Головна Цікаво Полікуймо картоплю – фітофтороз

Полікуймо картоплю – фітофтороз

Фітофтороз картоплі
Фітофтороз картоплі

Фітофтороз – одна з найпоширеніших і найшкідливіших грибкових хвороб картоплі, що прогресує в основному на поліссі, в лісостепу та в західних регіонах

​Збудником фітофторозу є патогенний гриб, який уражає листки, стебла, бульби. Проявляється влітку на початку цвітіння картоплі у вигляді бурих, розпливчастих плям на листках. У вологу погоду або під час рясної роси з нижнього боку листків на межі ураженої і здорової тканини утворюється білий наліт. Хвороба швидко поширюється. Уражені листки і стебла буріють, загнивають, рослина передчасно відмирає. Фітофтороз ще називають картопляною або бурою гниллю.

    Розвитку фітофтори сприяє кілька чинників, в першу чергу – це несприятливі погодні умови, а саме різкі перепади температур і надмірна вологість. Затяжний туман, рясна роса і дощі нерідко стають причиною зараження рослин.Неякісний посадковий матеріал або інфікований грунт також можуть стати джерелом цього захворювання. Ще однією причиною виникнення фітофтори є неправильна агротехніка, зокрема, занадто загущені посадки і наявність на ділянці бур’янів.

     До  появи симптомів хвороби на листочках, рослини картоплі обприскують фунгіцидами. Якщо запізнилися з першим обприскуванням, ефективність його значно знижується.

     Вдруге обробляють посіви при появі перших ознак фітофторозу на листках, надалі – в міру потреби: через кожні  8-12 днів (залежно від тривалості дії препарату).

    З фунгіцидів застосовують: інфініто 61 к.с. – 150 мл. на 10 соток, ридоміл Голд, з.п., в.г. – 250 г. на 10 соток,  татту, к.с. – 300 мл. на 10 соток,  квадріс 250, к.с. – 60 мл. на 10 соток, консенто 450 к.с. – 180 мл. на 10 соток, або  інші, дотримуючись встановлених регламентів застосування.

Заслуговує уваги біологічний препарат планриз – рідина світлого кольору із специфічним запахом. Це живі бактеріальні клітини, виділені з природної ризосфери. Захищає картоплю і помідори від фітофторозу, парші, ризоктоніозу. Для обприскування беруть 30 мл. препарату на 3-4 л. води на 1 сотку. Обробку рослин проводять кожні 10 днів, три рази з початку захворювання.Планриз — екологічно безпечний препарат, нешкідливий для людей, комах,  тварин; сумісний  із  стимуляторами  росту,  мікроелементами.

О. Забужна, державний фітосанітарний інспектор