметься важкохворих, оскільки ліки, які вони вживають, зде­більшого іноземні. Люди вагатимуться, чи зможе їм допомогти аналогічний вітчизняний препарат. Тож, на мою думку, даний закон загрожує життю і здоров'ю українців, залежних від лікування життєво необхідними препаратами іноземного виробництва. Як не прикро стверджувати, але є чимало імпортних препаратів, які  набагато дієвіші від українських аналогів, мають менше побічних ефектів, а знеболювальна дія більша в кілька разів".

Цей закон стане смертельним вироком для багатьох українців, чиє життя залежить від препаратів іноземного виробництва. Наприклад, майже всі препарати, які закуповуються для лікування онкохворих дітей – іноземні, лише 20% ліків для хворих на цукровий діабет ви­робляється в Україні. Майже 100% хворих на СНІД, гепатит,  туберкульоз отримують ліки іноземного виробництва, оскільки у нас  не існує їх аналогів. Окрім цього, вся  анестезія в Україні теж від іноземного виробника. Серед препаратів, які життєво необхідні для лікування дітей з онкологічними та важкими онко-гематологічними за­хворюваннями, 97% – це імпортні. Що буде з цими людьми, як їм рятуватись?

Цікаво, як тепер буде впроваджуватись пілотний проект для гіпертоніків? Адже в переліку препаратів, які можна придбати зі знижкою, є багато імпортних, які, до речі, дієвіші від аналогічних наших. Складається враження, що один закон подає руку, а другий – затягує зашморг. В кінцевому результаті це призведе до монополізації ринку, зростання корупції, а збитки понесуть не іноземні фармацевтичні компанії, а ми, прості українці. Насамкінець неважко припустити: якщо в Україну припинять завозити необхідні для лікування медпрепарати, то "чорний ринок" стрімко зросте.

На сьогодні громадські та пацієнтські організації, а також пересічні українці звернулися до Президента України з відкритим листом, закликавши скасувати Закон №5038-VI, який призведе до значного підвищення цін на ліки, і через який деякі препарати взагалі зникнуть з аптечних полиць.

Прем'єр Микола Азаров називає заяви про можливий дефіцит медпрепаратів у зв'язку з законом про ліцензування ліків, який вступає в дію з 1 березня, саботажем та аморальними спекуляціями. Про це він заявив на засіданні Кабміну вчора.  За його словами, саме переживання громадян щодо стану справ у сфері охорони здоров'я і стало підставою для "абсолютно необхідних перетворень", які здійснює уряд.   "В інтересах пацієнтів був прийнятий закон про ліцензування ліків. Спробуйте, наприклад, без ліцензії завезти ліки в межах країн Європейського союзу  – ніхто не дозволить. Вимога одна – в нашу країну мають потрапляти тільки препарати, які реально використовуються у світовій медичній практиці і за ціною, яка співвідносна з ціною у сусідніх країнах. Закон пройшов "максимальне обговорення з громадськістю, лікарями, учасниками ринку",–  сказав прем'єр. Також додав, що система ліцензування буде запроваджуватися у кілька етапів. На першому, який триватиме упродовж півроку, передбачено "виключно заявний принцип ліцензування. Тобто, ліцензія видаватиметься просто на заяву імпортера.

"Я чітко заявляю: на фармацевтичному ринку будуть встановлені цивілізовані правила, які мають забезпечити населення усім асортиментом сучасних лікарських засобів належної якості та за доступною ціною. А якщо хтось не зацікавлений в цьому, то хай зробить сам висновки",– наголосив прем'єр.  Він доручив МОЗ, Держмитслужбі та правоохоронним органам підключитися до системи ліцензування і оперативно реагувати на проблему, попередив про персональну відповідальність посадових осіб –  в першу чергу за забезпечення прав пацієнтів на доступне і якісне лікування. "Здоров'я людей – головне для нас. Нікому не дозволено спекулювати на цій темі, а тим більше не виконувати вимог закону", – підсумував Азаров.

 

Інна  ПАЛАМАР